Savo-Kala Varkaus HALLIKULUT kaupungille Jo yli 2 miljoonaa!

Pahassa lirissä

39

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kankkulan kaivo

      Toimintoja lopetellaan kannattamattomana ja nämä "asiantuntijat" vaan edelleen vaan haaveilevat kalankasvattomoista.

      ei hyvää päivää...

    • tanan tunarit

      Ei mitään hätää,

      Normaalia yritystoimintaa, lainoja otetaan ja joskut riskit realisoituu.

      Vai mitä valtuuston edustajat?

      • ripatirapati

        Äänestä vaikka Aku Ankkaa...


      • kjehkjeh

        Hö hö höö höhö


    • Kalajalostaja

      Pohjois Savossa ei ole riittävästi kalastajia. Lisäksi kylmäketju ei toimi.

      http://www.rktl.fi/www/uploads/pdf/uudet julkaisut/Tilastot/rktl_tilastoja_6_2013.pdf

      Sammen jalostus oli täysin toivotonta. Se sampi oli pääsääntöisesti myyntikelvotonta.

      • mmmmmmarko

        Kokoomuksen Marko on kova liikemies talousasiantuntija ...joskus vaan takaaja joutuu maksumieheksi eikä tarvii välittää kun se loppupelissä on veronmaksaja


      • tyhjät tilat
        mmmmmmarko kirjoitti:

        Kokoomuksen Marko on kova liikemies talousasiantuntija ...joskus vaan takaaja joutuu maksumieheksi eikä tarvii välittää kun se loppupelissä on veronmaksaja

        fincapita on jalostanut kyky politiikon :)


      • etuajassako

    • Kannattamatonta

      Nyt kirjolohi jää kauppoihin. Listeriaa ja heikkolaatuista kirjolohta. Konneveden kirjolohta myydään alle 4€ kilo..

      Norjalainen merilohi omaksaa nyt enemmän.. Lidl nosti! Nyt se maksaa 12,49 kilo. Samoin Apetit nosti.

      Kirjolohen kasvatus ei tule tänne.

    • Kalapörssi
    • Kalapörssi
    • hyväveli seli seli

      Salailua, pääomitusta ja lisämäärärahaa Varkaudessa

      Varkauden kaupunginvaltuustossa oli 10.11.2014 kahdessa erillisessä pykälässä käsittelyssä kaupungin omistamien osakeyhtiöiden rahoitukseen liittyviä esityksiä. Ensimmäisessä käsiteltiin Keski-Savon Teollisuuskylä Oy:n pääomittamista 1,4 miljoonan euron suuruisella pääomalainalla. Pääomalaina menee yhtiön kautta akkutehdasrakennukseen liittyvän lainan hoitoon. Akkutehdas on konkurssissa ja se ei ole pystynyt maksamaan teollisuuskiinteistöstään vuokria Teollisuuskylä Oy:lle. Tämä on painanut Teollisuuskylä Oy:n taloutta.

      Kaupunki ottaa velkaa ja sijoittaa rahat 100%:sti omistamaansa Teollisuuskylään. Yhtiön on tarkoitus aloittaa tämän nyt myönnetyn pääomalainan takaisinmaksut 2 vuoden kuluttua. Ongelmallista tässä päätöksessä on ollut ensiksikin se, ettei tietoa ole annettu riittävästi viimeisen parin vuoden aikana vedoten osakeyhtiön liikesalaisuuksiin. Ongelmat olivat tiedossa, muttei suoraa puhetta akkutehtaan vaikutuksista voitu ilmoittaa.

      Toiseksi ongelmana pääomalainan myöntämisessä oli, ettei Teollisuuskylällä ollut esittää maksumiehiä tälle lainalle vielä tässä vaiheessa, vaikka aikaa maksajien hankkimiseen on ollut. Nyt valtuusto teki päätöksen, vaikkei maksajaa Teollisuuskylän lisäksi tunnu muualta vielä löytyvän. Teollisuuskylä tunnetusti ei pysty tämän hetken tilanteessa maksamaan tätäkään pääomalainaa. Jos tämä jatkuu seuraavien kahden vuoden ajan muuttumattomana ei pysty silloinkaan. Mitä sitten tehdään?

      Toinen päätös liittyi Navitas Kehitys Oy:n lisämäärärahaan, jolla katetaan toimitusjohtajan vaihdoksesta aiheutuneita kustannuksia. Yhtiössä ei oltu varauduttu vaihdoksen aiheuttamiin kustannuksiin vuosibudjetissa. Ongelmia tässä oli, että Navitas Kehitys Oy:ssä on muitakin omistajia kuin Varkauden kaupunki. Yhtiön hallitus oli kuitenkin tehnyt päätöksen, että Varkauden kaupunki rahoittaa tämän lisämäärärahan kokonaisuudessaan. Perusteluna oli se, että Varkauden kaupunki omistaa enemmistön yhtiöstä. Miksi yhtiö hakee veronmaksajia apuun, kun kyseinen asia on yhtiön sisäinen asia? Ihmettelin asiaa kokouksessa.

      Molemmat rahoituspäätökset menivät valtuustossa läpi perussuomalaisten vastaesityksistä huolimatta. Perussuomalaisten lisäksi muutama muu valtuutettu vastusti hallituksen esityksiä. Ei lainaa tai lisämäärärahoja pidä jakaa kaupungin toimesta heppoisin perustein. Ei ainakaan perussuomalaisten mielestä.

      Ensiksikin Teollisuuskylän osalta vastustus perustui yhtiön harjoittamaan salailuun, jota on harjoitettu vuosia vedoten osakeyhtiölakiin. Kaikkea ei kerrota, eikä ole kerrottu valtuutetuille. Toiseksi velkarahalla tapahtuva velan maksu vaikeuttaa kaupunkimme taloudellista tilannetta entisestään. Eihän Teollisuuskylällä ollut esittää maksajaa, joka maksaa nämä pääomalainat ja akkutehtaaseen kohdistuvia velkoja. Jos olisimme kysyneet asiaa, olisi vastauksena ollut edelleenkin ettei voida paljastaa nimiä tai sopimus kirjoitetaan ensi viikolla (sen jälkeen nimi tulee julki). Näitä selityksiä on kuultu. Silti lainaa annetaan puutteellisin tiedoin.

      Verovaroja ei pidä riskeerata, kun pankitkaan eivät lainaa silmät sidottuina ja epävarmoina maksajasta. Pankkiireille valtuuston päätös on unelma: velalla velan maksaminen lisää korkotuottoja pankissa. Eihän tämän parempaa pankinjohtajan ystävää voi olla kuin Varkauden kaupunkikonserni.

      Avoimuus ja tiedon saaminen on vapaan demokratian edellytys. Saman tiedon varassa ihmiset voivat tasa-arvoisesti tehdä päätöksiä. Salailu johtaa maamme turmioon ja eliitin valtaan: valta on niillä, joille asiat kerrotaan. Tämä ei ole kansanvaltaa vaan harvainvaltaa. Kansanvallan puolustamiseksi kannattaa vastustaa pienen kaupungin valtuustossa esityksiä, joiden tiimoilta on harjoitettu salailua ja riskeerataan verovaroja. Eläköön avoimuus, kansanvalta ja sananvapaus.

      Pasi Paananen

    • ppppppasiiiii

      Höpö höpö Pasi...et ole pystynyt m itään tekemään asioiden kuntoon saattamiseksi...eli muut eivät luota sinuun koeta saada luottamus ja että muut uskovat sinua...:::))))

      • Aikoja ja tapoja

        Nämä muut ovat näemmä "tehneetkin" sitten senkin edestä.

        Ei taida pitkään mennä kun Navitas kehitys ja Teollisuuskylä ovat seuravan kerran hattu ojossa ruikuttamassa lisää miljoonia.

        Toisaalta kylässä muutenkin hommat jaetaan kavereiden kesken eikä osamisen ja kokemuksen mukaan.


      • insinjööri too
        Aikoja ja tapoja kirjoitti:

        Nämä muut ovat näemmä "tehneetkin" sitten senkin edestä.

        Ei taida pitkään mennä kun Navitas kehitys ja Teollisuuskylä ovat seuravan kerran hattu ojossa ruikuttamassa lisää miljoonia.

        Toisaalta kylässä muutenkin hommat jaetaan kavereiden kesken eikä osamisen ja kokemuksen mukaan.

        Oliko paljon hakijoita tuhkahankkeen projektipäälliköksi? Janne Kuronen sai paikan.


      • tttyöpaikkaaa
        insinjööri too kirjoitti:

        Oliko paljon hakijoita tuhkahankkeen projektipäälliköksi? Janne Kuronen sai paikan.

        uskon että eivät uskalla laittaa julkiseen hakuun voi olla että sen saa joku muu....tälläisessä toiminnassa olisi Pasi Paanasellekin tekemistä ym.persuille


    • Hinnat alas

      Joskus riskit vaan realisoituu, sano valtuutettu, kun tuet myönsi.

    • Surkea esitys

      Teollisuuskylän toimistusjohtajalle ei kenkää voi antaa, niinkö ?

    • KALATEHDAS-KAATUI
      • mutaMÄTIÄ

    • Kalle_Kaviaari

      http://yle.fi/uutiset/hs_ely-keskus_saattaa_peria_takaisin_caviar_empirik_oyn_tukieurot__konkurssi_lahella/7780598

      Ei ole kysyntää.

      • tuhlaajapojat

        ELY-keskus on perimässä avustuksiaan takaisin Ilomatsin sampitehtaasta ;)


    • Pekka.Keto..TIESI

      Varkauden kaviaari ei mene kaupaksi. Tahkolla jäi myymättä. Ranskassa ei myy ja Lontoossa se murskattiin..

      Ruotsiin sitä silti yritetään myydä. Ovulaatiokalaa jää pakkaseen. Se on niin pahaa, että kaikki jalostajat luovuttivat tai joutuivat konkurssiin.

      Varkaudessa siitä, kuitenkin tehdään vohveleita nuorkauppakamarin juhliin :)

      • Kiiski-JA-kilju

    • TimoTimoTimo300e

      savokalakapalakalapakalikali

      • en.polttele

        Sikar huulee ja tuumoomaa


    • Mutakaviaaria

      MutaSampi maistuu pahalle ja ei mee mihinkään kaupaksi.

    • epäkintietonen

      Savo Kala meni konkkaan ja liiketoiminta myytiin Kalarannan Vihannekselle. Yhtiö vei Varkauden Kaupungin maksamat koneet ja laitteet (savustusuuneineen) Uuteenkaupunkiin. Saako konkurssipesä myydä toiselle yrittäjälle laitteita joihin heillä ei ole omistusoikeutta?
      kysyy epätietoinen

      • Varkkila1

        Uudet laitteet vaan tilaukseen. Selkeä hanke ja rahat löytyy, vai mitä sanoo Faktaa?


      • Tieto-tietoinen

        Konkurssipesän tuomari SAA..


    • Anonyymi

      huo hiu

    • Anonyymi

      kapteeni

    • Anonyymi

      pursiseura

    • Anonyymi

      räppänät

    • Anonyymi

      menny se pertin selkä kait lentopallossa

    • Anonyymi

      vp tissari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe