Kaksosten todennäköisyys?

Net

Tietääköhän kukaan mikä minulla on todennäköisyys saada kaksoset, kun oma isäni ja äitini ovat kaksosia ja mieheni äiti on kaksonen.. Kai se jollain tavalla suvussa kulkee, vai kulkeeko?

13

7951

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuplien äiti

      Sitä ei osaa sanoa, saatko kaksoset vai et. Itselläni on kaksoset, suvussani ei ole yhtään kaksosta. Mieheni äidin ja isän puolella on kaksosia tosi paljon. Voi olla että kaksosuus hyppää aina yhden sukupolven yli, mutta asiahan voi olla myös toisin. Mutta täytyy sanoa että olen tosi onnellinen kun minulla on itselläni kaksoset.

      • Vaisnava

        Kaksosuus hyppää varmasti sukupolven yli vain miesten kohdalla... "kaksostensaamisgeeni" (joka koskee vain epäidenttisiä kaksosia) aktivoituu nimittäin vain naisissa, miehet voivat ainoastaan siirtää sitä eteenpäin.

        Meidän suvussa kävi niin että isoisoäitini sai kaksoset (jotka kuolivat vauvoina kaiketi hinkuyskään), isoäitini ei, mutta hänellä olikin vain kaksi lasta, joista isäni siirsi kaksosgeenin minulle. Minä sitten kaikkien yllätykseksi pyöräytin epäidenttiset kaksostytöt. Olimme kaikki jo unohtaneet että kaksosiakin voi saada ;)


      • -Kaksoset minullekin?-
        Vaisnava kirjoitti:

        Kaksosuus hyppää varmasti sukupolven yli vain miesten kohdalla... "kaksostensaamisgeeni" (joka koskee vain epäidenttisiä kaksosia) aktivoituu nimittäin vain naisissa, miehet voivat ainoastaan siirtää sitä eteenpäin.

        Meidän suvussa kävi niin että isoisoäitini sai kaksoset (jotka kuolivat vauvoina kaiketi hinkuyskään), isoäitini ei, mutta hänellä olikin vain kaksi lasta, joista isäni siirsi kaksosgeenin minulle. Minä sitten kaikkien yllätykseksi pyöräytin epäidenttiset kaksostytöt. Olimme kaikki jo unohtaneet että kaksosiakin voi saada ;)

        Olen itsekin kuullut että se hyppää yhden sukupolven yli, mutta ei meidän tapauksessa näin ainakaan ole. Suvussani on viidet kaksoset peräkkäin. Itselläni on kaksoisveli. Isälläni kaksoisisko, Isoäidilläni kaksoissisko... Päätelmien mukaan meidän suvussa toinen kaksosista saa kaksoset....


    • mama´81

      Oon kuullut että identtisyys on miehen kautta periytyvää ja taas se että irtoaa kaksi munasolua onkin sitten naistenhommia.

      • Nirks

        eihän se miehen perimä voikaan vaikuttaa siihen, että naiselta irtoaa kaksi munasolua. Tietysti miehen äidiltä voi periytyvyys siirtyä pojan tyttärelle.


    • Maternity

      Identtiset kaksoset eivät periydy, koska on aina luonnonoikku, jos hedelmöitynyt munasolu jakautuu kahteen eri alkioon.

      Epäidenttinen kaksosuus periytyy ÄIDIN puolelta, sillä se johtuu siitä, että useampi munasolu irtoaa yhtä aikaa, ja tämä taas on usein perinnöllinen ominaisuus.

      • piupalipaupali

        Tarkoittaako tämä , että naisella, jonka äidin puolella ei ole kaksosia, ei ole mahdollista saada epäidenttisiä kaksosia?


      • Maternity
        piupalipaupali kirjoitti:

        Tarkoittaako tämä , että naisella, jonka äidin puolella ei ole kaksosia, ei ole mahdollista saada epäidenttisiä kaksosia?

        ...sillä joku voi tuottaa useampia munasoluja vaikka kukaan suvussa ei olisi tuottanut. Tai siis en minä tiedä mutta muistaakseni tämä on joku semmoinen mutaatiojuttu tavallaan.


    • Vaisnava

      Ovatko vanhempasi epäidenttisiä vai identtisiä? Sillä on suurta vaikutusta siihen, kannatko sinä soluissasi "kaksostensaamisgeeniä" (jolla saadaan siis epäidenttisiä kaksosia).

      Muistaisin lukeneeni jostakin, ettei kellään ole niin suurta "riskiä" saada kaksosia kuin epäidenttisillä kaksosnaisilla. Minulla on itselläni seitsenviikkoiset epäidenttiset kaksostytöt, ja valvoessani öitäni heidän vuokseen ilkunkin, että "hä hää, todennäköisesti saatte vielä itse kokea saman kohtalon..." ;)

      • Net

        Kumpikin ovat epäidenttisiä, eli todennäköisyys on ilmeisesti sitten olemassa.. kääk.


      • henniccaa

        Nauratti ihan lukea tuo että epäidenttiset kaksosnaiset saisivat kaksosia, itse olen sellainen ja totta totisesti toivon saavani kaksoset !:)


    • minde

      Hei!!
      Meidän suvussa, melko kaukana on myös ollut kaksosia. Isoisälläni oli sisaruksina kolmet kaksoset. Paapalla ja mummullani ei ollut kaksosia, samoin ei heidänkää lapsillaan(isäni mukaan lukien). Nyt siskollani ihanat kaksoset.

      Samoin vielä äitini puolella äidinisän sisarella oli kaksoset. Elikkä periytyvyyteen kai suurimmassa tapauksessa uskoisin. Mutta sitä miten periytyy, on vaikea varmasti sanoa.

      • miten meneekin

        no en tiedä miten perinnöllisyys menee mutta näin meillä

        Papan veljellä on ollut kaksoset, miehen serkulla on kaksoset ja meille tulossa kesäkuussa erimunaset kaksoset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      849
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      827
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      766
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      96
      735
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      11
      580
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      546
    9. 42
      539
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      453
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      25
      437
    13. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    14. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      421
    16. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe