Kantelut lastensuojelusta

valopuro

Hyvä kanssakansalainen,

oletko sinä saanut nähdä läheisesi tai itse kokea, kuinka lastensuojelu kohtelee kaltoin? Oletko havainnut,ettei se toteuta lastensuojelu lakia tai lastensuojelukäsikirjaa?

Onko lastensuojelu jättänyt kuulematta kantasi tai läheisesi kannan asianomaisena?
Onko lastensuojelun viranomainen ollut toiminnassaan analyyttisyyden aijaan välinpitämätön oikeuksistasi ja lapsen oikeusturvan toteutumisesta? Onko sinua syytelty turhaan, onko sinua kohtaan hyökätty, onko sinua kohdeltu alistavasti? Onko lapsi jätetty huomioimatta?

Oletko kokenut, ettei tuen suunnittelussa ole kuultu sinun näkemyksiäsi?
Onko sinut asetettu tukemisen sijaan turhiin tutkimuksiin, joiden takana on viranomaisen mielikuvitukseen perustuva huoli?

Nyt on aika tehdä kantelu oman asuinalueesi aluehallintovirastoon. Pyydä heitä ilmoittamaan kantelussasi myös siitä Valviraan. Ole ripeä, sillä vielä tänä vuonna tutkitaan viisi vuotta vanhojakin asioita kanteluissa. Ensivuonna se on jo myöhäistä, sillä sitten tutkintaan pääsevät enää vain kaksivuotta vanhat asiat.

Jos et tiedä, kuinka kantelu tehdä ja olet pien ituloinen lähetä sähköpostilla kantelun ensimmäinen osioo ja varaa aika oikeusapuun asianajajalle. He auttavat sen loppuun viemisessä.

Vain epäkohtiin todella tarttumalla, saamme muutoksen vihdoin alkamaan. Yhteiskunnassamme on kestänyt liian kauan, että lastensuojelun kriisityö saatasiin toteuttamaan katastrofipsykologisen tutkimuksen toimintamalleja.

Valvira on todennut, ettei lastensuojelussa ole tarpeeksi pätevää henkilökuntaa. Monet ovat todenneet, etteivät tästä syystä tahdo työskennellä lastensuojelussa, vaikka olisivat itse päteviä. Lastensuojelutyöntekijöille ei ole soveltuvuustestejä ja yksiköissä on hyvin erilaisia mahdollisuuksia antaa avohuollon tukea.

Jokasella yksköllä on kuitenkin mahdollista ulkoistaa tuki eli hakea muilta lastensuojelun tahoilta, yksityisiltä firmoilta, työvoimaa. Jokaisella kunnalla on velvollisuus tarjota tuo tuki.

Lasten paras pitäisi olla lastensuojelun toiminnan pääasia. Tähän ei vieläkään olla päästy ja se näkyy järkyttävissä lööpeissä.

Moni pelkää valittaa ja moni on liian syvällä kriisissään valittaakseen. Tukekaa näitä tekemään valituksensa, jotta saamme muutoksen.

Moni ongelma olisi korjattavissa, jos lastensuojelussa olisi ammatillisesti pätevä henkilökunta, joilla olisi erikoisosaamisen koulutukset moninaiset työryhmässä.

Miksi jokaisesta lastensuojelun yksiköstä ei löydy lasten psykiatrian ammattilaista sekä aiksuisten psykiatrian ammattilaista, eihän sosiaalityöntekijän ammatillinen koulutus riitä tällaisten asioiden havainnointtin? Heitä tulisi koulutetumpien konsultoida.

Moni asia tulisi muuttaa ja vain valittamalla saamme muutoksen aikaan. Valituksista näkee mitä tulee muuttaa.

Haen ratkaisukeskeistä toimintaa, positiivista uskallusta kohtaamisiin sekä lasten ymmärtämistä yksilöinä tilastollisen suhtautumisen sijaan.

0

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        240
        2744
      2. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        101
        1154
      3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        123
        1121
      4. Oikea kaste on syntisten kaste

        Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
        Kaste
        58
        1005
      5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        1002
      6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        917
      7. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        57
        899
      8. Mitä toivoisit

        Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
        Ikävä
        63
        851
      9. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        130
        830
      10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
        Maailman menoa
        238
        825
      Aihe