APUA! Micra natisee ja jyristää remontin jälkeen

limetti14

Minulla on vm. 1999 Nissan Micra, johon vaihdettiin viikko sitten eteen alatukivarret ja tehtiin jarruremontti. Minkä takia auto sen jälkeen alkoi kummallisesti nitistä ja natista etuosasta, siis auton sisältä, jostakin kojelaudan ja tuulilasin väliltä? Ja muutenkin tuntuu koko etuosa oudosti jyrisevän. Käytin auton heti remontin jälkeen katsastuksessa eikä jarruista tai niistä tukivarsista ollut mitään huomauttamista. Tuntuu, että tulen hulluksi noista äänistä, ennen auto hyrisi pehmeämmin. Nyt on kuin traktorilla ajaisi.
En ymmärrä autoista mitään, kuten varmaan kysymyksestä käy ilmi. Eikä olisi oikein varaa kalliiseen merkkikorjaamoon. Olisin kiitollinen asiallisista vinkeistä.

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nöpö nenä

      Onko tuki alatuki varret kiristetty tassut maassa vai ilmassa roikkuen ja myös kallistuksen vakaaja?

      • Kun en minä tiedä! Mikä on kallistuksen vakaaja? :´(


    • nasse setä

      Jaa mikäs nyrkkipaja on puljannu sun autoos? Natina tulee kuivista kallistuksen vakaajan kumi puslista!

      • Jee, kiitos!!!!
        Niin, nyrkkipaja tosiaan ja ensimmäisen ja viimeisen kerran! Maksan tästä lähin ilomielin ihteni kipeeksi, että saan kunnon remontin.


    • Micraisti

      Onkohan aurauskulmat muuttuneet? Eturenkaat erisuuntaan kuin menosuuntaan voivat aiheuttaa ääntä ja erikoista käyttäytymistä myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7333
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      61
      5045
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4699
    4. 74
      4637
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4168
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      29
      3442
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2948
    8. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      49
      2530
    9. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2478
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      212
      2321
    Aihe