Vaimo testamenttasi koko omaisuutensa aviomiehelle

Miten tällainen on mahdollista, että lapsille ei olisi jäänyt edes lakiosaa?

IS: Muistisairas vaimo testamenttasi omaisuutensa juristimiehelleen – lapset olivat jäädä ilman

"Asianajajan muistisairas vaimo allekirjoitti monimutkaiset testamentit, joilla huomattava omaisuus olisi siirtynyt kokonaan aviomiehelle. Naisen lapset olisivat jääneet soittelemaan lehdellä."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418346146547.html
11273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lakiosaa pitää vaatia. Jos lapset eivät olisi vaatineet lakiosaa, sitä ei olisi tullut automaattisesti.

Äänestä

"Testamenteissa määrättiin, että jos lapset vaativat lakiosaansa, menettää vaatija oikeuden saada mitään omaisuutta molempien vanhempien kuoltua."

Onko tällainen mahdollista ?

Äänestä
  • Minä ymmärsin tuon jutun niin, että leski ei ole lasten isä. Silloinhan tuo määräys on ihan pätevä. Ehkä tuo "vanhempien kuoltua" on kirjoitettu väärin.
    Jos taas leski on lasten isä, silloinhan lapsilla on oikeus lakiosaan myös hänen kuoltuaan.

    Äänestä

  • Yhrääjä kirjoitti:

    Minä ymmärsin tuon jutun niin, että leski ei ole lasten isä. Silloinhan tuo määräys on ihan pätevä. Ehkä tuo "vanhempien kuoltua" on kirjoitettu väärin.
    Jos taas leski on lasten isä, silloinhan lapsilla on oikeus lakiosaan myös hänen kuoltuaan.

    Jutun kirjoittaja vaikuttaa olevan melko pihalla juridiikasta. Mitähän esim. tämä lause tarkoittaa:

    "Aviomies olisi saanut täyden omistusoikeuden kaikkeen yhteiseen pesäomaisuuteen."

    Pesäomaisuuteen?!

    Ei puolisoiden omaisuus muodosta mitään yhteistä "pesää", vaan omaisuuden erillisyysperiaatteen mukaan kumpikin puoliso omistaa yksin oman omaisuutensa.

    Äänestä

""Miten tällainen on mahdollista, että lapsille ei olisi jäänyt edes lakiosaa?""
Tottahan oikeustoimikelpoinen testaattori saa määrätä omaisuudestaan miten tahtoo, mutta rintaperilliset voivat vaatia lakiosinaan puolet siitä mitä saisivat ilman testamenttia. Avio-oikeuden ulkopuolella olevaa omaisuutta ei huomioida lesken varoiksi osituksessa, jolloin pa:na hän saa ilman testamenttiakin puolet kuolleen nettovaroista. Mikäli vain testamentti kumottiin, mutta ei ositusta, niin leski sai saman minkä olisi saanut vaadittujen lakiosien jälkeen. Oikeuden ratkaisu ei siis välttämättä ole kovin merkittävä lasten perinnön osalta. Moraalisesti on hyvä, että näitä puoliso juristien teoksia kumotaankin. Testamenttin tekstiä tietämättä en arvaile enempää.

Äänestä
  • Oleellista tässä oli siis se, että tuleva leski yritti huijata muistisairasta puolisoaan.

    Äänestä

  • mitä on avio-oikeuden ulkopuolella oleva omaisuus?

    Äänestä

  • .,,.llkoopo kirjoitti:

    mitä on avio-oikeuden ulkopuolella oleva omaisuus?

    Avio-oikeudesta vapaata on omaisuus, jonka puolisot ovat avioehtosopimuksella sopineet olevan avio-oikeudesta vapaata.

    Lisäksi avio-oikeudesta vapaata voi olla omaisuus, joka on saatu lahjana, testamentilla tai henkivakuutuksen perusteella. Tällöin on se henkilö, jolta omaisuus on saatu, voinut määrätä, että saajan puoliso ei saa tuohon kyseiseen omaisuuteen avio-oikeutta.

    Äänestä

  • Hyi huijarileskeä! kirjoitti:

    Oleellista tässä oli siis se, että tuleva leski yritti huijata muistisairasta puolisoaan.

    Tuleva leski? Mistä tiedät - mistä hän tietää - kummasta tulee leski ja kummasta vainaja? Hänkö sen aikoo järjestää?

    Äänestä

Testamentti on mieletäni pätemätön, jos testamentin allekirjoittaja on muistisairas.
On oletettavaa, että häntä on johdateltu tmv.
En nyt puhu tästä kirjoitetusta tapauksesta, jota en tunne, vaan noin yleisellä tasolla.
Eli testamentin allekirjoittajan terveydentila on ratkaiseva tekijä.
Jos terveydentila on ollut epäilyttävä, kääntyisin lakimiehen puoleen neuvoa kysymään.

Äänestä
  • Testamentin moiteperusteet on kerrottu perintökaaren 13 luvussa, jonka otsikko on "Testamentin pätemättömyydestä".
    http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L13

    Perillisen tulee nostaa moitekanne testamentinsaajaa vastaan 6 kk:ssa siitä lukien, kun testamentti on säädetyin tavoin annettu hänelle tiedoksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietäjä kirjoitti:

Miten tällainen on mahdollista, että lapsille ei olisi jäänyt edes lakiosaa?

IS: Muistisairas vaimo testamenttasi omaisuutensa juristimiehelleen – lapset olivat jäädä ilman

"Asianajajan muistisairas vaimo allekirjoitti monimutkaiset testamentit, joilla huomattava omaisuus olisi siirtynyt kokonaan aviomiehelle. Naisen lapset olisivat jääneet soittelemaan lehdellä."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418346146547.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu