Hei,
Meillä on tässä keittiön uusiminen meneillään. Keittiöön ei ole johdettu lämminvesiputkea kylpyhuoneen varsinaisesta varaajasta, vaan käytössä on ollut edellisen asukkaan tiskialtaan alle asentama Haato HK15 -varaaja.
Nykyinen asennus ei kyllä ole millään tavalla pätevä. Varaaja on käyttöohjeen vastaisesti asennettu vaakatasoon ja varoventtiilin pissimistä varten varaajan viereen on yksinkertaisesti sijoitettu kannu, johon vesi tippuu. Kaapin lattia puolestaan on vuorattu jouluisella vahakankaalla. Sähkö taasen tulee varaajalle jatkojohtoa pitkin kaapin ovesta.
Onnistuuko tuollaisen varaajan asennus, jos varaajan ensinnäkin nostaisi oikein päin (pystyyn) ja laittaisi varoventtiilin pissimään suppiloon niin korkealta kuin alakaappi antaa myöten (vrt. astianpesukoneen poistoletku) ?.
Entä vesieristys ongelmatilanteiden varalta. Riittääkö lämminvesivaraajan alle asennettava kaukalo, vai pitäisikö kaukaloon jotenkin asentaa lattiakaivo viemäripoistoa varten (tällöinhän varoventtiilin pissinkin voisi antaa vain valua kaukaloon) ?
Onko varaajan pistorasialle määräyksiä/suosituksia?
Suunnitelmia tässä laadin ja asioita haluan itse ymmärtää, joten asialliasia vastauksia odottelen.
Lämminvesivaraajan asennus alakaappiin
4
2133
Vastaukset
- NäinMeillä
Minä kyllä tutkisin vakavasti mahdollisuutta vatää lämminvesiputki ihan sieltä "oikealta" varaajalta keittiöön. Onko se todella mahdotonta?
Tuon pienen varaajan kanssa pelaaminen on aina vähän sellaista virittelyä. Oman käsitykseni mukaan varaajan ylivuotoputkea ei saa asentaa suoraan viemäriin vaan sen pitää laskea aina "ulkokautta" esim. kaivoon. Ja kaivon asennus keittiöön on kyllä aika vaikeaa.
Olen kyllä esim. kesämökeillä nähnyt systeemejä joissa tuollainen pieni varaaja on nostettu yläkaappiin ja ylivuotoputki on sitten johdettu tiskialtaaseen. Mikään kaunis ratkaisu tuo ei kyllä ole.- TopHill
Olen kyllä tuota vetämistäkin miettinyt. Ei se nyt tietenkään mahdotonta ole. Mutta onko sitten kuinka työläs operaatio, upotetuiksihan nuo pitäisi saaha. Isosta talosta ei tietysti ole kyse ja olisihan tuo paras ratkaisu.
Ajattelemassani systeemissä vuotoputki ei menisikään suoraan viemäriin, vaan tiputtelisi suppiloon, josta se sitten valuisi viemäriin. - NäinMeillä
TopHill kirjoitti:
Olen kyllä tuota vetämistäkin miettinyt. Ei se nyt tietenkään mahdotonta ole. Mutta onko sitten kuinka työläs operaatio, upotetuiksihan nuo pitäisi saaha. Isosta talosta ei tietysti ole kyse ja olisihan tuo paras ratkaisu.
Ajattelemassani systeemissä vuotoputki ei menisikään suoraan viemäriin, vaan tiputtelisi suppiloon, josta se sitten valuisi viemäriin."Olen kyllä tuota vetämistäkin miettinyt. Ei se nyt tietenkään mahdotonta ole. Mutta onko sitten kuinka työläs operaatio, upotetuiksihan nuo pitäisi saaha"
Ei niitä putkia ole pakko upottaa. Niitä voi hyvin sekä koteloida siististi että vetää sopivasti kalusteiden takana, kalusteiden sokkeleissa, alakattojen yläpuolella jne.
"Ajattelemassani systeemissä vuotoputki ei menisikään suoraan viemäriin, vaan tiputtelisi suppiloon, josta se sitten valuisi viemäriin."
Tuo voi kyllä ainakin periaatteessa olla mahdollista mutta kyllä minusta kun keittiöremonttia kerran tehdään ja putkimiestäkin tarvitaan, kannattaisi samalla hoitaa asiat ihan oikeasti kuntoon eikä viritellä.
- i 0+ i io poi
Putki.
En minäkään suosittele mitään virityksiä. Asiallinen putken vetäminen ei paljoa maksa, riippuu tietenkin työmäärästä ja osista. Turha käyttää kaappitilaa varaajalle. Kuuman veden voi vetää pinta-asennuksenakin, mutta siistimpää tietenkin laittaa kalusteiden sokkeliin tms.
Ainoa pieni haitta putkessa. Jos pitkä putki, vesi pakkaa jäähtymään, eli kuumaa ei tule heti. Niettä kun putken vetää, kande laittaa eriste pukeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1416688
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495749- 1234901
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434500Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?533905- 623071
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242452- 422280
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152207