kysyisin että mitä voi antaa 1 kuukauden ikäisillepennuille ruokaakun emo ei enään imetä kunnolla niitä
1 kuukauden ikäisen koiranpennun ruokinta
4
306
Vastaukset
- kataonna
Sen ikäisille PITÄÄ antaa lisäravintoa. Kannattaa lukea vähintään joku perusopus ENNEN kuin teettää pentuja. Viimeistään nyt, ettet vain ala lihanpalasia heittelemään pennuille.
- trfhfhtyh
Kannattaa ostaa valmista maidonkorviketta, jos olet vähänkin epävarma.
http://www.keuruunelainklinikka.fi/etusivu/ohjeita/koiranpennun-ruokintaohje
4 vko pennut saattavat olla jo kiinnostuneita kiinteästä ruuasta. Jos ne eivät OMATOIMISESTI seuraile emää ruokakipolle tms., niin jatketaan kiltisti maitolinjalla, kunnes alkaa kiinnostaa.
"Vaikka pennut ovat valmiita maidosta vieroitukseen 6-8 viikon iässä, monet osoittavat kiinnostustaan kiinteää ruokaa kohtaan jo 3-4 viikon iässä – yleensä käpälöimällä emonsa ruokakippoa ja nuolemalla ruokaa tassuistaan.
Tämä on paras ajankohta aloittaa penturuoan tarjoaminen. Jos valitset kuivaruoan, se pitää ensin kostuttaa ja hienontaa. Vähemmän seikkailunhaluisten pentujen kanssa sinun on ehkä laitettava ruokaa ensin pieni määrä pennun huulille rohkaistaksesi sitä kokeilemaan. Älä aloita vieroitusta liian aikaisin. Kiinteään ruokaan vaihtaminen liian aikaisin voi olla haitallista pennun vatsalle."
http://www.purina.fi/Home/All About Dogs/Food and Nutrition Dog/Choosing the Right Food Dog/Feeding Your Puppy.htm
Ja tässä varmuuden vuoksi yleistä kirjoittelua pienistä pennuista, esim. mitä merkkejä (emä oksentelee, pennut tutkivat emänsä ruokakuppia, hampaat ovat valmiita yms.) voi pitää vihjeinä alkaa siirtyä kuppiruokintaan.
http://www.samans.fi/jutut/pentuja3.html
Jos jaksaisit viikon tai pari juotella, niin eiköhän niille ala sitten vesi ja nappulamuusi maistua. - ...
Raakaa jauhelihaa ab piimään sekoitettuna. Viikon kuluttua voit aloittaa lisäämään joukkoon hieman hyvin turvotettua penturuokaa esim.
https://www.toknet.fi/koiran-kuivaruoka/hau-hau-champion-kana-riisi-taysravinto-pennuille-6-kg/6420140907450/dp?openGroup=1011
(saa lähes joka marketista)
Pentujen lähtiessä uuteen kotiin anna ruokinta ohjeet ja suositus jatkamaan samaa ruokintaa kuin mihin pentu on tottunut eli hyvin turvotettua kuivamuonaa piimän ja jauhelihan kera. Teelusikallinen öljyä/pv ja yksi raaka kananmuna/vk on myös suositeltavaa.- li-mark
Miten voi antaa ruokintaohjeita kun ei itsekään osaa? Tässä nähdään mikä ero on kasvattajalla ja pentujen teettäjällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743750Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1762946Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472926Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572411Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3622190- 1601870
- 781565
- 281390
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231378Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391352