Yritän opetella elektroniikkaa ja yleismittarin käyttöä, mutta mokasin heti alussa. Minulla oli pieni 6 voltin paristo jota käytetään kaukosäätimissä josta yritin mitata virtaa, mutta myöhemmin tuttava sanoi ettei virtaa pysty mittaamaan sillä tavalla kun paristo oli oikosulussa. Toinen yleismittarin johdoista oli kiinni 10A reiässä ja toinen siinä mustassa. Onko yleismittarin vahingoittuminen mahdollista tässä tilanteessa?
Moka pariston mittauksessa
Aloittelija
10120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä on mahdollista rikkoa mittarinsa oikosulkumittauksella. Monessa mittarissa on tosin pieni sulake, jonka voi helposti vaihtaa. Mitaa paristoista ensin jännite. Kun olet todennut jännitteen olevan kohtuullisissa rajoissa,pariston kunto on ehkä paras testata taskulampun polttimolla. En tosin tunne 6V paristoa, minä olen testannut 1,5V-4,5V paristoja 3,8V 0,5A polttimolla.
Paristo oli vanha 4LR44 jonka jännite oli myös jo vähän alentunut.
Tuskin noin pienestä paristosta saa yli 10A virtoja. AInoa riski taisi olla pariston räjähtäminen. Tiiviisti suljetut paristot voivat oikosuljettaessa räjähtää silmille, on syytä siis varoa.
Jos siis aiheutat paristoon oikosulun mittaamalla suoraan oikosulkuvirtaa paristosta, todennäköisin seuraus on tämä:
a) laatumittarissa: sisäinen sulake (joko 10A tai yleensä 200 mA, tarkista palaneen sulakkeen arvo, ja korvaa vain uudella samanarvosella! Ota myös huomioon hidas / nopea !)
b) joissain halpamittareissa saattaa sulakekin puuttua, tällöin hajoaa mittari itse kun ei ole sulaketta suojaamassa.
Katso mittarin käyttöohjeesta (jos tallella) ja jos ei ole, menee googlettamiseksi, josko netistä löytyisi !
eipä tuollaisesta pienestä paristosta mittari hajoa vaikka vähän väärin mittaisikin, mutta jos vaikka auton akusta mittaat niin savu nousee heti.
Miten auton akun virta pitäisi sitten mitata?
Sen voi mitata pihtimittapäällä, kun starttaat.
Laittamalla mittari sarjaan kuorman kanssa, ihan normaalisti. Tai pihtivirtamittarilla. Ei akussa tai paristossa ole "virtaa". Niissä on jännite ja kapasiteetti. Virtaa alkaa kulkea silloin, kun joku sitä kuluttaa, ja silloin virta voidaan mitata. Jos ei ole kuormaa kuluttamassa virtaa, niin ei ole mitään virtaa mitattavanakaan. Se on se, mitä mittareitaan rikkovat amatöörit eivät ymmärrä, kun lyövät paristonsa yleismittarilla oikosulkuun "paljonko paristossa tai akussa on virtaa" ilman minkäänlaista kuormaa. Yleismittari virtamittausalueella on käytännössä sama asia, kun vetäisi suoran kaapelin plus-navasta miinus-napaan, eli suora oikosulku (virta kasvaa äärettömäksi ja johto palaa poikki).
Eli yksinkertaistettuna, ilman kuormaa, eli sitä joka virtaa kuluttaa, ei ole virtaa. Yleismittari tai suora johto ovat nekin kuormia, mutta niiden resistanssi on niin pieni, etteivät ne käytännössä vastusta virtaa yhtään, jolloin tuloksena on käytännössä oikosulku.
Yleensä tätä havainnollistetaan vesihana-esimerkillä. Vesihanassa on paine, joka vastatkoon sähköpuolella jännitettä. Paine on siis hanassa, vaikka hanasta ei tule mitään ulos. Paine voidaan mitata, vaikka hanasta ei tule mitään ulos.
Samalla tavalla jännite voidaan mitata, vaikka virtalähteeseen ei ole liitetty mitään laitetta.
Kun yrität mitata vesihanan virtaamaa hanan ollessa suljettuna, jokainen ymmärtää, et voi mitata, koska mitään ei virtaa.
Tästä päästään siihen, että et voi sähköpuolellakaan mitata virtaa, jos mikään ei kuluta virtaa.
Kun vesihanan avaa, alkaa vesi virrata. Nyt voi mitata virtaaman.
Sähköpuolella kun liität virtalähteeseen kuorman, eli jonkin laitteen, joka alkaa kuluttaa virtaa, nyt voit mitata virran.
Ei tämä ole sen vaikeampaa. Jos vesihana on kiinni, voit mitata paineen, mutta et virtaamaa. Jos virtalähteeseen ei ole liitetty kuormaa, voit mitata jännitteen, mutta et virtaa. Kun vesihana avataan, voit mitata virtaaman. Kun virtalähteeseen liitetään kuormaa, voit mitata virran.
Sinun ei mitenkään, koska et edes tiedä mita haluat mitata tai mikä edes on virta.
Pariston mittauksessa virtaalueella ei itseasiassa mitata jännitettä vaan pariston sisävastusta,siis vastusta jonka arvo suurenee pariston tyhjentyessä tai vanhetessa.
Mitataan pariston maksimi virranantokyky eli oikosulkuvirta.
Toimii hyvin ruunikiviparistolla,kelloparistoilla ja pienillä alkkaaliparistolla.
Pelkän napajännitteen mittaus ei kerro pariston kuormitettavuudesta juuri mitään ellei paristo ole täysin kuiva.
Akunjen sisäiset vastukset ovat niin pienet että virranantokyky voi olla satoja amppeereita jolloin mittarit tuhoutuvat.
Moni on mitannut myös verkkopistorasian virranantokykyä huonolla menestyksellä.
Aina kun mittaa niin pitäisi olla ajatus mitä tulos pitäisi olla.