Miten testataan

Aina välillä täällä on juttua(vähän kaiken tasoista...) masennus ja mielialalääkkeiden mahdollisista sivuvaikutuksista.
Tietääkö kukaan,miten perinpohjaisesti ne on testattu?
Joskus käy mielessä että miten kukaan tietää mitä haittoja saa esim.varsinkin jos on todellinen suurkuluttaja.Tai syö niitä vuosikymmeniä
Niin ehkä se ole tarkoitus mutta kummiskin tulee toisinaan ontto olo.
4459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pameilla/bentsoilla ainakin lyhytaikaisen muistin
heikkenemistä on tutkittu ja todettu. En tiedä -
loppuuko käytön jälkeen?
Haittavaikutuksia voi ainakin tutkia Pharmaca Fen
nicasta, jos ymmärtää tekstiä. Apteekin antama yh-
teenveto ei oo mistään kotoisin.

Äänestä
  • Sivuvaikutukset on yksilöllisiä, mistä tahansa lääkkeestä voi saada suunnilleen mitä tahansa oireita. On tiedossa, mitkä on todennäköisimmät oireet, vähän harvemmin esiintyvät oireet ja ehkä sekin mitkä on hyvin harvoin esiintyvät oireet, mutta yksilötasolla sitä ei voida tarkkaan ennustaa ts. voi tapahtua melkein mitä vaan, noin karkeasti.
    Good luck!

    Äänestä

  • Juntti kirjoitti:

    Sivuvaikutukset on yksilöllisiä, mistä tahansa lääkkeestä voi saada suunnilleen mitä tahansa oireita. On tiedossa, mitkä on todennäköisimmät oireet, vähän harvemmin esiintyvät oireet ja ehkä sekin mitkä on hyvin harvoin esiintyvät oireet, mutta yksilötasolla sitä ei voida tarkkaan ennustaa ts. voi tapahtua melkein mitä vaan, noin karkeasti.
    Good luck!

    Ensinnäkään pamit EI ole mielialalääkkeitä vaan esim.Cipramil, Remeron jne. Loppujen lopuksi pamit ei tuo helpotusta kellekkään pitkän päälle, koska toleranssi kasvaa nopeasti.

    Äänestä

  • lääkärini ei uskonut kun kerroin muistini reistailevan...ei kuulemma kuulu bentsoihin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pomelo kirjoitti:

Aina välillä täällä on juttua(vähän kaiken tasoista...) masennus ja mielialalääkkeiden mahdollisista sivuvaikutuksista.
Tietääkö kukaan,miten perinpohjaisesti ne on testattu?
Joskus käy mielessä että miten kukaan tietää mitä haittoja saa esim.varsinkin jos on todellinen suurkuluttaja.Tai syö niitä vuosikymmeniä
Niin ehkä se ole tarkoitus mutta kummiskin tulee toisinaan ontto olo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu