Mikähän mahtaisi auttaa, kun koira on raapinut lähes jokaisen talon oven ruman näköiseksi: vaalean maalin alta paistaa puu! Saisikohan niitä peitettyä jollakin maalilla vielä, vai tarviiko hankkia uudet ovet? Puuoviin on varmaan olemassa jonkinsorttista puuta hoitavaa öljyä tai vastaavaa, joka peittäisi urat? Kiitos etukäteen vastauksista.
Koiran raapimat ovet
5
2353
Vastaukset
- dog
Tuskinpa öljyt auttaa jos maali on raavittu pinnasta.
Jos ovet on puuta, hiominen ja uusi maali päälle.
Ja koiralle koulutusta.- Ci-Tikka
Muista pakkeloida, selviää paljon vähemmällä kun alkaa hinkkaamaan kaikkea maalia pois ja hiomaan naarmuja tasaiseksi. Kunnolla tehty pakkelointi menee kuin väärä raha. Sopiva aine esim. Taru (olikohan tuo nyt Tikkurilan brändi). Pakkelin päälle tietysti paikkamaalit samalla maalilla kun myöhemmin maalaat ovet, koska pakkeli imee enemmän maalia.
- Turhaa työtä
Ci-Tikka kirjoitti:
Muista pakkeloida, selviää paljon vähemmällä kun alkaa hinkkaamaan kaikkea maalia pois ja hiomaan naarmuja tasaiseksi. Kunnolla tehty pakkelointi menee kuin väärä raha. Sopiva aine esim. Taru (olikohan tuo nyt Tikkurilan brändi). Pakkelin päälle tietysti paikkamaalit samalla maalilla kun myöhemmin maalaat ovet, koska pakkeli imee enemmän maalia.
Kokemuksesta tiedän, kova homma hioa, paklata ja maalata. Joten jos ei ensin saada poistettua varsinaista ongelmaa, niin sama duuni on taas kohta edessä.
- qwert
Laita oven alaosaan pelti taikka messinkilevy, jos et saa raapimista loppumaan. Se peittää jäljet ja kestää koirasi raapimista paljon maalipintaa paremmin.
- peukku2
on ainoa toimiva ratkaisu jos koira on ovia avaavaa tyyppiä kuten meillä. naarmu näkyy läheltä, mutta muuten ovi näyttää su8jt siistiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803