Kissojen proteiini

Kissan proteiini

Voi olla vähän tyhmä kysymys, mutta olkoon. Sanotaan, että kissa tarvitsee proteiinia 25-30 %. Mutta mistä kissa saa proteiinia, mistä ruoka-aineista?

4

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lihansyöjä

      No lihasta tietty.

      Jos syö kaupan pöperöitä, niin varmista että niissä oikeasti on lihaa, eikä vain jotain viljamössöjä.

    • nuärjuligen

      Useimmissa raksuissa lihan prosentuaalinen osuus on surkean pieni. Myös eläinkaupan raksuissa. Joitakin helmiä on, joissa lihapitoisuus on n. 90%. Moni hyvänä pidetty merkki yltää hädin tuskin 50% mikä on ehdoton minimi, jotta kissa pysyy edes jonkinlaisessa kunnossa. Enimmäkseen proteiini tulee muista lähteistä. Ei siis riitä, että katsoo ruokapussista proteiinin määrän vaan sen, että proteiinin lähde on sellainen että kissa pystyy sen hyödyntämään.

      Kissan ravinnossa liha ei myöskään saa olla pelkkää lihaslihaa. Pieni määrä tarvitaan myös sisäelimiä. Tärkeää on tietenkin myös kalsiumlähde, joka valmisruuissa tulee useimmiten synteetisistä lähteistä. Muutenkin vitamiinit on valmisruuissa tasapainoitettu lisätyin lähtein. Luontaisessa tavinnossa kissa saa tärkeät rasvahapot paljolti hiiren aivoista.

    • tietoa saatavilla
    • mjauau

      Tuollainen testi ei kuitenkaan kerro ruuan koostumuksesta mitään. Ravintoarvot eivät nimittäin sano mitään siitä mistä ruoka on valmistettu = pystyykö kissan elimistö hyödyntämään siinä olevan proteiinin vai onko se enemmän haitaksi (kasviperäiset proteiinit). Parasta on kun ihan vain lukee mitä ruoka sisältää. Siitä mitä kissan, joka on lihansyöjä, ruuan tulee sisältää löytyy paljon asiantuntevaa tietoa.

      Auttaa myös kun lukee vaikkapa tämän palstan ketjuja, joissa on vääntöä huonolaatuisten ruokien puolesta ja vastaan, esim. http://keskustelu.suomi24.fi/node/12699008#comment-72520149
      Taisi olla samainen tutkimus tuollakin väännön kohteena. Ketjussa käy myös ilmi, että jokin kissanruoka sisälsi vain vähän lihaa mikä on lihansyöjän terveydelle suuri riski. Sen tapaisia, erityisesti kuivaruokia on paljon myynnissä. Usein niitä kutsutaan markettiraksuiksi, mutta kyllä huonoja raksuja myydään eläinkaupassakin. Lukekaa siis ruuan valmistusaineet huolella ja katsokaa, että ruoka on enimmäkseen lihaa! Tärkeää on märkäruuan osalta myös että kissan pääruoka on täysravintoa (kivennäisaineet, vitamiinut yms mukana) eikä täydennysravintoa, mitä monet märkäruuat ovat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe