Vakoiluohjelmien poistosta

Roman.Durak

Tämä viesti ei kuuluisi tänne(vaan ATK-puolelle), mutta hyvä aina muistuttaa teitäkin tällä palstalla, että kun vierailee mitä kaikenlaisimmissa paikoissa netissä niin mukaan saattaa tarttua mitä vaan.

Itsellä virustorjunta ja palomuuri on kunnossa, mutta siitäkin huolimatta koneelle saattaa ujuttautua erilaisia vakoilu-ohjelmia. Niitä voi poistaa (ilmainen ohjelma) esim AD-Awarella:

http://www.lavasoftusa.com/

7

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gnome

      Poistin juuri koneeltani yli 500 vakoiluohjelmaa. Malwareja, spywareja, data minereita ja muuta saastaa.

      • Roman.Durak

        hakevat tietoa esim. sivuista joilla käyt (=tarkoitus saada profiili kulutustottumuksistasi, jotta voidaan lähettää tarkennettuja mainoksia). Pahimmillaan ohjelmat voidaan olla valjastettu rikolliseen tarkoitukseen, joilla pyritään urkkimaan esim. luottokorttitietoja.


    • travelerboy
      • Roman.Durak

        elikkä AD-Awarea ja Spybottia. Lisäksi siivoan turhia tiedostoja Easy Cleanerilla (taisin löytää sen Tietokone-lehden softasta)


    • Ressu

      Kone meni juntturaan juuri näiden "höttiäisten" takia. Ei käynnistynyt.
      Luulin jo pahempaakin tapahtuneen, mutta nämä "örkit" olivat täyttäneet koneen.

      Pitää nyt muistaa poistaa välillä näitä häiriköitä.

    • amatööri

      Jos selaimena on internet explorer örkkejä tippuu kyllä koneelle kuin sieniä sateella.
      Mutta kun vaihdoin selaimen Mozilla Firefox,iin örkit loppui eikä tartte ajaa AD-awarea aina joka välissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      247
      2633
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      13
      2171
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      324
      1888
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1639
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      87
      1554
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1250
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1210
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1093
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1016
    Aihe