Meitä on moneksi

Onkohan sellainen tapaus kovin yleinen että aviopari on asunut yhteisessä kodissa vuosikymmeniä ja samalla he kuitenkin ovat eri kunnan jäseniä.Olen kuullut että olisi kotipaikkalaki joka määrittelisi kyseistä asiaa.Varmaan joku tämän palstan lukijoista tietää sanoa lain kannan tähän asiaan.
5391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pääsääntöisesti jokainen itse päättää, mitä pitää vakituisena asuntonaan. Tuollaiseen tilanteeseen voidaan joutua, jos toinen on töissä toisella paikkakunnalla, omistaa sieltä asunnon ja viettää 5 arkipäivää työpaikkakunnalla ja 2 päivää vaimon luona.

Äänestä
  • Tarkennan asiaa sen verran että miehellä joka on eri kunnan jäsen kuin vaimonsa on maatila hallussaan jota hän viljelee vaikka ei siinä asukaan.Hänellä on pieni liikeyritys vaimonsa asuinkunnassa joten siitä hän maksanee veronsa kunnalle jossa yritys on.Jos on laki asuinkunnasta niin luulisi sen jotain ehtoja määrittelevän,emmehän aivan vapaasti pääse siihen kuntaan jossa on matalin veroäyri.

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Tarkennan asiaa sen verran että miehellä joka on eri kunnan jäsen kuin vaimonsa on maatila hallussaan jota hän viljelee vaikka ei siinä asukaan.Hänellä on pieni liikeyritys vaimonsa asuinkunnassa joten siitä hän maksanee veronsa kunnalle jossa yritys on.Jos on laki asuinkunnasta niin luulisi sen jotain ehtoja määrittelevän,emmehän aivan vapaasti pääse siihen kuntaan jossa on matalin veroäyri.

    Kyllä on laki, kotikuntalaki.

    Jos miehen maatilalla on asumiseen soveltuva rakennus, niin mies saa valita kahden vaihtoehdon väliltä.

    Jos henkilöllä on käytössään useampia asuntoja hänen kotikuntansa on se kunta, jota hän perhesuhteidensa, toimeentulonsa tai muiden vastaavien seikkojen johdosta itse pitää kotikuntanaan ja johon hänellä on edellä mainittujen seikkojen perusteella kiinteä yhteys.

    Äänestä

Kysyt viestissäsi, että onko kuvattu tapaus kovin yleinen. Voin vastata tähän, että kyllä on. Nykyään ei ole mitenkään harvinaista, että työpaikka tai yritys sijaitsee eri kunnassa kuin missä on kirjoilla.

Perustuslain 9 §:n mukaan jokaisella on oikeus valita asuinpaikkansa. Muutoin asia menee lain kannalta juuri niin kuin Nixuliina sen kuvasi.

Verottaja pitää kyllä huolen siitä, että se saa omansa huolimatta siitä, missä henkilö on kirjoilla. Jos joku on niin ahkera, että hänellä on sekä yritys että maatila, niin sehän on vain positiivinen asia.

Meitä on todellakin moneksi. Joidenkin aika näyttää menevän siihen, että he ihmettelevät työkseen toisten asioita.

Äänestä
  • Kolmen pisteen nimimerkki ehkä veti liian hätäisen johtopäätöksen kysymyksestäni.Tosiasiahan lienee että on enemmänkin kuin hankalaa jos joutuu asioitaan hoitamaan kunnassa joka on satojen kilometrien päässä vakituisesta asunnosta,tosin tässä ei ole siitä kyse. Lisäksi tuntuu aika eriskummalliselta jos hommaisimme jonkun röttelön halvan veroäyrin ja palvelumaksun kunnasta.Toinen mahdollisuus on kilometri-tai päivärahojen toivossa keinotella jota on varmaan tapahtunutkin.
    Kiitoksia Nixuliinalle asiallisista vastauksia ja toiselle vastaajalle tiedoksi ettei turhia kysymyksiä olekaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelijä kirjoitti:

Onkohan sellainen tapaus kovin yleinen että aviopari on asunut yhteisessä kodissa vuosikymmeniä ja samalla he kuitenkin ovat eri kunnan jäseniä.Olen kuullut että olisi kotipaikkalaki joka määrittelisi kyseistä asiaa.Varmaan joku tämän palstan lukijoista tietää sanoa lain kannan tähän asiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu