Isä haukkuu ja nimittelee...

The Lonely

Moi, olen 13-vuotias tyttö ja mua surettaa mun isän käytös. Useimmiten, kun mulla on matikan koe tulossa, mun isä kyselee multa sen koealueen asiat. Mä yritän aina välttää näitä kyselyitä, koska se menee aina tällaseks, kuten tänään... Mun isä kysyi multa vastausta yhteen laskuun, ja se vastaus oli väärin. Isä alkoi huutamaan mulle, että miten mä en voinut tajuta sitä vastausta, että olenko mä jotenkin vähä-älyinen. Tää kaikki vaan paheni ja paheni, koska samalla kun se selitti, mua hermostutti et alkaako se taas haukkua, joten mä naputtelin kynällä pöytää ihan hiljaa. Siitä vasta mun isä pimahtikin, ja alkoi huutamaan, että "Onko sulla joku ADHD?" ja mä sanoin aika huonolla sarkasmilla, että mua ei oo testattu niin en tiedä. Sitten se vaan jatkoi ja sanoi, että "Pitääkö sut viedä jollekin neurologille tutkimuksiin?" ja mä en enää sanonu mitään, vaan kuuntelin vaan kun se vihasena kirosi hampaidensa välistä. Aina välillä tuli taas laskuja, joiden vastaus meni väärin, ja mun isä vaan huus, ettei musta ole mihinkään ja että mä oon ihan tyhmä. Jossain vaiheessa, kun mä hermostuksissani aloin taas naputella sillä kynällä, se alko haukkua mua kehitysvammaiseksi, koska mä muka ihan näytän sellaselta kun naputtelen sillä kynällä. Mun piti laskea se kynä siihen pöydälle, mutta se tippu vahingossa lattialle ja mun isä joutu nostaan sen, kun se meni sen tuolin viereen. Taas se huusi, kuinka mä olen tyhmä, kömpelö ja laiska. Yhdessä kohassa mun piti kirjottaa paperille joku laskulauseke, ja koska se paperi oli tosi huonossa kulmassa muhun nähden, mun täyty kirjottaa tosi oudolla kynäotteella. Mun isän täyty jopa haukkua sitä, miten mä pidän kynää kädessä! Mä yritin vaan piipittää, ettei se oo mun normaali kynäasento, mut mun oli vaan pakko pitää sitä kynää sillä tavalla, kun se paperi oli niin oudosti.

Tähän mennessä mun isä ei oo kaiketi koskaan lyöny mua, mut tänäänki tossa ko. yhteydessä se heristi nyrkkiä mun naaman edessä. Kun mä olin pieni, se rikko yhen mun rakkaimmista leluista suutuspäissään. Joskus se on uhkaillu, että se heittää mut ikkunasta ulos, jos en tee jotain mitä se haluaa. Musta tuntuu, et mua ei oteta vakavasti, koska mulle ei oo aiheutunu tästä mitään fyysistä vahinkoa. Henkistä vahinkoa vaan aivan tajuttomasti... Mulla on muutenki tosi heikko itsetunto, ja tää haukkuminen on ihan omiaan huonontamaan sitä entisestään. Oon yrittäny puhua tästä mun äidille, mutta se ei ota mua vakavasti, ja kääntää kaiken niin, että kaikki olis mun syytä koska en oo tarpeeksi hyvä matikassa tms. Mut vaikka mä en olekaan niin hyvä matikassa, onko silti mun isällä oikeus haukkua mua tolla tavalla?

Mun täytyy kyllä myöntää, että mä oon osittain itekin aiheuttanut näitä riitoja, mutta nekin on ollu tosi pienistä asioista. Mä oon ihan lopen väsyny tähän kaikkeen ja joskus oon miettiny ihan itsemurhaa. Kun saa kuulla, että on kehitysvammainen, joka ei tajua mistään mitään, ei oikein tuu muuta mieleen, kun tästä maailmasta pois pääseminen...

Mietin vaan, että mitä tässä tilanteessa vois tehdä. Oon pari kertaa aatellu soittamista johonki auttavaan paikkaan, mutta oon tosi ujo, eikä sielläkään varmaan mua kuunneltais, ja kuitenkin on paljon muita jotka tarvii enemmän ja kiireellisempää apua, kuin mä, niin ei sitä oikein kehtaa... :(

5

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sissee

      Tuntuu tosi pahalta kuulla mitä isäsi sinulle sanoo se ei oo oikein.Eikä matikan kokeeseen tarvitsisi edes kysellä varsinkaan isäsi, voit sanoa että haluan äidin kyselemään ja että harjottelet täst edes ite kokeeseen.Jos oma faijani alkais karjua mulle ilmottaisin et -nyt loppuu kyselyt jos vaan loukataan ja menisin mykäks.Tietääkö äitisi miten isäsi on sinua loukannut vai ummistaako silmät ja tietää?Sun fatsillas on ongelma ja sä et saisi tollasta kärsiä.Ja uskalla toki soittaa auttavaan puhelimeen sulla on murhetta kerrakseen äläkä väheksy itseäsi.Muista sullakin on oikeuksia.Voimahali!

    • jo mummoikäinen

      Meinasin jo ajatella, että trollaat - tuntui niin uskomattomalta, että oma isä ja äitikin kohtelee omaa lastaan noin. Mutta totta se on, että on kaikenlaisia vanhempia.
      Isäsi haukkuu sinua typeräksi mutta kyllä hän on se luonnevammainen. Tuohon kauheaa simputusta. Eipä moisessa matematiikan tehtävät luonnistu, vaikka lahjoja olisikin. Ja ei meidän kaikkien tarvitse olla samalla tavalla osaavia: toinen on hyvä matematiikassa, toisella on taiteellisia lahjoja ym.
      Isäsi kaipaisi hoitoa. Hänellä ei ole kyllä asiat kunnossa. Varmaan äitisi on jotenkin alistunut.
      Älä ota itseesi noita alistuksia. Olet terve lahjakas nuori. Helposti alkaa itsekkin uskomaan ettei ole mitään ja on huono kun saa jatkuvasti tuollaista kohtelua.
      Kyllä sinun saatava oikeasti ulkopuolista apua.

    • Hanki Apua

      Isäsi on henkisesti sairas ihminen, ja äitisi täytyy olla myös sisältä mätä, kun ei puutu tuohon touhuun millään tavalla!

      Toivon todella että löydät itsestäsi rohkeutta soittaa auttavaan puhelimeen tai puhua asiasta jollekin aikuiselle, johon luotat. Sinun tapauksesi on todella vakava - olethan miettinyt jo itsemurhaa.
      Älä ikinä ajattele, että sinä tai ongelmasi olisivat merkityksettömiä!
      Olet arvokas ihminen - uskoit siihen tai et!!

      Voimia!

    • Moi!

      Tilanteesi kuulostaa vakavalta eikä yhtään kannata ajatella että sinun avun tarpeesi ei olisi tarpeeksi suuri. Vanhemmilla ei ole oikeutta käyttäytyä noin.

      Kannattaa ehdottomasti hakea apua ja kertoa tilanteestasi jollekin aikuiselle. Jos äitisi ei usko tilanteen vakavuutta, voit etsiä apua esimerkiksi koulun terveydenhoitajalta tai koulukuraattorilta. Ei kannata pelätä että sinua ei uskota, kerrot vaan asiasta rohkeasti luotettavalle aikuiselle. Apua saa myös auttavista puhelimista ja chateista, niin kuin aiemmissa viesteissä on kerrottu.

      Tsemppiä ja jaksamista!

      Terveisin Nettisaapas Espoosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3877
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2566
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2393
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe