Palkastako kiinni?

Jännä homma kun finnair lentää kanarialta yli 6h,muilla lentöyhtiöillä tullaan paraillaa jopa 5,2h.Onkohan henkilökunnan palkkauksessa jokin lisä yli 6hkestävästä matkasta
16334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sinun äo:si on noin 40.

Äänestä

Vaihda se Tarjoustalon ale-kello parempaan niin tajuat ajastakin jotain. Ehkä.

Äänestä

Kertoo aloittajasta jo paljon mikäli lentänyt Kanarialle 40 kertaa.

Äänestä
  • Ja mitä se kertoo?! Mitä se kertoo, pelle. "Paljon"?

    Mieluummin 40x Kanarialle, kuin kerran Suomi24:ssä tyhjänpäiväinen mollaus, josta ei tiedä mitä se "paljon" edes on.

    Juntti.

    Äänestä

  • Luuseri. kirjoitti:

    Ja mitä se kertoo?! Mitä se kertoo, pelle. "Paljon"?

    Mieluummin 40x Kanarialle, kuin kerran Suomi24:ssä tyhjänpäiväinen mollaus, josta ei tiedä mitä se "paljon" edes on.

    Juntti.

    40 kertaa kanarialla käyneen pitää olla aivojumi. koulut käymättä, perseauki ja syrjäytynyt.

    Äänestä

  • kanaria rysä kirjoitti:

    40 kertaa kanarialla käyneen pitää olla aivojumi. koulut käymättä, perseauki ja syrjäytynyt.

    Itse vasta kolme kertaa Kanarialla, eri saarilla. Ensimmäinen matka pari vuotta sitten, valitettavasti vasta silloin. Ymmärrän hyvin niitä jotka matkustavat Kanarian saarille. Matkustan Norwegianilla tai yhdistelemällä eri yhtiöiden lentoja, kun se on taloudellisesti ylivoimaisesti valinta. Jää sitten enemmän rahaa perillä käytettäväksi.

    Äänestä

  • kanaria rysä kirjoitti:

    40 kertaa kanarialla käyneen pitää olla aivojumi. koulut käymättä, perseauki ja syrjäytynyt.

    Juntti.

    Itse olen akateemisesti koulutettu alle keski-ikäinen, eri Kanarian saarilla käynyt nelisen kertaa eikä pahaa sanottavaa. Sää on yleensä suomalaisittain miellyttävä, saarilla on aivan eri puolia vuoristoisuuden mukaan. Ilmapiiri on leppoisa, ei typeriä kaljabaareja vieri vieressä kuten tietyillä Thaimaan alueilla. Toki Bangkok ja useammat Thaimaan lomakohteista tuttuja, itse hakeudun ns. asiallisiin paikkoihin, jätän ne juottola-naittolat niille jotka kaipaavat.

    Kunhan ikää kertynyt 60 niin ties vaikka Kanaria parikymmentä kertaa koluttu. Enkä todellakaan mene arvostelemaan sinun tapaasi, tuntuu että olet jostain lukenut 80-luvun pakettimatkoista ja nyt niputat kaikki samaan laariin.

    Yksinkertaisen ihmisen on ilmeisesti paras yksinkertaistaa maailmaa, jotta oma kapasiteetti ei pahasti ylikuormitu. Siksi Kanaria=aivojumi. MOT.

    Äänestä

Mistä olet ajat ottanut? Aikataulussa mainittu lentoaika on arvio keskimääräisestä lentoajasta, todellisuudessa lentoaika voi olla lyhyempi tai pidempi. Lentoaikaan vaikuttaa monet tekijät, mm. tuulet sekä reitti. Jälkimmäiseen vaikuttaa vuorokauden aika, yöllä päästään suorempia reittejä kun taas päivisin Euroopan erittäin ruuhkaisessa ilmatilassa ajellaan "jonossa". Toki myös konetyyppi vaikuttaa mutta käytännössä kapearunkoiset lentävät about samoilla nopeuksilla.

Äänestä
  • aloittaja ei sitä aikaa ole oikeasti ottanut mistään.

    kunhan joutilaana kirjoittelee paskaa netin täyteen

    Äänestä

Vertasin Aurinkomatkojen, Tjäreborgin, Finnmatkojen ja Norwegianin aikatauluja Cran Canarialle ja Madeiralle, merkittäviä matka-aikaeroja ei ole, pääasiassa -10 min ja usein Finnairilla lyhin aika (tässä vertailussa 2 muuta oli johonkin suuntaan 5 min nopeampi aikataulu).
Käytännön ajat sitten vaihtelee liikenteen, tuulien, sään ja pääseekö nousemaan ja laskeutumaan ajallaan ilman odotuksia.

Sillä onko lento 15 minuuttia hitaampi tai nopeampi ei ole merkitystä, oleellisempaa on sopivat lentoajat kokonaisuutena ja riittävän hyvä aikatauluissa pysyminen.

Äänestä

Riippuu sloteista, joita on eri hintaisia. Hitaammin lentäessä säästyy lentopetroolia.

Äänestä
  • Jos lento lähtee myöhässä, aikataulua voidaan kiriä lentämällä kovempaa tai yrittää saada suorempaa selvitystä. Olen ymmärtänyt että normaalia kovempaa lentämiseen pitää saada lupa lentoyhtiöstä, koska polttoainekulut kasvavat nopeuden myötä. Lisäksi vaikuttavat myös kyydissä olevien matkustajien jatkolennot sekä onko kone lähdössä seuraavalle lenkille kuinka pian.

    Äänestä

Lentoajat tehdään henkilökunnan ehdoilla. tätähän sä kysyit???

Äänestä
  • Juuri näin (tööttöööt),lähtöajat on otettu siitä kun kone lähtee ja laskeutuu ei siis aikataulujen mukaan.Todella huimat erot, siitä epäillys että liksasta kiinni Finnairilla?Korostan epäilly.Ja vielä, en ole aivojumi enkä persaukinen.
    Kuukauden päästä taas uudelleen et sellaista.

    Äänestä

Lähtöaika on se kun lentokone peruuttaa/työnnetään putkesta pois.
Sen jälkeen voi lentokone odotella sivummalla lähtöä vaikkapa tunnin mutta lähti aikataulussa.
Lento saapuu virallisesti perille kun lentokone on pysäköity ja moottorit sammutettu.
Kuukauden päästä voit ottaa taas aikaa ja sen jälkeen voit kirjoittaa lentoajoista.
Kysy aikasi huviksi päättivätkö lentoemännät lähtöajan,lentoajan,lentoreitin,konetyypin,tarjoilun,lähtöportin,tuloportin.......jne.

Äänestä

Hah, luuletko aloittaja todella, että lentäjät myöhästyttäisivät konetta, koska saisivat lisää liksaa? Kun se on just toisinpäin. Mitä nopeampaa ja aikataulussa tullaan, sen enemmän lentäjille kilahtaa bonuksia "koriin". Emännät luonnollisesti eivät saa mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


n.40 kertaa lentänyt kirjoitti:

Jännä homma kun finnair lentää kanarialta yli 6h,muilla lentöyhtiöillä tullaan paraillaa jopa 5,2h.Onkohan henkilökunnan palkkauksessa jokin lisä yli 6hkestävästä matkasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu