Monikulttuuriset perheet

Minulla on venäläinen puoliso. Olemme olleet naimisissa 14 v. Meillä on kaksi ala-ikäistä lasta, jotka asuvat puolisoni luona. Minun luonani he eivät edes käy. Viimeiset 3 vuotta asumuserossa. Miten muilla, sujuuko teidän perhe-elämänne normaalisti? Minusta tuntuu, että vieraannun perheestäni koko ajan lisää. Heillä alkaa olla jo ihan omia juttuja, joihin minä en kuulu. Tämä ei tunnu hyvältä. Lapsenikin tarvitsisivat isää. Puolisoni ei suostu mihinkään perheneuvontaan, vaan ajattelee, että kaikki ongelmat ovat minun aiheuttamia. Mene yksin! Olen aseeton. Hän käyttää lisäksi taitavasti minua hyväkseen, alistamisessa. Tästä minun itsetuntoni on laskenut lähelle nollaa. En itsekään ymmärrä, miksi en ota eroa. Ehkä lasteni takia ja sen, että se on niin pirun raskas prosessi viedä läpi. Vaimoni luonteen tuntien. Mitä te tekisitte huosuissani?

1

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chom chom

      Tietysti vieraannut perheestä, olettehan te jo käytännössä eronneet! Sinulla on oikeus tavata lapsiasi, olit sitten naimisissa tai et. Et voi pakottaa vaimoasi elämään kanssasi, jos hän ei halua. Miksi vaimosi ei haluaisi avioeroa ihan virallisestikin? Mitä pelkäät, että hän voisi tehdä? Osa peloista voi olla aiheellisiakin, mutta niihin voi varautua. Et eroa lasten takia - häh? Et menetä isyyttä, ja lapsetkin näkevät, että olette jo eronneet.

      Ehkä olisi hyvä, että menisit perheneuvontaan puimaan näitä kysymyksiä ja kuulemaan vielä yhden mielipiteen lisää, että tuo ei todellakaan ole normaalia perhe-elämää.

      Sinuna ottaisin lasit silmiltäni, hyväksyisin tosiasiat, menisin perheneuvontaan, alkaisin valmistella eroa ja alkaisin tavata lapsiani useammin myös omassa kodissani. Alkaisin rakentaa omaa elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      274
      7855
    2. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1944
    3. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1485
    4. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      161
      1303
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      62
      1234
    6. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      19
      1013
    7. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      989
    8. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      951
    9. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      932
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      44
      871
    Aihe