Itsenäisyyspäivänä teen kunniaa isieni maalle

RatsumJVTvälM

Itsenäisyyspäivänä pukeudun maastopukuun. Menen hautausmaalle ja sytytän kynttilän vanhempieni haudalle. He ovat sota-ajan ihmisiä ja heidän, sekä heidän veljien ja sisarien ansiosta saan asua ja elää perheineni maassa, jossa meidän on hyvä olla.
Maastopuku tuli Itsenäisyyspäivä puvukseni eräänä talvisena Itsenäisyyspäivänä, kun mietin, mitä laittaa päälle kylmään viimaan, sotilailla oli maastopuvut ja minun kaapistanikin sellainen löytyi.Siitä tuli minulle jokavuotinen traditio.
Kaksi setääni menehtyi rintamalla, toinen heistä pelasti kokonaisen Lappilaiskylän ja yksi setäni on vielä elossa veteraanikodissa. Äitini oli sodassa Lottana ja Isäni koulutettiin myös rintamalle,panssarimieheksi, mutta ilmoitus rauhasta tuli, ennen kuin isääni tarvittiin. Itse palvelin varusmiespalvelukseni Hämeen Rykmentissä Hennalassa Ratsujääkärinä. Tämä oli minulle kunnia asia. Halusin omalla toiminnallani osoittaa vanhemmilleni, kuinka kunnioitin heidän panostaan itsenäisyydelle. Nyt he ovat kumpikin isänmaansa, Suomi-äidin povessa. Ja minä jatkan joka vuotista traditiotani, koska koen että näin osoitan parhaiten sen, kuinka tärkeä on myös minulle Suomen maa. Eikä heidän uhraus ollut turhaa.
Monesti olen ajatellut, kuinka mielenkiintoista olisi, jos jokainen tekisi kunniaa Suomelle kaltaisellani tavallani. Kaikki näkisivät, mitä on aito suomalainen isänmaan rakkaus.

Onneksi olkoon Suomi. Toista samanlaista ei ole.

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TANSSIA HAUDOILLA

      Suomen itsenäisyydestä on jäljellä vain muisto . Muistojuhlaa vietämme tänään . . Suomi myytiin valheella v.1994 pois ja nyt näemme tuloksen . Kukoistava maa on raunioina , maatalous tuhotaan ylisuurilla tiloilla , väsytetään viljelijät loppuun . Pientilat on nuijittu maanrakoon .
      Saastutetaan maa ajamalla rekkalasteittain myrkkyjä muka kaivoksille , bioliotuksella muka kivestä irti metalleja . Myrkyillä ei lähde kivestä nikkeli eikä muukaan , vaan tulella se mikä lähtee , on irrotettava .Miljoonia litroja myrkkyä ja saastetta on Kainuun ja P-Savon vesissä ja maaperässä .
      Suomen rahat valuvat ulkomaille rötösherrojen käsien kautta .
      Kirkko on tuhottu .
      Keisarilla ei ole vaatteita , ei uusia , ei vanhoja. Alasti ja tuhottu on maakin , Suomi-neito on koskettu ja raiskattu .

    • heill heill suomi

      ei tullu kolmattavaltakuntaa tuli 4 jäs eli eu suomi on kovaa vauhtia muuttumassa natsi saksaksi jossa maanviljelijöitä kohdellaan kuin saksan 1935 juutalaisia maanviljelijöillä ei ole ihmisoikeuksia teetätetään mitä ihmeellisimmillä verukkeilla ilmaista työtä vaikka pakkotyö on kielletty valtio on alentanut viljelijöiden tulot ja korvannut vai osittain tuella ja kun saa tukea on velvollinen tekemään vaikka mitä ja näin puututaan vapaaseen yritystoiminnan harjoittamiseen ilman minkään laisia korvauksia kaikki tietävät että viljelijä tekee työtä 2-4e h palkalla ja suomen natsi johto ei korvia hetkauta vaaditaan vielä tekemään lisää jopa niin että viljelijöitä on ajautunut tekemään itsemurhia näin on ollut jo yli 20 vuotta keskimäärin tilan liikevaihto oli n.140 000e sis tuet n.36000e ja menot oli 176000e MTT mukaan silti kaupan ei tarvi maksaa lahjaveroa ja KETÄÄN EI KIINNOSTA vaikka kysymyksessä on ruuantuotanto natsi suomessa KYSYN jos tämä maa on itsenäinen niin koska maanviljelijöiden suhteen tehdään LOPULLINEN RATKAISU vai onko parempi jatkaa HITLERIN hajoita ja hallitse politiikkaa jossa yhtä väestöryhmää kohtaan käytetään terrorin ja nälkiinnyttämisen ja uuvuttamisen kautta kohti lopullista ratkaisua

    • Karjalan poikii
    • isämmuammualustaja

      pistät maastopuvun hautasmaalle päälle? :D:D:D:D:D jees...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      369
      12370
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      257
      5414
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2655
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe