Sattuukohan kukaan tietämään osaavaa tapetoijaa Oulun/Kempeleen seudulla?
Löytyyhän noita googlella eri saneerausfirmoja, mutta näyttää aika isoilta firmoilta jotka keskittyvät isompiin projekteihin. Mieluummin ottaisi palvelun yksityiseltä ammatinharjoittajalta.
Missä hinnoissa nuo tapetoinnit yleensä menee? Makuuhuoneesta pitäisi vanhat tapetit ottaa pois alta (ja tasoittaa) sekä uudet tapetit tilalle. Makkari on n. 3m x 3,5m.
Yksi tarjous saatiin mutta sillä oli hintaa melkein 2000e ?
Hyvä tapetoija Oulun/Kempeleen seudulla?
6
1974
Vastaukset
- Vaihtelee tekijän mu
Riippuu kauanko työn tekemiseen menee aikaa?
Eli jos tapetit lähtee normikeinoin vaikka parissa päivässä, eikä niitä tarvitse jyrsiä sieltä irti niin hinta on kohtuullisempi.
Jätä ihmeessä neuvotteluvara, siihen mitä vanhan tapetin alta löytyy. Jos vanha liisterit tai alusta on katastrofi, sitä joutuu tasoittaamaan tms enemmän.
Vanhan rempasssa tulee aina yllätyksiä.
Eli jokin pohjahinta ja siitä mahdolliset ajalliset yllätykset materiaalit.
Jos tekee hyvät pohjat, esim. vanha tapetti pois, kittaus ja paikkaa vanhan pohjamaalin, antaa sen kuivua, uuden tapetin laitto, listat, suojaukset, siivoukset.
Meneehän siinä.
Ja montako seinää tapetoidaan, seinien koot, onko tapetti kuviollista jne.?
Onko vanha tapetti lasikuitutapetti vai perinteinen paperinen? Ensimmäisen poisto voi olla hankalaa.
Siinä on laskemista.
Esim viikon työstä 1000-1500e voi olla hyvä raha. Mutta en voi sanoa, mitä kaikkea tarjouksen antaja on laskenut siihen.
Siis tämä hinta täällä päin, hinnat vaihtelee alueittain. - Tuossa hinta
48 e tunti siinä hinnoissa tapetoinnit menee kuten muutkin remppatyöt.
- raha jakautuu
Aloitteleva myyjä saa 5-7e/ h vuonna 2014
Sain vuonna 1986 paikkeilla 50 FIM/ iltatöistä kaupalla, ilman vuorolisiä.
Puuteollisuuden KTA on 12-14e/ h kolmevuorossa vielä 2008 paikkeilla.
Remppayrittäjä maksaa itse veronsa, eläkemaksut ja vakuutukset, mutta silti 48e/h.
Se on 280FIM/ tunnilta.
Asianajajat veti vielä 1995 paikkeilla 500-1000 FIM/ tunnilta. Nyt se lienee saman varran euroissa.
Pienipalkkaisten palkkakehitys on NOLLA euroon liittymisen jälkeen ja huippispalkat ovat jatkaneet nousuaan. Samaten elinkustannukset ovat kuusinkertaistuneet.
Sitten joku ihmettelee miksi on Kuokkavieraat ja Luokaretki lähiöstä linnaan.
- tmimonialahaataja
Terve,
onko vielä ajankohtainen? Soita 045-1960548 - maalarimies
Kiskontaa jos 2000 pyytää huoneen tapetoinnista. Oon tapetoinut yksiöitä alle tonnilla jos olen itse poistanut vanhat tapetit. no pidän hinnat alhaalla ja töitä on riittänyt Itse kannattaa kyllä poistaa vanhat tapetit niin säästyy rahaakin. Ei se ole vaikeaa ja olen neuvonnut asunnon omistajia siinä
- Piksi_Nirkka
Ei tapetointiin kannata palkata ketään, kun sen saa aina tehdä ihan päin seiniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302123
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131691Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301231Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882