Millainen joulupukki on hyvä?

Autoileva ja raitis

Olen harkinnut ottavani täksi jouluksi vastuullisen tehtävän: joulupukkina toimimisen. Kun olin lapsi, meillä ei koskaan käynyt pukkia enkä uskonut koskaan pukkiin. En ole myöskään nähnyt pukkia jakamassa lahjoja muualla kuin esim. koulun joulujuhlassa ja muissa julkisissa tilaisuuksissa. Tästä syystä olen hieman epävarma siitä, mitä kaikkea joulupukin kuuluu tehdä ja miten käyttäytyä.
Millaisia joulupukkeja teillä on käynyt ja millainen toivoisitte pukin olevan? Entä mitä virheitä kannattaa välttää pukkina ollessaan?

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsen mukaan

      No tietysti se ihan perus, että olet selvinpäin ja puhut selkeästi.
      Minun lapsuudessani meillä kävi pukki, joka oli kovin humalassa ja haisikin vanhalta viinalta.
      Tietysti ensin perus oveen koputus ja miten olette vanhempien kanssa sopineet lahjojen "luovutuksen". Onko lahjat valmiina ulko-ovella vai tuoko joku ne sinulle jne.
      Varmaan aika paljon pitää miettiä, että minkä ikäisiä lapsia talossa on.
      Jos huomaat, että lapsi kovin jännittää niin höpötät ensin vähän omia juttuja, kerrot esim Korvatunturilsta, tontuista ja poroista.
      Lapsia ei kannata säikytellä esim koskea yllättäin tai napata syliin, monet lapset jännittää/pelkää pukkia, eikä ole kiva jos lapselle jää traumoja.
      Eli jos lapsi kovin säikky niin höpötät niitä näitä ja sitten käyt jakamaan lahjoja.
      Jos taas lapsi ei näytä pelkäävän sinua ja on "täpinöissään", niin voit kysyä jos haluaa tulla pukin syliin esim valokuvaa varten.
      Tai voit kysellä jotain lapselta, mitä joulujuttuja on tehty jne.
      Haluaako lapsi laulaa jotain?
      Ja isommalle lapselle voi antaa tehtäväksi jakaa lahjat.
      Pukin vierailu ei yleensä kestä kauan joten ei siinä ihmeellistä tarvita.

      Eli siis lapsen mukaan menet ja kunhan olet kunnolla pukeutunut!
      Hauskaa pukkeilua :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe