lääketeknikko/farmanomi

sairaalaan?

Olen kiinnostunut lääketeknikon työstä etenkin sairaalassa, oisko täällä ketään kuka voisi kertoa mitä kaikkea pitää sisällään? Onko työpaikkoja hyvin?

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xmgz

      Perus avoapteekki on (kuten ehkä tiesitkin) suurin lääketeknikkojen työllistäjä. Sairaala-apteekkityöpaikkoja ei ehkä ole niin paljoa, mutta riippuen asuinpaikkakunnastasi, ei työllistyminen sairaalaan ole ihan mahdotonta. En nyt sanoisi, että se olisi välttämättä parasta työtä lääketeknikolle, mutta kyllä se mielestäni avoapteekkihommat voittaa.Tässä on tietysti eriäviä mielipiteitä, että missä olisi kiva työskennellä. Itse olen tykännyt enemmän lääketukku- ja lääketeollisuustyöstä ym.

      Sairaala-apteekkityöhön kuuluu lääkkeiden kerääminen hyllystä osastoille, tulevan tavaran vastaanotto ja varaston järjestyksestä huolehtiminen, sekä varaston inventointi. Joissain paikoissa lääketeknikko voi tehdä tilauksiakin. Lääketeknikot saattavat tehdä myös erilaisia kirjanpito- ja ATK-hommia. Muitakin töitä voi kuulua, mutta eiköhän tuo ole tuossa pääpiirteittäin.

      • xmgz

        Ja tietysti, lääketeknikko voi avustaa farmaseuttia lääkkeenvalmistuksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10471
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      135
      8727
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6047
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4208
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4195
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      62
      2922
    Aihe