En tiedä tuliko tämä oikeaan osioon. Tiedän aika paljon tietokoneista... (Olen 14... Ja tyttö) Käytössäni on Lenovon ns. läppäri ja windows 8.1 ohjelma. Koneessa oleva näppäimistö lakkasi toimimasta, en tiedä mitä tein... Yritin jo vähän kaikenlaista mutta nyt alkavat keinot loppua minunkin tiedoillani... Kone sanoo ettei näppäimistöä ole olemassa/yhdistetty (??) Mitä teen!? Kirjoitan nyt koneen näyttönäppäimistöllä... Kamalan hidasta xc Auttakaa äkkiä :(
Näppäimistö ei toimi, apua nopeasti!
Apua!
5123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Poista kaikki lisälaitteet tietokoneesta (vedä kaikki johdot irti, irroita kaikki USB-laitteet ja muut)
Sitten irroita akku
Sitten (vaikka voi tuntua tyhmältä kun kone on sammuksissa) paina virtanäppäin pohjaan 10-15 sekunniksi (kone ei tietenkään käynnisty ilman akkua ja sähköjohtoa, mutta ei pidäkään)
Sitten kytke laturin johto kiinni koneeseen (ei akkua!) ja käynnistä kone.
Jos ei toimi, niin sitten korjattavaksi jos on takuuta jäljellä.
Jos ei ole takuuta, ota kaikki omat tiedostot talteen USB-tikulle ja palauta kone tehdaskuntoon. Ohjeet joudut etsimään itse.
Tää toimi, kiitos paljon! :)
Villekallejuusoeero, en mä koneeseen mitään roskia päästä, sitäpaitsi mikään näppäin ei toiminut xd
En minäkän mutta ....
Pääasia kuitenkin että masiina toimii.
Yleensä kannattaa karistaa roskat näppäimistöltä (jos vaikka joku näppäin on jumissa tai jotain) ja sitten käynnistää kone uudelleen.