Ryyppääminen vs krapula

tsekatkaas

Kaikkihan tietää, että sitä kokeillaan jossainvaiheessa, mutta miten pääsee krapulasta vähimmällä... krapulahan johtuu asetaldehydistä, etanolin eli alkoholin palamistuotteesta. Kaikkea ei maksa pysty suodattamaan ja asetaldehydiä alkaa muodostumaan jo mahassa ja menee ohutsuoleen. Krapula on myrkytystila.

Suomalaisen Biohitin tuote Acetium alottaa jo mahassa, mutta sen koostumus on sellanen, että se toimii vielä ohutsuolessakin. Muut vastaavat tuotteet ei omaa sellasta "kykyä" luovuttaa myöhemmin, koska rakenne on sellaseksi tehty. Tätä ei markkinoida siitä syystä televisioista lehtiin, että ihmiset voisi paremmin. Koska laki kieltää nuorisolle alkoholimainonnan ja rohkaisemisen ryyppäämään ja se menisi "harmaalle alueelle", niin ollu pakko kieltää myös terveysvaikutteisten tuotteiden esilläolo. Suomi on kieltojen ja idioottimaisten ihmisten maa. Apteekissa eivät myös saa sanoa krapulaan auttavan, koska siitä ei ole tehty virallisia testejä juuri alkoholia koskien. Mutta ainahan voi asiasta koittaa kysyä. Missään nimessä tuotteella ei ole ikärajaa sen kummemmin.

Nuorisolle joka vetää ekatkin kännit ym. voi suositella elintarvikkeeksi luokiteltavaa asetaldehydiä ehkäisemään alkoholin haittavaikutuksia. Se ei kata tietenkään kaikkea, mutta vähentää merkittävästi krapulaoireita, poistamalla ne jopa oikealla annostuksella kokonaan.

Yks tai kaks pilleriä, ennenkuin alkaa ryyppäämään, loput illan aikana ja viiminen yksi pilleri ennen nukkumaanmenoa. 4-6 pilleriä.

http://www.biohithealthcare.com/fi/tuotteet/asetaldehydia-sitovat-tuotteet/products/13/acetium-kapseli

Mielummin siis jos juotte, niin syökää edes Acetiumia. Sitä saa muuten joka apteekista ihan hyllytavarana ja kysyttäessä, koska on elintarvike.

11

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen ihan tosissani!

      Krapula koostaa monesta eri osatekijästä. Yksi niistä on asetaldehydi, joka on myös krapulavaikutuksen lisäksi suuri myrkky.

      Itse kärsin sellaisista krapuloista etten enää pystynyt ryyppäämään. Oli myös pahaa närästysvaivaa. Aloitin Acetiumin syönnin vuosi sitten ja vaikutus oli hurja. Kyllä se krapula tulee, mutta lievänä väsymyksenä. Pahaolo, morkkis, päänsäryt, kaikki loppui.

      Jossain vaiheessa huomasin että Acetiumin kanssa nousuhumalan osuus pienenee. Ei tullut sellaista himoa loppuillasta, että pakko ryypätä lisää.
      Nykyisin en juo alkoholia kuten ennen. Himot ovat kadonneet, jäljellä vain sosiaaliset tapahtumat.

      Suosittelen kokeilemaan Acetiumia. Se on erittäin hyvä tuote. Yksinkertainen aminohappo sidottu sellaiseen muotoon, että se vaikuttaa pitkään. Juodessa 4-8 kpl (max. 10 kpl) - Syy tähän on se, että Acetiumia ei ole suunniteltu krapulaa helpottamaan, vaan ihan muihin käyttötarkoituksiin. Yksi Acetium sitoo vatsassa asetaldehydiä pois noin 3 tunnin ajan. Ryypätessä niitä on hyvä olla vatsassa pari kappaletta parin tunnin välein.

      • syö ite pilleris

        Älä tuu tänne mainostamaan moista paskatuotetta. Täyttä humpuukia koko sepitys!


      • KeuhkoLääkäri

      • Papusilmä
        syö ite pilleris kirjoitti:

        Älä tuu tänne mainostamaan moista paskatuotetta. Täyttä humpuukia koko sepitys!

        Oletko urpo kokeillut


    • Hyvähei

      Mainostaa sitte tommosta humpuukia teineille täällä... Perkeleen fiksua.

      • otus B)

        Fiksumpaa kuin kieltää kaikki.


    • believe_it_or_not

      Paras lääke krapulan välttämiseen on veden juonti ennen alkoholia, alkoholijuomien välissä ja ennen nukkumaan menoa. Tietysti syöminen ennen dokausta ja ennen nukkumaanmenoa auttaa myös. Mulla tulee ihan kauhea krapula jos en syö, enkä juo vettä.

    • jukkapekka5

      ite vedän aina ryynei kuten diatsepaamei krapulaan =) lähtee helposti ja nopeesti

    • Urpot

      Paras tapa välttää krapula on, että ei vaan yksinkertaisesti ole urpo ja juo.

    • varavanhassaparempi

      Sillä se lähtee millä on tullutkin, kertoo vanha kansa. Allekirjoitan. Kokeileppa jättää se illan vika paukku juomatta, ja jättää aamuksi. Aamulla ensimmäinen juttu mahollisen oksennuksen jälkee, paukku naamaan. Siitä se sitten.

    • dsgdsvsv

      Ei kakaroille edes tule kunnon krapulaa, ehkä pientä päänsärkyä ja väsymystä. Odottakaahan kun olette vähän vanhempia niin krapulatkin tulevat vuosi vuodelta kauheammiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      167
      4623
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2532
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      154
      2206
    4. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      7
      2180
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1348
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1204
    7. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1122
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1111
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1023
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      953
    Aihe