POROISTA

Porot elää kuin sotkuisella korjaamolla entisen oulunläänin aluella, KAINUU JA POHJOIS-POHJANMAA.

ELÄVÄT--- koko ikänsä tien välittömässä läheisyydessä ja liikenteen törmäysissä tulee ruhjeita, mikä vielä pilaa entisestään lihanlaatua. Kesäisin juuri silloin siirtyvät pelloille aitojen läpi,kun on kasvien suojelu "myrkytykset" menossa viljelijöillä.
Kyseiset toimethan on luvallisia ja lakisääteiset varoajat otetaan huomioon muutoin.

SYÖVÄT---läpisaastunutta ruohoa tienvarsilla / nuolevat suolatun hiekoitushiekan mukana kaiken paskan teiltä / "Sernopyl bekkerelli jäkälän myötä saavat kaiken ympäristön radioakviisuuden ruhoonsa, ei mitään saastumatonta ruokaa poroparoilla kyseisellä alueella.

Kyseisen alueen poronkasvattajat pilaavat kokomaan porotalouden maineen
27729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Olipa kummallinen kirjoitus.

Äänestä

jos sitä nuin ajattelloo ni ei kai täällä kainuussa uskalla syödä mittää.. miten sitä maetoa uskaltaa juuva ku lehemätki syö ruohoa missä on ties mitä säilöntämyrkkyjä ja talakoovaara antaa lisämakkuo kalaoille..

Äänestä
  • ympäristömyrkkyjen vaikutukset näkyy hyvin Ss-palstan kirjoitelmissa...

    Äänestä

  • Peter Becquerel kirjoitti:

    ympäristömyrkkyjen vaikutukset näkyy hyvin Ss-palstan kirjoitelmissa...

    Tuo johtunee poronlihan syönnistä, mitä hä.

    Äänestä

No ei se poronliha muutenkaa oo hyvvää,ylimainostettua hikistä kisuraa

Äänestä

Se on poronliha niinmaan mahottoman terveellistä.
Tielaitos vielä laittaa poroherkkua tielle josta ne ryystää kieli pitkällä pakokaasu/moottoriöljy/kumijäte/suola/hiekka/***** soppaa monta kuukautta.
Soon poronliha sitte luomua.
Enpä ole ennää vuosiin syöny tätä poroherkkua. Enkä syötä kellekään toiselle.
Ne on yksiä per...leitä koko kantturat.
Mutta...poromiehet tienaa kun jää paljo auton alle.
Ne saa kaksinkertaen hinnan verrattuna teuraaseen.
Sitte vielä kun se auton alle jääny poro on aina kilpaporo ja urakka josta oli kasvamassa supervoittajaa porokilpailu veikkauksessa.
Näin sitä valtiota ja vakkuutusyhtiöitä jekutetaan.

Äänestä

Vielä pari taivalvaaraa , tulee näiltä mannuilta lähtö kiireesti evakkoon.

Äänestä

Van monikoon paikallinen tuota poromättöä täällä syö? Otaksun jottei monikaan täkäläinen tavan kuolevainen, siis poroton, osta ruokatarpeikseen poroa. Kaupan poronkäristyskin on saksanhirveä.
Nuo viitostien varrella mainostetut "6 kilometrin porot" taitaa mennä ohikulkijoiden mukana kauempana märehtiviin kattilakuntiin.

Äänestä

Porotalous pitää valtiovallan toimesta ajaa alas. Lopettaa kokonaan. Ei kukaan oikeasti tarvitse poronlihaa ravinnokseen. Turhan kallista sen tuottaminen valtion tukiaisten kautta.

Kunhan porojen laiduntaminen kielletään lailla, poromiesten ei tarvi itkeä petovahinkoja, porokolarit loppuu tykkänään ja maanviljelijöiden pellot säästyy porolaumojen koparoinnilta. Valtava kansantaloudellinen hyöty.

Poroja voisi vain eläinpuistoihin jättää muutaman naaraan ja hirvaan. Esim Ranualle jostain tokasta muutama ja Ähtäriin toisesta. Näin kanta pysyy terveempänä kun eri tokasta otettaisiin. Vaikka kyllä kait ne tuolla "irrallaankin" porot sukurutsaa, yksi mahti hirvas siittää jopa omia jälkeläisiään. Sisäsiittoista taitaa olla.

Ihme ja kumma tuo poronhoito, muinaisjäänne. Emme tarvitse.

Äänestä

Poromiehillä vielä sama eläkeikä kuin rajavartijoilla perkere,eikä tartte tehä elannon eteen mittää.
Kylällä yksikin pystyyn paskannettu poromies ei tartte talossaan valoja ,nukkuu hämäräajat päntiönään

Äänestä

Hirvenlihankin saa kuuleman maistumaan ihan poronlihalta yksinkertaisella konstilla. Annan ilmaisen vinkin: Kustaan sankkoon niin kauan että sankko on täynnä. Siihen liemeen sitten upotetaan hirvenlihat ja marinoidaan viikko. Ja kas, sinulla on poronlihaa!

Äänestä
  • Ei tod.

    Äänestä

  • ei mene noin. kirjoitti:

    Ei tod.

    petokorvauksilla pärjää mukavasti.

    Äänestä

Kateus! Ala ite poroisännäksi. Eikö kaikki liiketoiminta saa Suomessa jotain tukea? Porotalous kuuluu myös vientiin ja myös eläinkannan ylläpitoon.
Tukirahat ja korvaukset tulee paikkakunnalle ja sitä kautta kiertoon. Mitä ihmettä täällä kadehditaan kuitenkin kuntaa hyödyttävästä asiasta. Jos laitetaan nää porotouhut pois niin se on muiltakin pois. Kaikki pienetkin osaset on täällä tarpeen niin kuin sinäkin.

Äänestä
  • ei muuten ihan kaikki liiketoiminta ole tuettua;taidat olla pikkusen kateellinen itte?

    Äänestä

Mitä helekutin järkeä on koko porohommassa, hyvä bisnes vakuutusyhtiöille ja poromiehille, ootellaan, että kanttura jäis auton alle ja korvaukset on taattu.

Susihan on nykyisin poromiehen paras kaveri petokorvauset on vedetty piikkiin, moninkertainen korvaus lihanhintaan verrattuna, kannattavinta on syöttää poro pedoille ja käytä taas ylälapista lasti tilalle uusia poroja.

Eipä taida nuita kateellisia oikein paljoa olla.

Äänestä

Onko Suomussalmella tänä talvena porokilpailut?

Äänestä
  • Ei ole karvalakki näyttelyä tälle lumelle.

    Äänestä

Poroisännät! Ottakaa järki käteen,teillä hyvät mahdollisuudet tehdä bisnestä Ajat
takaa ulkolaisia turisteja poroilla. Joutaa ranskalaiset kotiinsa. Kunnalta avut, teette
projektin, koulutatte porot ja ajajat ja hyvät nettisivut esim. Englantiin. Ja sinne suo
malainen toimisto myymään ja mainostamaan. Siitäkin "markat" kotiin. Uskon että kannattaa. Hop,hop, eikun yrittämään.

Äänestä

Kultakellokisat on taivalkoskella siikalammella 13.3-15.3 että sinne kaikki vaan :)!ei saada suomussalmelle kun ei ketään kiinnosta rueta ees talakoilla järjestämään.

Äänestä
  • Oli vielä muuan vuosi sitten hyvät kisat ja k Inkeri
    Nyt ei mitään, kaikki on loppunna

    Äänestä

  • Kaikki joukolla sitten siikalammelle ! Onkohan minkälaiset avajaiset ?

    Äänestä

  • tynkihalaki kirjoitti:

    Kaikki joukolla sitten siikalammelle ! Onkohan minkälaiset avajaiset ?

    Hyvät on bileet!!!!!!!

    Äänestä

Onneks ei tarvi enään haistella poron kusta..mutta ny haistelen muuta..kivaa oli olla eläinlääkärin matkassa nupottamassa vasikoita..mitenhän siellä paikallinen eläinlääkäri nupottaa.??

Äänestä

Onneksi on petokorvaukset, ja pannat kaulassa, muutama susi tekisi lompakolleni hyvää.

Äänestä

Miksikähän poronpantoihin ei laiteta heijastimia, eilenkin tiellä oli laumoittain poroja, muutamalla oli pieni heijastimen tapainen läpyskä toisella puolen kaulaa.

Vaikutaa siltä, että näitä eläimiä ei halutakkaan suojella liikenteeltä vai kustannuskysymyskö on?

Äänestä
  • Sotkamo-Kuhmo suunnalla poron serkku Metsäpeura tien tukkona sillä poikkeuksella ettei kukaan nosta niistä petokorvausta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poropää kirjoitti:

Porot elää kuin sotkuisella korjaamolla entisen oulunläänin aluella, KAINUU JA POHJOIS-POHJANMAA.

ELÄVÄT--- koko ikänsä tien välittömässä läheisyydessä ja liikenteen törmäysissä tulee ruhjeita, mikä vielä pilaa entisestään lihanlaatua. Kesäisin juuri silloin siirtyvät pelloille aitojen läpi,kun on kasvien suojelu "myrkytykset" menossa viljelijöillä.
Kyseiset toimethan on luvallisia ja lakisääteiset varoajat otetaan huomioon muutoin.

SYÖVÄT---läpisaastunutta ruohoa tienvarsilla / nuolevat suolatun hiekoitushiekan mukana kaiken paskan teiltä / "Sernopyl bekkerelli jäkälän myötä saavat kaiken ympäristön radioakviisuuden ruhoonsa, ei mitään saastumatonta ruokaa poroparoilla kyseisellä alueella.

Kyseisen alueen poronkasvattajat pilaavat kokomaan porotalouden maineen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu