LähiTapiolan arvio asuntomarkkinoiden kehityksestä

LähiTapiolan mukaan asuntojen hinnat pääkaupunkiseudulla pysyvät korkeina jatkossakin. Siihen vaikuttaa positiivinen muuttoliike ja riittämätön tarjonta.

Maakunnissa ja etenkin taantuvilla paikkakunnilla suunta on toisenlainen. Siellä kysyntä heikkenee tulevina vuosina entisestään.

Jos talous kääntyy nousuun suhteellinen ero pysyy selkeänä. Pääkaupunkiseudulla asuntojen hinnat nousevat enemmän kuin taantuvilla paikkakunnilla.

IMF:n mukaan asuntojen hinnat ovat Suomessa tuloihin suhteutettuna noin 2,5 prosenttia alle historiallisen keskiarvon. Esimerkiksi Ruotsissa asuntohinnat ovat saman kaavan mukaan lähes 22 prosenttia ylihintaisia.

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2014/12/10/asuntojen-kysynta-vahenee-muuttotappiopaikkakunnilla/201417038/310?pos=luetuimmat

2

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leuku

      Kuinkahan mones arvaus toikin jo oli tänä vuonna... !

      Onkos tämä nyt sitä että kaikkien isojen alan toimijoiden pitää saada sanoa jotain asiasta josta kukaan ei osaa sanoa oikeasti kuin sen mikä on jo tapahtunut... ja peilata se sitten tulevaisuuteen.

      Omituinen DejaVu ilmiö nousi silmiini .. olen lukenut tuonkin jo ennenkin..

      • Helppoa olla samaa mieltä kuin kaikki muutkin. Ei kai tuossa mitään muuta uutta ollut kuin kansainvälisen valuuttarahaston IMF arvio, että Suomessa asuntojen hinnat ovat palkkoihin suhteutettuna 2,5 prosenttia alle historiallisen keskiarvonsa. Ruotsissa siis 22 prosenttia yli tämän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1894
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe