Miksi joku maksaa Jackson Pollockin tauluista yli 100 milj. €

nykytaide = ROSKAA!!

Esim. tämä taulu myytiin:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4a/No._5,_1948.jpg
135 milj. $ vuonna 2006 eli sen ajan kurssilla n. 109 milj. €

lähes kaikki muutkin hänen tauluunsa ovat ihan samanlaista ROSKAA. Jotta laittaisin tuon TÖHERRYKSEN olohuoneeni seinälle minulle pitäisi siitä maksaa siitä toi myynti hinta.

Sitä paitsi samanlaisen tuherruksen pystyisi tekemään kuka tahansa.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erttkkl

      Ja miksi keskusteluaiheen kirjoittaja ei ole tehnyt tuollaisia ja myynyt esimerkiksi eBay;ssä. Helpottaisi varmaankin talousasioissa, jos saisi niistä jotakin! Päivittäisinä tuhraushetkinä saattaisi rentouttaa hermojakin. Taiteessa varmaanjin ratkaisee jotkin asiat kelpaavuudessa ja eivät ne jokaiselle kelpaa, vaan vain joillekkin! IIlmeisesti Pollocilla oli taulun pohjalle kirjoitettuna isoilla kirjaimilla jokin sanoma,jota sitten koristeli maaliroiskeilla!

    • Ei muuten onnistu!

      En usko että pystyisit moiseen! Tuollainen vaatii erehtymätöntä värisilmää. Tai toisaalta mistä minä sun värisilmäsi tiedän. ;)
      Toikin on saatu kolmiulotteiseksi käsittämättömän taitavasti pelkkiä väriyhdistelmiä käyttäen. Tuo on jo taitoa!

    • Hmmmm

      Hauska kun nimimerkkisi jo kertoo tarpeeksi. Taideteoksen arvon määrittävät taidemarkkinat. Nimekkäiden taiteilijoiden töitä ostavat monesti överirikkaat ihan sijoitusmielessä. Kun kysyntää riittää ja taiteilija saavuttaa kummallisen kulttiaseman niin hinnat ovat juuri tuota luokkaa. Myös elävät taiteilijat voivat pyytää hirmu hintoja kun tietävät että ostajia riittää. Mutta ilman sen suurempaa asemaa taidehistoriassa (harva sitä elinikänään edes saavuttaa) hinta koostuu materiaaleista, työtunneista ja taidosta. Taidolla meinaan erilaisten tekniikkaan liittyvien taitojen kehittämistä ja kehittymistä. Monen vuoden työkokemus nostaa kenen tahansa, minkä alan tahansa osaajan palkkaa, myös kouluttautuminen maksaa tekijälle ja ja nostaa teoksien hintaa. Itsekin opintolainani haluan maksaa takaisin ja otan sen huomioon hinnoittelussa.

      • =O =O

        Siis mitä toi mun nimimerkkini sulle kertoi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1104
    2. 69
      1044
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      964
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      905
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe