Nämä dna liittymät ovat pelottavan halpoja.
Tällä tarkoitan että katetta ei dna paljoa nettoa.
Luulisi koko puljun olevan myynnissä jollekkin toiselle operaattorille lähiaikoina...
Itselläni on työsuhdepuhelin (Elisa), enkä ota sen kummemmin kantaa eri operaattoreihin, mutta jos nyt täytyisi päättää minkä liittymän ottaisin niin arvaatte varmaan mikä se olisi.
Ottakaa nyt hyvät ihmiset halvimman liittymän ja puhukaa halvalla ennenkuin koko firma on toisessa omistuksessa ja hinnat nousevat!
Tällä tarkoitan että katetta ei dna paljoa nettoa.
Luulisi koko puljun olevan myynnissä jollekkin toiselle operaattorille lähiaikoina...
Itselläni on työsuhdepuhelin (Elisa), enkä ota sen kummemmin kantaa eri operaattoreihin, mutta jos nyt täytyisi päättää minkä liittymän ottaisin niin arvaatte varmaan mikä se olisi.
Ottakaa nyt hyvät ihmiset halvimman liittymän ja puhukaa halvalla ennenkuin koko firma on toisessa omistuksessa ja hinnat nousevat!
Vastaukset 7
Vanhimmat
jauhaa silkkaa paskaa moisesta? Samalla tavalla voitais miettiä mikä on Saunalahden kohtalo, ja Tele Finlandin kohtalo. Onhan niilläkin halpoja liittymiä.
Musta vaan tuntuu että vain dna on otettu nyt hampaisiin koska jotkut tahot haluaa että se katoaisi markkinoilta tai myytäis toiselle firmalle vaikka niin ei tule käymään. dnalle ollaan kautta aikojen vittuiltu, sitä ollaan paneteltu, sille ollaan oltu kateellisiakin jossain asioissa (mm. juuri nuo Helmi- ja Onni-liittymät sekä ennen muinoin mm. Maraton jolle Sonera oli kateellinen, aiheesta löytyy juttua mm. Matkapuhelinfoorumin arkistosta).
dna on ja pysyy. Eikä tämä ole dnan mainososaston juttu vaan tyytyväisen asiakkaan kommentti!
eikähän se ole niin, että elisa täs ensimmäisenä on konkas, jos se ei ymmärrä muuttaa noita hintojaan?
kyllä on muut kateellisia näköjään Dna:lle,etenkin muut operaattorit!. Elisalla on vähän sama meininki kuin ACN:llä,sopivat pian yhdeksi ja samaksi operaattoriksi?
Otin taas kokeeksi dna-liittymän ja samat ongelmat vaan tuntuu jatkuvan kuten ennenkin. Viikonkaan jälkeen liittymän kykemisestä ei asiakkaalle ole tullut tietoa vastaajasta (on peruspalveluihin kuuluva)mut ei vaan ole kytketty, ei oma dna tunnuksia (pitäisi tulla parin päivän sisään liittymäsopimuksesta) jne. Samat ongelmat vastaajan ym. kanssa jo vuosi sitten, joten eipä palvelu muuttunut ainakaan parempaan suuntaan vuodessa.
Jos on kuitenkin totta niin soita aspaan, ja ne tunnukset saat tekstarillakin, tekstiviestiksi TUNNUS ja lähetä se numeroon 14000 niin paluuna saat tunnukses.
Kantsis huomioida et noiden palveluiden avaus viivästyy siksi koska ottajia on runsaasti.
Ja muuten, jos tosiaan olisit ottamassa dnata niin olisit myös tiennyt että vastaaja EI KUULU peruspalveluihin nykyisin. Tämä siks että asiakkaat on itse niin halunneet, siks se on nykyisin erikseen tilattava!!!
Mut mitäpä suotta selittää, mä epäilen nimittäin että taas jonkun tietämättömän provoilua.
Ettei joku saa taas päähänsä alkaa nussimaan pilkkuja. Eli dna Vastaajan avaus liittymän avauksen yhteydessä on maksuton, mutta!!! sitä ei avata automaattisesti vaan pitää myyjälle sanoa että haluaa vastaajan. Aikaisemminhan ennen sitä loppukesällä/alkusyksyllä tehtyä vastaajamuutosta se kuului automaattisesti jokaiseen liittymään eikä niin ollen sitä tarvinnut erikseen pyytää avaamaan. Mutta nykyisin sitä ei siis enää avata automaattisesti, pyytämättä. Vaikka se onkin ns. peruspalvelu.
DNA toimii loistavasti! Huono provo sun juttusi!
Vastaaja ON peruspalvelu. Liittymää avatessa sopimuksen oletuksessa on vastaaja aktiivisena. Jos asiakas sen haluaa, voi vastaajan poistaa, mutta jos sähköisessä avausjärjestelmässä ei muuta asetuksia, on vastaaja automaattisesti sopimuksessa, kuuluu siis peruspalveluihin!
ja se on ihan totta, että noiden kanssa on ollut ongelmia. Itse otin edustajana Helmin, koska 95% puheluista menee työn takia DNA:lle (henk.koht liittymä) ja vastaajaan soitettaessa nauha vain ilmoitti "vastaajaa ei löydy"
Myöskään tunnuksia ei ole yhteenkään omistamistani liittymistä tullut automaattisesti. No, soitto tukeen, jolloin tekniikan pojat korjasi asian. Tunnarit saa tosiaankin tekstiviestillä ilman viivettä, joten mielestäni aiemmin mainitut "ongelmat" ovat niin mitättömiä, että kyllä aika huonot hermot täytyy olla, jos tuollaisista nousee lämpö...