SAUNAKULTTUURIMME

Naapuripalstalla on kaksi keskustelua käynnissä ja "korppis" luojan lahja
ihmettelee jotain sekasaunaa..? ?
Etelä-Pohjanmaalla on ollut jo ajat sitten tapana, että tlon väki, isäntä emäntineen sekä piiat ja rengit ovat saunoneet yhdessä eikä siitä haloota nostettu.
Mikä meitä risoo kun nyt papin aamenella saa homot ja lesbotkin laillisesti samat oikeudet kuin me olemme tottuneet?
389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei minua ainakaan homot ja lesbot riso.

Miksi risoisivat.

Äänestä

Korpikirjaija rekatulla nikillään kirjoitti. Hän on eräs niistä, joka aikoinaan kirjoitti mm. ilmaisten tämänkin keskustwelun avaajan oikean nime kuten silloinen sheriffi ja ex. sheriffi Ruuneperi. Voisiko tj. vaatia, että ylläpito vlvoisi myös keskustelijain kirjoittamisia etenkin niitten, jotka ovat toimineen keaskustelujen vallvojina.
Sheriffiä ja luotsia sitoo tiettävästi samat säännöt kuin kekustelijoitakin ja tj. Aalto-Setälän kuuluu valvoa meöskin heidän toimiensa lainmukaisuutta ja sääntöjen noudattamista myös asen jälkeen kun eivät ole "vakinaisessa palveluksessa".
Pyyd'n t'st'kin keskustlusta lähetettävän tiedot avaajan postiin A I N A !
Poistoista perustwelut.

Äänestä
  • YK:n ihmisoikeuksien julistuksella tarkoitetaan yhteiskuntamallin luomista, jossa kaikki ihmiset ovat ihmisinä tasa-arvoisia.
    Siihen menee vielä ehkä tuhansia vuosia; josko toteutunee koskaan. Järkyttävänä pidän ns. uskovaisten ihmisten reaktoita demokraattisen parlamentin äänestyksen jälkeen.
    He haluaisivat ihmisoikeudet vain "herran valitulle kansalle". Tosi karseaa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pilmari kirjoitti:

Naapuripalstalla on kaksi keskustelua käynnissä ja "korppis" luojan lahja
ihmettelee jotain sekasaunaa..? ?
Etelä-Pohjanmaalla on ollut jo ajat sitten tapana, että tlon väki, isäntä emäntineen sekä piiat ja rengit ovat saunoneet yhdessä eikä siitä haloota nostettu.
Mikä meitä risoo kun nyt papin aamenella saa homot ja lesbotkin laillisesti samat oikeudet kuin me olemme tottuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu