Onko järkevää?

Epätietoinen

Kysyn teiltä viisaamilta on minun järkevää vaihtaa Canonin T-90 runko Canonin EOS 50E jossa on myös paristokahva.
T-90:ni on ammattikäytössä ollut runko.
Itsestni vain tuntuu että 50E on aika lelu T-90 rinnalla.

4

851

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ari

      No minkäs takia pitäs vaihtaa.

      • SonjaO

        Eli minkä takia T-90 pitäisi vaihtaa eos 50e:hen? Mitä ominaisuuksia haluaisit, joita T-90 ei löydy? AF? Tietenkin, jos olet tuollaisen 50E halvalla saamassa, niin pidä molemmat ja vertaile.


      • pertti
        SonjaO kirjoitti:

        Eli minkä takia T-90 pitäisi vaihtaa eos 50e:hen? Mitä ominaisuuksia haluaisit, joita T-90 ei löydy? AF? Tietenkin, jos olet tuollaisen 50E halvalla saamassa, niin pidä molemmat ja vertaile.

        Tällähetkellä hyvityshinnat on sellaisella tasolla, ettei vaihtaminen kannata. Varsinkin kun linssitkin pitää vaihtaa, tulee aika isot tappiot. Jos autofocus tai muut nykyaikaisuudet kiinnostaa, niin osta siihen rinnalle.

        Mieti esimerkiksi minkätyyppisiin kuvaushommiin noita uuden kameran ominaisuuksia tarvitset, ja hankit minimi kokoonpanon laseja juuri näitä hommia kattamaan.

        Muut hommat sitten kuvaat vanhalla kalustolla.


    • Pertsa

      Älä vain myy pois T90:stä, se päihittää monissa ominaisuuksissa automaattitarkenteiset EOS:t! Sitäpaitsi T90:n vaihtohinnat ovat laskeneet liian alas, jotta myynti kannattaisi.

      Itselläni on myös Canonin T90, mutta omistan lisäksi EOS1n-rungon AF-objektiiveineen, molemmat vanhoja ammattilaisrunkoja. Käsitarkenteinen T90 päihittää monissa tilanteissa EOS:n, toki autofokus on monissa tilanteissa kätevä nopeutensa vuoksi. Vaikeissa valaistusolosuhteissa esim. yöllä EOS ei toimi kunnolla. T90 on niin hyvä kamera, etten myy sitä mistään hinnasta vaan pidän molemmat järjestelmät. Kummassakin on omat hyvät ja huonot puolensa. EOS:n muovisuus harmittaa tosi paljon sekä se, että AF-objektiivit eivät kestä niin hyvin kuin vanhat Canonin FD-objektiivit. Jos kukkaro suinkin kestää, hanki molemmat järjestelmät. Jos ei, älä vaihda loistavaa T90-järjestelmää mihinkään EOS:ään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      150
      2456
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      74
      626
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      546
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe