Minulla on venäläinen puoliso. Olemme olleet naimisissa 14 v. Meillä on kaksi ala-ikäistä lasta, jotka asuvat puolisoni luona. Minun luonani he eivät edes käy. Viimeiset 3 vuotta asumuserossa. Miten muilla, sujuuko teidän perhe-elämänne normaalisti? Minusta tuntuu, että vieraannun perheestäni koko ajan lisää. Heillä alkaa olla jo ihan omia juttuja, joihin minä en kuulu. Tämä ei tunnu hyvältä. Lapsenikin tarvitsisivat isää. Puolisoni ei suostu mihinkään perheneuvontaan, vaan ajattelee, että kaikki ongelmat ovat minun aiheuttamia. Mene yksin! Olen aseeton. Hän käyttää lisäksi taitavasti minua hyväkseen, alistamisessa. Tästä minun itsetuntoni on laskenut lähelle nollaa. En itsekään ymmärrä, miksi en ota eroa. Ehkä lasteni takia ja sen, että se on niin pirun raskas prosessi viedä läpi. Vaimoni luonteen tuntien. Mitä te tekisitte huosuissani?
Monikulttuuriset perheet
1
137
Vastaukset
- Chom chom
Tietysti vieraannut perheestä, olettehan te jo käytännössä eronneet! Sinulla on oikeus tavata lapsiasi, olit sitten naimisissa tai et. Et voi pakottaa vaimoasi elämään kanssasi, jos hän ei halua. Miksi vaimosi ei haluaisi avioeroa ihan virallisestikin? Mitä pelkäät, että hän voisi tehdä? Osa peloista voi olla aiheellisiakin, mutta niihin voi varautua. Et eroa lasten takia - häh? Et menetä isyyttä, ja lapsetkin näkevät, että olette jo eronneet.
Ehkä olisi hyvä, että menisit perheneuvontaan puimaan näitä kysymyksiä ja kuulemaan vielä yhden mielipiteen lisää, että tuo ei todellakaan ole normaalia perhe-elämää.
Sinuna ottaisin lasit silmiltäni, hyväksyisin tosiasiat, menisin perheneuvontaan, alkaisin valmistella eroa ja alkaisin tavata lapsiani useammin myös omassa kodissani. Alkaisin rakentaa omaa elämää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2747855Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka531944Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451485Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.1611303Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal621234Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.191013Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62989- 75951
Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38932- 44871