lääketeknikko/farmanomi

sairaalaan?

Olen kiinnostunut lääketeknikon työstä etenkin sairaalassa, oisko täällä ketään kuka voisi kertoa mitä kaikkea pitää sisällään? Onko työpaikkoja hyvin?

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xmgz

      Perus avoapteekki on (kuten ehkä tiesitkin) suurin lääketeknikkojen työllistäjä. Sairaala-apteekkityöpaikkoja ei ehkä ole niin paljoa, mutta riippuen asuinpaikkakunnastasi, ei työllistyminen sairaalaan ole ihan mahdotonta. En nyt sanoisi, että se olisi välttämättä parasta työtä lääketeknikolle, mutta kyllä se mielestäni avoapteekkihommat voittaa.Tässä on tietysti eriäviä mielipiteitä, että missä olisi kiva työskennellä. Itse olen tykännyt enemmän lääketukku- ja lääketeollisuustyöstä ym.

      Sairaala-apteekkityöhön kuuluu lääkkeiden kerääminen hyllystä osastoille, tulevan tavaran vastaanotto ja varaston järjestyksestä huolehtiminen, sekä varaston inventointi. Joissain paikoissa lääketeknikko voi tehdä tilauksiakin. Lääketeknikot saattavat tehdä myös erilaisia kirjanpito- ja ATK-hommia. Muitakin töitä voi kuulua, mutta eiköhän tuo ole tuossa pääpiirteittäin.

      • xmgz

        Ja tietysti, lääketeknikko voi avustaa farmaseuttia lääkkeenvalmistuksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe