Tilanne.. Vanhemmat jättävät perinnöksi siirtolapuutarhamökin. Lapset ovat kirjoilla eri paikkakunnalla ,kuin mökkialue on. Siis voiko joku perillisistä jatkaa mökin pitoa, vaikkei asuisikaan virallisesti kys.paikkakunnalla? Onko olemassa asiasta yleissääntöä vai onko se paikkakuntakohtainen? Kiitos vastauksista.
Toispaikkakuntalainen mökin omistajana?
Ukonhattu
1
968
Vastaukset
- Miuku231
Sääntö on paikkakuntakohtainen. Esim. Helsingissä tulee olla kirjoilla Helsingissä. Ota yhteys puutarhan hallitukseen, niin sieltä asia selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1105558
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404774Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682225- 1182065
- 1081807
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2221135