Autonhankinta tulee ajankohtaiseksi tossa kuukauden kuluttua, joten NYT olisi mukava saada valaistusta muutamiin kysmyksiin koskien Audi 100 tai 80 vm. 84-89.
Eli millaiset on:
-kuljettajan tilat, sillä oma pituuteni tuo oman
lisänsä auton valintaan (pitää olla TILAA!)
-Ajo-ominaisuudet?
-Suorituskyky?
-Kumman itse ottaisitte ja miksi?
-Mitä vikoja yms...
Eli millaiset on:
-kuljettajan tilat, sillä oma pituuteni tuo oman
lisänsä auton valintaan (pitää olla TILAA!)
-Ajo-ominaisuudet?
-Suorituskyky?
-Kumman itse ottaisitte ja miksi?
-Mitä vikoja yms...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni oli muinoin 100 2.0 D (vm 83), auto on todella tilava ja mukava oli ajella, kulki kuin juna kelillä kuin kelillä. Eivät ruostu helposti, edullista huoltaa, vakuutusmaksut jne ovat keskitasoa. Tyyppivikana on ohjaustehostimen pumppu, eli se vuotaa ainakin useissa autoissa kesällä kun on kuumaa, talvella oireita on vaikeampi huomata. Pumppu on kallis uusia joten kannattaa tarkistaa! Lämpiää nopeasti, ei huurru, erittäin tehokas penkinlämmitin - miltein grilli. Hiljainen jopa motarinopeuksilla. herkimmät ruostumispaikat ovat lokasuojat. Itse olin autoon tyytyväinen. Muotoilultaan vieläkin ihan kiitettävän näköinen - ainakin kuin vertaa muiden merkkien malleihin vuosilta 83 - 89.
Onnea auton etsintään!
moi! itselläni oli 80 2.0 quattro-89 vm ja olin melko tyytyväinen siihen. kuljettajan tilat oli itselleni riittävät(190cm)ja takana oli enemmän tilaa kuin esim uudessa A4:ssa! takakontti tilaa olisin toivonut enemmän,mutta 100 saattaa olla sitäkin. auto kulkee kuin "kiskoilla",jos se on kunnossa eli hyvin vakaa ajettava. talvikelillä saattaa olla herkkä puskemaan painoonsa nähden. vikoja oli itselläni abs anturi ja tyhjäkäynti anturi jotka täytyi vaihtaa...(yli 10v vanha auto=vanhat kuluvat osat eivät kestä ikuisesti)joten varaudu vastaaviin operaatioihin,jotka saattaa maksaa.... itse vaihdoin coupeen vähän ripeämpään(230hv),mutta jos tilaa haluat suosittelen 100:sta.