Minulla on venäläinen puoliso. Olemme olleet naimisissa 14 v. Meillä on kaksi ala-ikäistä lasta, jotka asuvat puolisoni luona. Minun luonani he eivät edes käy. Viimeiset 3 vuotta asumuserossa. Miten muilla, sujuuko teidän perhe-elämänne normaalisti? Minusta tuntuu, että vieraannun perheestäni koko ajan lisää. Heillä alkaa olla jo ihan omia juttuja, joihin minä en kuulu. Tämä ei tunnu hyvältä. Lapsenikin tarvitsisivat isää. Puolisoni ei suostu mihinkään perheneuvontaan, vaan ajattelee, että kaikki ongelmat ovat minun aiheuttamia. Mene yksin! Olen aseeton. Hän käyttää lisäksi taitavasti minua hyväkseen, alistamisessa. Tästä minun itsetuntoni on laskenut lähelle nollaa. En itsekään ymmärrä, miksi en ota eroa. Ehkä lasteni takia ja sen, että se on niin pirun raskas prosessi viedä läpi. Vaimoni luonteen tuntien. Mitä te tekisitte huosuissani?
Monikulttuuriset perheet
1
168
Vastaukset
- Chom chom
Tietysti vieraannut perheestä, olettehan te jo käytännössä eronneet! Sinulla on oikeus tavata lapsiasi, olit sitten naimisissa tai et. Et voi pakottaa vaimoasi elämään kanssasi, jos hän ei halua. Miksi vaimosi ei haluaisi avioeroa ihan virallisestikin? Mitä pelkäät, että hän voisi tehdä? Osa peloista voi olla aiheellisiakin, mutta niihin voi varautua. Et eroa lasten takia - häh? Et menetä isyyttä, ja lapsetkin näkevät, että olette jo eronneet.
Ehkä olisi hyvä, että menisit perheneuvontaan puimaan näitä kysymyksiä ja kuulemaan vielä yhden mielipiteen lisää, että tuo ei todellakaan ole normaalia perhe-elämää.
Sinuna ottaisin lasit silmiltäni, hyväksyisin tosiasiat, menisin perheneuvontaan, alkaisin valmistella eroa ja alkaisin tavata lapsiani useammin myös omassa kodissani. Alkaisin rakentaa omaa elämää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225115Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303658No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241504- 231391
- 141292
- 271198
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221117