Lääkiksen pääsykokeen laskimet

Saako tuolla siis käyttää vai jtn perus funktiolaskimia, vai jotain hienompiakin. Mikä sallitusta laskimista olisi paras, ts. millä saisi eniten tehtyä kokeessa? Itselläni tällähetkellä TI:n symbolinen laskin.
584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Äkkiä tuossa vähän googletin ja näytti siltä, että ei varmaan saa TI:n symbolista käyttää. Googlettele sinä kuitenkin lisää ja varmista asia.

Äänestä

Nopealla googletuksella löytyi tuollainen luettelo :

http://www.utu.fi/FI/YKSIKOT/MED/OPISKELU/OPISKELIJAVALINTA/Sivut/Valtakunnallisessa-lääketieteen-alan-valintakokeessa-sallittavat-laskimet.aspx

Listassa ei löydy noita symboliseen laskentaan pystyviä laskimia ja muuten noiden listassa löytyvien sallittujen välineiden välillä ei ole suuria eroja (tosin tuossa listassa on vain vuoden 2014 sallitut laskimet). Suosittelen valitsemaan kokeeseen sellaisen laskimen, mitä osaa jo hyvin käyttää, ettei koe tilanne mene laskimen käyttöä opetellessa. Tärkeintähän kuitenkin on oma äly, ei tekniset apuvälineet.

Äänestä

Tuon luettelon siis tiedän ja tiedän ettei omaa laskintani saa siellä käyttää, mutta tarkoitin juuri mikä noista listalla olevista on paras, sillä jokin laskin nyt on ostettava. Ainakin nopealla katselulla osassa näytti olevan jonkinlaisia logaritminratkaisuja ja muuta kivaa kuin toisissa

Äänestä

Nuo kaikki laskimet näyttäisivät olevan yksi- tai kaksirivisiä tieteislaskimia, joissa ei ole graafisia ominaisuuksia (esimerkiksi kuvaajan piirtämistä) tai symbolista laskentaa. Missään niissä ei ole niin merkittävää etulyöntiasemaa muihin listan laskimiin, että se loistaisi olemassa olollaan.

Jos jotain suositusta haluat, niin itse ostaisin tuon TI-30X Pro MultiView laskimen, sillä itselläni on jo ennestään kyseisen valmistajan symbolinen laskin. Tällöin voisi olettaa, että uudessa laskimessa olisi jotain tuttua aikaisemmin käyttämästään laskimesta. Lisäksi kyseinen malli on suhteellisen uusi (tietysti haittana on suurempi hinta), jolloin laskimen muisti ja laskunopeus on vanhempia laskimia parempi (jos kokeen laskuissa ylipäätään on niin vaikeita laskuja, että eroja muihin laskimiin muodostuisi).

Äänestä
  • Kiitos hyvästä ehdotuksesta, lisääkin otetaan vastaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laskintiedoton kirjoitti:

Saako tuolla siis käyttää vai jtn perus funktiolaskimia, vai jotain hienompiakin. Mikä sallitusta laskimista olisi paras, ts. millä saisi eniten tehtyä kokeessa? Itselläni tällähetkellä TI:n symbolinen laskin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu