Tänään en ole juonut alkoholia sillä join kupin kahvia.
Voiko ihanammin päivä alkaa?
Olen matkalla raittiuteen
7
228
Vastaukset
- kossu-ossi
Kahviin on kätevä lirauttaa pienet plöröt kossupullosta ja makukin on sitten parempi.
Raittius on hyvä asia, löytyy raittina olon tueksi, paljon ihanii asioita maailmasta , mutta järjellä, ei orjallisesti, itse nautin suuresti omasta raittiudestani !!!
- Arska.
Nyt on ripuli housussa ja hirvee darra.
Kaapis ei oo kahvia.
Mitä teen ?- sarska
Korviketta.
- vieroitusoireet
sarska kirjoitti:
Korviketta.
Mä en häpeä sanoa, että kärsin alkoholismista (ns. dipsomaani eli tuurijuoppo). Tosin olen löytänyt yhdessä päihdelääkärin kanssa suhteellisen hyvän vanhan tutun keinon, jolla juomaputki saadaan tilapäisesti poikki ilman suurempia tuskia. Jos on ollut esimerkiksi kahden viikon totaalinen putki, jossa veren alkoholipitoisuus on yötä päivää 3,5 - 4 promillea, niin sen lopettaminen on äärettömän vaikeaa hirvittävien fyysisten tuskien ja pelottavien hallusinaatioiden takia.
Silloin, kun on valmis lopettamaan juomaputken, niin A)150 mg (3 x 50 mg 3-4 päivän ajan riippuen juomaputken pituudesta) oksatsepaamia (kauppanimi Opamox, joka on bentsodiatsepiini, kuten diatsepaami, mutta vesiliukoinen, tehokkaampi eikä riippuvuusriskia sekä kumuloitumisvaaraa elimistössä ole samalla tavalla, kuin diatsepaamissa). B) Samanaikaisesti vahvin B-vitamiini Trineurin 150 mg päivässä. Siinä on B1, B6 ja B12 vitamiinit, joiden taso laskee elimistössä radikaalisti pitkän juomaputken aikana, koska alkoholin palamisprosessi kuluttaa juuri noita tärkeitä hermostoon vaikuttavia B-vitamiineja. C) Petiin ja otetaan rennosti. Lepäillään. Vierelle pari litraa vichy vettä ja niistä ei sitten tehdä kossu-vichyjä.
Lääketieteen tohtori Pekka Heinälä (entinen A-klinikkasäätiön johtava tutkija) on kirjoittanut useita lääketieteellisiä artikkeleja bentsodiatsebiinien käytöstä alkoholin vakavissa vieroitusoireissa. http://www.hs.fi/haku/?haku=Pekka Heinälä Pekka Heinälän kommentteja. - Arska.
Avaa ikkuna ja huuda että:"Minulla on kahvi lopussa!".Tai soita äitillesi.
- Arska.(Aloittaja)
Avaa ikkuna ja huuda että:"Minulla on kahvi lopussa!".
Tai soita äitillesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303817Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83109Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322844Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122652Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322413- 411858
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611195"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821129Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361099Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 771096