Nyt tarvitaan hieman asiantuntia-apua.
Olen etsinyt omakotitaloa jo jonkin aikaa. Nyt löysin aivan hurmaavan talon. Kaikin puolin se vastaa juuri sitä mitä on etsitty. Mutta tämä lisätieksti häiritsee.
( Määräosa hallinnanjakosopimuksin. Koko tilan pa. 6700 m2, josta myydään 250/700-osaa.)
Tarkoittaako tämä seuraavia asioita.
En omistaisi taloa enkä tonttia. Vaan minulla olisi hallinta-oikeus elämäni ajan.
Jos pää tila menee konkurssiin menettäsin myös minä talon ja tontin.
Jos minulle tapahtuisi jotain, niin lapseni ei perisi tätä kyseistä paikkaa.
Vastatkaahan te viisaat mulle. Kiittos jo etukäteen.
Hallintaoikeus
11
345
Vastaukset
- Laki Luke
Menee alta vain jos hallinnanjakosopimus jostain syystä lakkaisi. Hallinnanjakosopimus kirjataan kiinnitysrekisteriin parhaalle etusijalle, joten se syrjäyttää panttikirjat. Jos hallinnanjakosoppari on tehty viisaasti, niin mitään ongelmaa ei ole, molemmat voivat kiinnittää omat omistusosuutensa ja panttioikeudet kohdistuvat niihin hallinnanjakosopimuksen mukaisesti. Tosin, kyseessä on kuitenkin yhteisomistus, joten joudut naimisiin muiden kiinteistön osaomistajien kanssa, halusit tai et.
"Tosin, kyseessä on kuitenkin yhteisomistus, joten joudut naimisiin muiden kiinteistön osaomistajien kanssa, halusit tai et. "
Höpönlöpön. Missään tekemisissä muiden kiinteistön osaomistajien kanssa ei välttämättä tarvitse olla. Kiinteistövero maksetaan erikseen, määräosat vakuutetaan erikseen, jätehuolto hoidetaan erikseen yms.- Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
"Tosin, kyseessä on kuitenkin yhteisomistus, joten joudut naimisiin muiden kiinteistön osaomistajien kanssa, halusit tai et. "
Höpönlöpön. Missään tekemisissä muiden kiinteistön osaomistajien kanssa ei välttämättä tarvitse olla. Kiinteistövero maksetaan erikseen, määräosat vakuutetaan erikseen, jätehuolto hoidetaan erikseen yms.Vain, jos niistä on hallinnanjakosopimuksessa mainittu. Ja kyseessä on yhteisomistus, vaikka hallinnanjakosopimus olisikin tehty. Opettele lakia turhimus.
Hallinnanjakosopimukselle kun laissa ei ole mitään vaatimuksia, sen voi laatia kuka tahansa ja miten tahansa. Tietäisitpä, miten paljon noita sopimuksia tulkitaan asianajajien ja tuomarien toimesta. No, suurimmat riidat on nykyisin taloyhtiöillä kun on kyse esimerkiksi käyttämättä jääneen rakennusoikeuden jyvityksestä tai autopaikkojen rakentamisesta. Ja kyse on aina siitä, että ei ole osattu huomioida kaikkia asioita hallinnanjakosopimuksessa. Laki Luke kirjoitti:
Vain, jos niistä on hallinnanjakosopimuksessa mainittu. Ja kyseessä on yhteisomistus, vaikka hallinnanjakosopimus olisikin tehty. Opettele lakia turhimus.
Hallinnanjakosopimukselle kun laissa ei ole mitään vaatimuksia, sen voi laatia kuka tahansa ja miten tahansa. Tietäisitpä, miten paljon noita sopimuksia tulkitaan asianajajien ja tuomarien toimesta. No, suurimmat riidat on nykyisin taloyhtiöillä kun on kyse esimerkiksi käyttämättä jääneen rakennusoikeuden jyvityksestä tai autopaikkojen rakentamisesta. Ja kyse on aina siitä, että ei ole osattu huomioida kaikkia asioita hallinnanjakosopimuksessa.Jos ei osaa erottaa kiinteistön määräosaomistusta yhtiöstä, niin pitäisi olla hiljaa, himputin vajakki!!
- Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Jos ei osaa erottaa kiinteistön määräosaomistusta yhtiöstä, niin pitäisi olla hiljaa, himputin vajakki!!
Ole sitten hiljaa!
"YHTEISOMISTAJAT voivat sopia hallinnan jaosta itselleen tarkoituksenmukaisimmalla tavalla."
"Kiinteistön hallinnan jakautuminen YHTEISOMISTAJIEN välillä tulee määritellä mahdollisimman yksiselitteisesti."
"Määräosin omistetulla kiinteistöllä voi sijaita sekä YHTEISOMISTAJILLE
yksin kuuluvia rakennuksia että rakennuksia, jotka ovat YHTEISOMISTUKSESSA.
Hallinnan jako voi koskea sekä kiinteistön maaaluetta
että rakennuksia. Käytännössä hallinnanjakosopimukset
ovat osoittautuneet joustavaksi tavaksi järjestää määräosin
omistetun kiinteistön käyttö ja hallinta YHTEISOMISTAJIEN kesken." :
www.maanmittauslaitos.fi/sites/default/files/Hallinnanjakosopimus.pdf - Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Jos ei osaa erottaa kiinteistön määräosaomistusta yhtiöstä, niin pitäisi olla hiljaa, himputin vajakki!!
Samalla tontilla voi sijaita useita taloyhtiöitä, jotka ovat keskenään tehneet hallinnanjakosopimuksen. Oikea LKV tietäisi tämän, mutta Emävale_LKV on näistä asioista pihalla kuin lumiukko.
Tässä esimerkki:
"Pihan ja autopaikkojen hallinnasta on sovittu ja allekirjoitettu hallinnanjakosopimus yhdessä tonttia 33 myös murto-osin omistavan Kiinteistö Oy Loviisan Aleksanterinkatu 10 -nimisen yhtiönkanssa. "
http://www.yitkoti.fi/yit_koti/hakutulos/kohteet/perustiedot/Loviisan-Aleksanterintulli - Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Jos ei osaa erottaa kiinteistön määräosaomistusta yhtiöstä, niin pitäisi olla hiljaa, himputin vajakki!!
Ja tässä vielä yksi esimerkki Emävale_LKV:lle:
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-tontit/6229017 Laki Luke kirjoitti:
Ja tässä vielä yksi esimerkki Emävale_LKV:lle:
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-tontit/6229017Kyllä, osakeyhtiötkin voivat omistaa kiinteistön määräosin, sillä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä itse asian kanssa.
Jos nyt ensin opettelet perusasiat, sitten hommaat LKV:n, ja sen jälkeen vielä sitä seuraavan korkeamman tutkinnon. Sitten et pikkuinen luuseri ole täällä puhumassa paskaa ja väittelemässä sinua osaavempien kanssa!!- Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Kyllä, osakeyhtiötkin voivat omistaa kiinteistön määräosin, sillä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä itse asian kanssa.
Jos nyt ensin opettelet perusasiat, sitten hommaat LKV:n, ja sen jälkeen vielä sitä seuraavan korkeamman tutkinnon. Sitten et pikkuinen luuseri ole täällä puhumassa paskaa ja väittelemässä sinua osaavempien kanssa!!Ja mikähän se "itse asia" oli? Että jos on kiinteistön osaomistaja, niin sitä vain on osaomistaja oli hallinnanjakosopparia tai ei. Sä oot ihan oikeasti melkoinen Pelle :)
- kanervankukkanen
Lämmin kiitos tiedosta. Täytynee vielä miettiä.
- pohdin tätä myös
Täältä palstalta tuskin saat asiavastauksia noin hankaliin kysymyksiin. Googleen haku esim kiinteistön osto konsultointi niin eiköhän löydy oikeita vastauksia :) No, maksaahan se jonkun satasen, kun ammattilaisen palkkaa, mutta pieni kulu talon hintaan nähden?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840