Huonelämpötila?

SuloWilen

Mikä on alin huonelämpötila joka asukkaan on hyväksyttävä vuokra-asunnossa asuessaan. Toistuvista pyynnöistä huolimatta vuokranantaja ei saa tähän asuntoon talviaikaan lämpöä kuin vain noin 20 astetta. Se tuntuu välillä aika viileältä.

Jos jollain on asiasta todellista tietoa, niin otan kiitollisuudella vastaan. Myös linkit ko. aiheisiin ovat tervetulleita.

T. Sulo Vilén, heittomerkillä

4

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peppi

      Otapa niistä termostaateista se stoppari pois niin johan lämpenee asunto. Teimme itekin, kun olen sellainen vilukissa eikä asuntoon saanut enemmän lämmintä, vaikka termostaatit olivat täysillä. Siellä on sellainen stoppari, jotta vuokralainen saisi laittaa kaikki turkit niskaansa jotta tarkenee :) Ei muutakuin vähän omia sooloiluja niin kyllä tarkenee. Älä vaan kerro, että Peppi on tällaisia neuvoja antanut hihii!

      • kaarle

        Jos verkosto on oikein tasapainotettu ja säädetty, niin tuo suunnittelulämpötila saavutetaan täysin auki olevilla termostaateilla ja täten rajoittimien poistaminen ei auta.

        L


    • kaarle

      Rakentamismääräyskokoelmassa D2 todetaan, että lämmityskauden aikana oleskeluvyöhykkeen huonelämpötilan suunnitteluarvona käytetään 21 astetta. Tästä voidaan poiketa yhdellä asteella suuntaan tai toiseen.

      Eli huonelämpötilasi on kyllä määräyksien mukainen. Aivan toinen asia on sitten se, että mukava lämpötila on kovin yksilöllinen asia. Jotkut pitävät 18 astetta vallan hyvänä ja toiset vilukissat tuntevat olonsa mukavaksi vasta noin 24 asteen lämpötilassa. Lääketieteellisten tutkimuksien mukaan ihmisen henkisen ja fyysisen hyvinvoinnin kannalta joku 20-22 astetta olisi sopivin sisälämpötila.

    • 20 c on tarpeeksi

      kyllähän 20 c on aivan riittävästi ymmärrän vuokranantajaa täysi siinä ettei halua lämmittää vuokraasuntoaan saunaksi. lämmönkulutus nousee huomattavasti mistä lisää kuluja.jos kattilassa ym .tulevan lämmön yksikössä on säätäjä ( suntti) lähtevänveden lämölle, mikä mittaa huonelämpötilaa ja ulkolämpötilaa.niin lämmön säätö toimii varsin hyvin ilman patteri termostaattiakin, eli puottaa lämpötilaa säätöjen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe