Postikorttiin tulostus

onnistuuko tulostaa laser-tulostimella missä on ohisyöttöluukku niin suoraan postikorttiin osoitetiedot?

saako postikortteja laittaa tulostimeen? käyttöohjeen mukaan kirjekuorille, tarroille, tavalliselle paperille, hienopaperille, paksulle paperille jne. saa tulostaa mutta postikorteista ei puhuta mitään.

kirjekuoret ja tarrat päästetään tulostimeen ohisyöttö-luukun kautta eikä normaalin paperikasetin sisältä. lisäksi avataan toinen luukku paperitason takaa mistä tulosteet tulee pihalle normaalin paperitason sijasta.
92302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Tuetut materiaalikoot: A4; A5; A6; B5; postikortit; kirjekuoret (C5, DL, B5)"

Jossain mustavalkolaserissa mainittua.

Äänestä

Ainaki mustesuihkutulostimella onnistuu postikorttiin tulostaminen. Ongelma on vaan yleennä kohdistaminen,,. kun meinaa tekstit mennä aina kortissa olevien viivojen ohi tai vinoon.

Äänestä
  • Kannattaa koetulostaa ensin samankokoiselle tavalliselle paperille, niin saa kohdistukset fiksattua kohdalleen ja vasta sitten oikealle pohjalle.

    Äänestä

Tarkista että tulostin saa tiedon kortin paksuudesta. Olen joskus unohtanut tuon ja tulostanut kopiopaperiasetuksella. Tulee melkoista sotkua paperille ja koneen sisään.

PS
Card stock on postikorttivahvuutta.

Äänestä
  • printterille voi päästää seuraavanlaisia papereita: tavallinen paperi, ohut paperi, paksu paperi, paksumpi paperi, hienopaperi, kirjekuori, ohut kuori, paksu kuori, uusiopaperi, tarrapaperi.

    onko postikortti paksu paperi vai paksumpi paperi? ja miksi kirjekuorille on kolme eri asetusta.

    Äänestä

tee osoite tavalliselle a4 arkille ja useampiakin siihen samalla, sitten leikkaat ja liimaat osoitteen postikortiin niin mikään ei mene vikaan

Äänestä
  • Kannattaa hommata tarrapaperia niin ei tarvi liimata ja saksia.

    Äänestä

Jos tulostimessasi on suorasyöttö, eli luukut edessä ja takana, ettei tulostettava paperi/kortti joudu paljoa taipumaan, niin pitäisi sen onnistua. Ohjaa menoa hitusen, ettei lähde vetämään vinoon.

Vanhalla HP LaserJet 4L:llä onnistui tosi hyvin. Muista malleista en tiedä.

Äänestä
  • Mutta ei onnaa uudella 2017 ostetulla Canonilla mallia mg 3052, ennen kaikki onnistui helpommin, nykyään tökkii, käyttäjät unohdettu...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


voiko niin tehdä kirjoitti:

onnistuuko tulostaa laser-tulostimella missä on ohisyöttöluukku niin suoraan postikorttiin osoitetiedot?

saako postikortteja laittaa tulostimeen? käyttöohjeen mukaan kirjekuorille, tarroille, tavalliselle paperille, hienopaperille, paksulle paperille jne. saa tulostaa mutta postikorteista ei puhuta mitään.

kirjekuoret ja tarrat päästetään tulostimeen ohisyöttö-luukun kautta eikä normaalin paperikasetin sisältä. lisäksi avataan toinen luukku paperitason takaa mistä tulosteet tulee pihalle normaalin paperitason sijasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu