"Dystonia on huonosti tunnettu aivojen liikehäiriösairaus.
Se aiheuttaa lihasten vääntöä, kipua ja tuskaa. Siihen voivat sairastua sekä lapset
että aikuiset. Tauti on usein väärin diagnostisoitu ja voi mennä vuosia ennen oikeata
diagnoosia. Tietämättömyys johtaa usein sosiaaliseen häpeään ja huonoon kohteluun terveydenhuollossa – poliitikkona Sinä voit auttaa meitä lisäämään tietoisuutta ja auttamaan meitä tässä taistelussa."
• aiheuttaa tahattomia lihaskouristuksia ja virheasentoja
• diagnosoidaan sekä lapsilla että aikuisilla
www.dystoniayhdistys,fi
Kampanja - VOIT VOITTAA LASKUVARJOHYPYN- lataa kuva hypystäsi fb:ssä
jumpfordystonia, ja ole mukana. 4 hyppyä voittaa vuoden aikana, ensimmäinen eniten tykkäyksiä saanut kuva voittaa tammikuussa 2015
Tule mukaan ja jaa totuuden mukaista tietoa dystoniasta!
Kiitos
Dystonia - aivojen liikehäiriösairaus
1
164
Vastaukset
- dystis rva
jotenkin pärjäilee, kevyt ammatti hyvä valita. Eikä mennä yksin rehkiin salille vaan pyytää ohjeita asiantuntijoilta.
Pään tärinä on tosi hankala, ja tyypit katsoo pitkään. Tosin tässä ijässä on jo sinut itsensä kanssa, siinäpä katsoo. Kerron kyllä jos joku kysyy suoraan. Mutta pirullinen vaiva ei voi kieltää. On hyviä ja joskus tosi pahoja päiviä. Botuliinit niskaan 4 kk välein, aina ei hyvin mene, vaan väärä lihas lamaantuu.. siinä taas omat haitat.
Voimia kaikille, moni varmaan jää kotiin tän sairauden takia. Tämä on osa elämää ja sen kanssa vaan elettävä eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457372
- 324068
- 573605
- 503130
- 172806
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons512314- 532307
- 372258
- 432258
- 162236