Toivottavasti Putin poisaa virolaiskysymyksen

Helsikinläinenkin

Toivottavasti Putin on riittävän rohkea, että poistaan Viron Suomelle aiheuttaman ongelman. Viro on Itämeren alueen syöpä ja siitä nykymuotoisena tulisi päästä eroon.
Kaikki Suomen ongelmat ovat tavalla tai toisella Viron ja virolaisten syytä.

14

285

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esapekka59

      Oletpa sinä tyhmä. Onko perusteluja miten suomen ongelmat ovat viron syytää?!!

      • 2+10

        Älä provosoidu palstan vakituiselle häirikölle. Yhden ja saman ääliön tekstejä useimmat.


      • Nuin
        2+10 kirjoitti:

        Älä provosoidu palstan vakituiselle häirikölle. Yhden ja saman ääliön tekstejä useimmat.

        Ei tässä mistään provosoitumisesta ole kysymys. Fakta on, että Viro on myrkyttänyt Suomea ja suomalaisia viinalla,huumeilla ja HIV-postiivisilla homoilla ja muilla huorilla. Lisäksi Viron harmaa talous ja rikollisuus on aiheuttanut Suomeen massatyöttömyyden, nämä kaikki asiat ovat täysin faktaa. Ilman nykyisenlaista parasiitti-Viroa Suomi olisi kukoistava maa, jokainen joka muistaa 1980-luvun tietää sen.


      • Kantasuomalainenhki

        Älä suotta ammu viestintuojaa!


      • 50 luvulla toisin
        Nuin kirjoitti:

        Ei tässä mistään provosoitumisesta ole kysymys. Fakta on, että Viro on myrkyttänyt Suomea ja suomalaisia viinalla,huumeilla ja HIV-postiivisilla homoilla ja muilla huorilla. Lisäksi Viron harmaa talous ja rikollisuus on aiheuttanut Suomeen massatyöttömyyden, nämä kaikki asiat ovat täysin faktaa. Ilman nykyisenlaista parasiitti-Viroa Suomi olisi kukoistava maa, jokainen joka muistaa 1980-luvun tietää sen.

        50 luvulla Suomi vasta kukoistikin, oli Eloveena tytöt ja Tauno Palo !


      • Viro ikuinen luuseri
        50 luvulla toisin kirjoitti:

        50 luvulla Suomi vasta kukoistikin, oli Eloveena tytöt ja Tauno Palo !

        Parempi sekin kuin venäläinen isäntä.


    • Kalju Kulli

      Todettakoon aluksi, että "meitä" on monta, ei todellakaan kukaan yksin tänne kirjoittele. Uskoisin että puolellamme on suurin osa ainakin eteläisen Suomen asukkaista, koskapa heitä virolaiskysymys eniten koskettaa. Useimpia se koskee esteettisesti, mutta enenevässä määrin myös taloudellisena ja inhimillisenä vahinkona.

      Itse löysin tämän palstan äskettäin, mutta olen pohtinut tätä virolaisongelmaa jo pidemmän aikaa. Tämä syöpä etenee säteittäin pääkaupunkiseudulta maakuntiin, eikä se ole edennyt vielä kovinkaan pohjoiseen muutamia yksittäistapauksia lukuunottamatta. En muista nyt paikkakuntaa, mutta jossain keski-Suomessa vuosi-pari sitten virolaisporukka oli varastellut kaupoista ja valveutuneet kansalaiset-kiitos heille-muiluttivat nämä virolaiset kylän ulkopuolella.

      • 13+16

        Älä jauha skeidaa, yx ja sama kurahousu eli sä ite, tääl kirjottaa fuulaa Virosta. Mut jos sä uskot päässäs oleviin ääniin niin kai se tuntuu susta että sinussa on teitä monta.


      • Kalju Kulli
        13+16 kirjoitti:

        Älä jauha skeidaa, yx ja sama kurahousu eli sä ite, tääl kirjottaa fuulaa Virosta. Mut jos sä uskot päässäs oleviin ääniin niin kai se tuntuu susta että sinussa on teitä monta.

        Pysytään aiheessa, eikä mennä henkilökohtaisuuksiin jos totuus ei miellytä. Aivan sama kuinka monta, on sitten 10 tai 30 kansalaista jotka täällä kirjoittaa, tai millaisia he ovat ihmisinä. Asia on tärkein, eikä tätä aihetta voi liikaa pitää esillä. Faktojen julkituominen saattaa herätellä myös nukkuvia Suomen kansalaisia (alkuperäisiä).

        Toivoisin, että yrittäisit kumota mielummin näitä väittämiä kuin että haukut itse sanantuojia. Yrität tietysti pitää kynsin hampain kiinni saavutetuista eduista ja sossutuista ja pelkäät lopulta joutuvasi niska- perseotteella heitetyksi Tallinnanlaivaan jos totuus tulee laajemmalti kansalaisten ja päättäjien ymmärrykseen.


    • Aleksi Neukkulainen

      Saakohan Putin lauantaina 6.12. Jonkun mitalin. Onhan hän Suomen suuri ystävä ja johtaja. Milloinkahan mr. Putin vapauttaa Suomen EU:n ikeestä ja Naton uhkasta. Sitten meistä suomalaisistakin voisi tulla kosmonautteja. Päästäisi kaikista loisivista maahanmuuttajista ja saisimme tänne ahkeria/rehellisiä Venäläisiä, samalla itse pääsisimme osalliseksi Venäjän sosiaaliturvasta :D

      • ei varmaankaan

        Miksi saisi, ei Suomi ollut Viron tavoin Venäjän alusastia puolivuosisataa.


    • Teretulemast73v

      Olen asunut monta kymmentä vuotta pääkaupunkiseudulla ja asun edelleenkin.
      Nähdäkseni virolaisista ei ole ollut haittaa tai vahinkoa, vaan pelkästään hyötyä.
      Tien varressa asuvana näen kuinka suur-Helsinki ei saa töitään tehdyksi, vaan tien täydeltä, ja rautatien, menee maalaisia aamuisin heitä auttamaan. Ja laivalla tulee lisää Virosta väkeä, jotka auttavat helsinkiläisten elämää.
      Markkinatalous on tällaista: jos jotkut uusavuttomat, joilla käsien motoriikka on huono ja samoin järjenjuoksu, niin jostakin tulee osaavia ihmisiä. Rakentamaan, korjaamaan, lunta luomaan, lääkäreiksi jne.
      Tietenkin on suomalaisia, joille esim. vankilat ovat tuttuja, saattavat sielläkin joskus tavata virolaisia rikollisia ja saavat väärän käsityksen muutamien heppujen perusteella.
      Kahdelle pienelle maalle ja kansalle yhteistyö on yksi keino parantaa selviämisen mahdollisuuksia.

      • osaavia juuh

        Varastamaan rakennustyömailta tavaraa joka myydään sitten kotona eestissä.


    • Soumi versus Viro

      Kes siis ikkagi kuritegude poolest esirinnas on?

      http://www.murha.info/phpbb2/

      Soomlased paistavad head õppijad olevat, kui oletada, et siis, kui Eesti "raudse eesriide" taga oli, Soomes kuritegevust polnud.

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe