Kantelut lastensuojelusta

valopuro

Hyvä kanssakansalainen,

oletko sinä saanut nähdä läheisesi tai itse kokea, kuinka lastensuojelu kohtelee kaltoin? Oletko havainnut,ettei se toteuta lastensuojelu lakia tai lastensuojelukäsikirjaa?

Onko lastensuojelu jättänyt kuulematta kantasi tai läheisesi kannan asianomaisena?
Onko lastensuojelun viranomainen ollut toiminnassaan analyyttisyyden aijaan välinpitämätön oikeuksistasi ja lapsen oikeusturvan toteutumisesta? Onko sinua syytelty turhaan, onko sinua kohtaan hyökätty, onko sinua kohdeltu alistavasti? Onko lapsi jätetty huomioimatta?

Oletko kokenut, ettei tuen suunnittelussa ole kuultu sinun näkemyksiäsi?
Onko sinut asetettu tukemisen sijaan turhiin tutkimuksiin, joiden takana on viranomaisen mielikuvitukseen perustuva huoli?

Nyt on aika tehdä kantelu oman asuinalueesi aluehallintovirastoon. Pyydä heitä ilmoittamaan kantelussasi myös siitä Valviraan. Ole ripeä, sillä vielä tänä vuonna tutkitaan viisi vuotta vanhojakin asioita kanteluissa. Ensivuonna se on jo myöhäistä, sillä sitten tutkintaan pääsevät enää vain kaksivuotta vanhat asiat.

Jos et tiedä, kuinka kantelu tehdä ja olet pien ituloinen lähetä sähköpostilla kantelun ensimmäinen osioo ja varaa aika oikeusapuun asianajajalle. He auttavat sen loppuun viemisessä.

Vain epäkohtiin todella tarttumalla, saamme muutoksen vihdoin alkamaan. Yhteiskunnassamme on kestänyt liian kauan, että lastensuojelun kriisityö saatasiin toteuttamaan katastrofipsykologisen tutkimuksen toimintamalleja.

Valvira on todennut, ettei lastensuojelussa ole tarpeeksi pätevää henkilökuntaa. Monet ovat todenneet, etteivät tästä syystä tahdo työskennellä lastensuojelussa, vaikka olisivat itse päteviä. Lastensuojelutyöntekijöille ei ole soveltuvuustestejä ja yksiköissä on hyvin erilaisia mahdollisuuksia antaa avohuollon tukea.

Jokasella yksköllä on kuitenkin mahdollista ulkoistaa tuki eli hakea muilta lastensuojelun tahoilta, yksityisiltä firmoilta, työvoimaa. Jokaisella kunnalla on velvollisuus tarjota tuo tuki.

Lasten paras pitäisi olla lastensuojelun toiminnan pääasia. Tähän ei vieläkään olla päästy ja se näkyy järkyttävissä lööpeissä.

Moni pelkää valittaa ja moni on liian syvällä kriisissään valittaakseen. Tukekaa näitä tekemään valituksensa, jotta saamme muutoksen.

Moni ongelma olisi korjattavissa, jos lastensuojelussa olisi ammatillisesti pätevä henkilökunta, joilla olisi erikoisosaamisen koulutukset moninaiset työryhmässä.

Miksi jokaisesta lastensuojelun yksiköstä ei löydy lasten psykiatrian ammattilaista sekä aiksuisten psykiatrian ammattilaista, eihän sosiaalityöntekijän ammatillinen koulutus riitä tällaisten asioiden havainnointtin? Heitä tulisi koulutetumpien konsultoida.

Moni asia tulisi muuttaa ja vain valittamalla saamme muutoksen aikaan. Valituksista näkee mitä tulee muuttaa.

Haen ratkaisukeskeistä toimintaa, positiivista uskallusta kohtaamisiin sekä lasten ymmärtämistä yksilöinä tilastollisen suhtautumisen sijaan.

0

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

        Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
        Maailman menoa
        173
        22289
      2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

        Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
        Maailman menoa
        74
        9496
      3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        29
        7480
      4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

        Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
        Maailman menoa
        80
        6325
      5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

        Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
        Maailman menoa
        182
        5960
      6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        34
        4976
      7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

        Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
        Maailman menoa
        108
        4620
      8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        101
        4386
      9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

        Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
        Maailman menoa
        87
        2060
      10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

        Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
        Maailman menoa
        80
        1355
      Aihe