Kyseisen robottivaihteiston kestävyys ja toimivuus?
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Onko tuo se vaihteisto, joka tuli mm Corolla Versoon 2005 malliin, jos on niin aika rikkoutumisherkkä on. Sillä ei kyllä ole juurikaan mitään tekemistä oikean automaattivaihteiston kanssa.
Robottivaihteet ovat halpisautojen akilleenkantapää ja toimivat kaikkiaan hitaasti ja huonosti verrattuna oikeisiin automaatteihin.
Ajossa se huonoin vaihtoehto kaikista. Kun laatikko päättäätää vaihtaa, veto katkeaa kokonaan. Veto palaa tuskallisen pitkän tauon jälkeen.
Ei varmaan suuri ongelma maantiellä mutta kaupunkiajossa todella huono. Auto kuolee just kun olet vaihtamassa kaistaa, rampilla tai muuten vaan kun pitäisi päästä eteenpäin.
Ei jatkoon.
Mun systerillä on semmonen Corolla Verso vm. 2005 siihen on kaksi kertaa vaihteisto homma tehty. Aika erikoinen härveli kyllä ajettavaksi tuskin sen keksinyt enää on Toyotan palveluksessa varmaa tehnyt jo harakirin.
Toyotalla oli Yariksessa semmonen sähkösolenoidi kytkin , mutta manuaalivaihteet. Oli myöskin aika epäonnistunut tuote.
Tule nyt apuun Tero. Miksi et teilaa näitä Provoja , sillä ei Toyota oo edes tommisia rakentanut.
"Tule nyt apuun Tero. Miksi et teilaa näitä Provoja , sillä ei Toyota oo edes tommisia rakentanut. "
Ei tämä ole Toyotan ongelma. Kaikki robottivaihteistot ovat yhtä huonoja.
Tojo pyytää anteeksi vaihteistonsa nimeä tuli virhe oikea nimi piti shitvaihteisto.
Matkustajan kannalta tuossa katkeaa veto aivan kuin manuaalissa. Pää keikkuu reilummin kiihdytettäessä. Kuskin mielestä manuaaliaski ei nyi mutta matkustajan mielestä kyllä.
Laatikko itsessään kestää kun on sama manuaaliaski kuin polkuautossakin. Ohjaustekniikasta ei ole kuulunut oikein mitään ongelmia.
Kun koeajat ihan itse ja kokeilet on käypäinen sinulle niin sillähän se selviää.
"Kuskin mielestä manuaaliaski ei nyi mutta matkustajan mielestä kyllä."
Robottiaskilla ajettaessa kaikki ovat matkustajia. Veto loppuu milloin sattuu ja palaa seuraavana maanantaina.
^osuva kuvaus.
Tosin talvikelillä laajentaisin tämän koskemaan ajamista ylipäätään. Kun aikanaan tohjon omistin, niin liukkaalla kelillä tunsin usein olevani täysin matkustaja, vaikka ratin takana istuinkin.
Toki asialla oli hyväkin puolensa - pelotti niin perkeleesti, ettei ollut vaaraa rattiin nukahtamisesta!
On se, kaikkea sontaa sitä laitetaan automyyjät myymään.
Vaihteisto on PUOLIAUTOMAATTI jota ajetaan kuin manuaalia mutta ilman kytkinpoljinta.
Kyllähän robotti vaihtaa kun käskytetään, mutta kömpelösti nykien.
Aivan kiva ajettava, mutta automaatti se ei ole.
Kyllä robotit ovat olevinaan täysin automaattisia ts. ei pitäsi olla tarvetta koko asiaa ajatella.
Pitäisi. Mutta tojon(kin) toteutus on näköjään niin onneton, että vaihteistoa pitää auttaa keventämällä kaasua vaihtojen ajaksi tai käskyttämällä lootaa koko ajan manuaaliasennossa.
BTW. Vaikka useimmat robotit onkin nytkytinmaatteja, niin ei ne kaikki ole kelvottomia....
Ja onhan nytkymaatillakin sentään yksi hyvä puoli - saa edes 0,2 s kerrallaan kokea kiihtyvyyden hurmaa tojossakin!
Näköjään jopa terot on samma mieltä, että johan baskan lykkäs tojo, kun ei täällä ole sankoin joukoin puolustautumassa.
Nuita on myyty aivan hyvin, ja taattua Toyota laatua. Luotto myyjä kertoi että laatikko on suunniteltu merkin pääkonttorissa Japanissa isoimpien ja viisaimpien insinöörien toimesta joten pelaa mahtavasti. Ne kootaan myös Japanissa valkoisiin haalareihin ja hanskoihin pukeutuneiden japanilaisten toimesta eikä kukaan hemmetin punkku pöhnäinen fransmanni tai engelsmanni päässyt sössimään. Metallit ovat jalo metalleja ja toleranssit huippu pienet eli mitta tarkkuus parasta tasoa rattaistoissa ja nivelissä. Sähkö puoli taattua nippon densoa.
Joo, kyllä nytkytinmaati toimii ja sopii papoille, jotka köröttää max 60 km/h ja riittää, että tämän vauhdin kelaamiseen kuluu minuutin verran.
Reippaammassa ajossa nytkymaatti on aika rasittava. Pysyy ns. niskat norjina.
Kyllä ne ottaa hoitajat kohta papalta tietoliikenne välineet pois, kun ei edes psykiatri saa papan päähän enää järkeä taottua. Kyllä se on hirviää kateltavaa, kun hyvä mies nuin sekoaa vanhoilla päivillään.
Äläpä jolppi lonksuta leukojasi. Corollapappa antaa neuvoja ja ohjeita joita jos ottaisit vaarin niistä saataisiin sinustakin mies eikä tuulella käypä räkänokka. Nyt pitää varoa jos nassun pyyhkii liian karkealla pyyhkeellä ettei se ainokainen äipän maskaralla värjätty karva katoa nenun alta, voipi vielä Kukka-Maria laittaa bänksit.