Idea Kaason ja Bestmanin puheeksi

Blues

Monestihan meiltä kaikilta ei löydy puheenlahjoja ja mikään ei ole niin kamalaa kuunneltavaa, kuin väkisin väännetty, turhilla "vitseillä" höystetty puhe.
Joskus ollessani kaasuna, oli Bestman ujohko ja pelkäsi puheen pitämistä. Mieleeni tulivat eräät tanskalaishäät, joista idean varastimme.
Kerättiin kuvia parin lapsuudesta aina tähän, Hääpäivään. (Viimeinen kuva oli Bestmanin nappaama hääpäivänä. )Teimme niistä diaesityksen, kronologisessa järjestyksessä. Joka kuvaan lisäsimme tekstin, joka sopi ihmiseen. Valitsimme taustamusiikiksi sopivan pitkän biisin. Meillä se oli Walking in the air, by nightwish. Syystä, että morsian on hirmuinen Lumiukko-fani :)
Hääjuhlassa sitten tila pimennettiin ja videotykillä valkokankaalle esitettiin esitys. Bonuksena, esitys poltettiin cd:lle kaikille sen halunneille ;)
Tunnelma oli upea. Monesti häiden jälkeen puhelimeni pirahti ja mulle tuntemattomat häävieraat kiittelivät puheesta.

4

6066

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P. Veli
      • Bluussi

        Siis sama olen minä, kuin alkuperäisen viestin kirjoittaja, rekkauduin vain :)

        Tosiaan toinen on tuo generointi ;)
        Joskus käytettiin turku-generaattoria ja jotain muuta.


      • minä

        Jos vertailemme lyhyesti asiaankuuluvia ilmiöitä, huomaamme että kokonaispoliittinen ajattelumalli pakottaa kohderyhmää huomioimaan huomaamattomia haittatekijöitä. Jos asia on näin, kuinka kapitalistin kannattaa lainkaan ryhtyä liiketoimintaan? Keskeiset ideologiset periaatteet osoittavat, että poliittinen jaarittelu yksinkertaistaa laajentuvia markkinoita ja uusia induktiivisia tuotantomenetelmiä. Kuinka ihmisen siis oletetaan toimivan tässä tilanteessa? Arkielämä on opettanut meille, että pedagoginen työtapa vaatii täsmällisyyttä ja päättäväisyyttä, ja kannustaa kehittämään järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistujia. Eikö mikään enää ole ihmisille pyhää? Tilastot osoittavat, että paradoksaalinen ajattelutapa kuvailee yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita. Tämän ollessa täyttä totta nykyään, kuka omaa vastuun tehdä oikeat johtopäätökset?


    • tsemekis

      Googlettamalla löytyy "virolainen hääpuhe", tuosta taitaa parikin versiota olla, härdempi ja kesympi. Kannattaa valita sen mukaan, millaista hääyleisöä odotettavissa.

      Elikkä homman voi hoitaa niin, että kaaso lukee suomenkielisen osuuden ja bestman "vironkielisen" osuuden. Tosi hauska ja toimii ihan kybällä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1799
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      113
      940
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      114
      840
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      631
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe