Tänään en ole juonut alkoholia sillä join kupin kahvia.
Voiko ihanammin päivä alkaa?
Olen matkalla raittiuteen
7
254
Vastaukset
- kossu-ossi
Kahviin on kätevä lirauttaa pienet plöröt kossupullosta ja makukin on sitten parempi.
Raittius on hyvä asia, löytyy raittina olon tueksi, paljon ihanii asioita maailmasta , mutta järjellä, ei orjallisesti, itse nautin suuresti omasta raittiudestani !!!
- Arska.
Nyt on ripuli housussa ja hirvee darra.
Kaapis ei oo kahvia.
Mitä teen ?- sarska
Korviketta.
- vieroitusoireet
sarska kirjoitti:
Korviketta.
Mä en häpeä sanoa, että kärsin alkoholismista (ns. dipsomaani eli tuurijuoppo). Tosin olen löytänyt yhdessä päihdelääkärin kanssa suhteellisen hyvän vanhan tutun keinon, jolla juomaputki saadaan tilapäisesti poikki ilman suurempia tuskia. Jos on ollut esimerkiksi kahden viikon totaalinen putki, jossa veren alkoholipitoisuus on yötä päivää 3,5 - 4 promillea, niin sen lopettaminen on äärettömän vaikeaa hirvittävien fyysisten tuskien ja pelottavien hallusinaatioiden takia.
Silloin, kun on valmis lopettamaan juomaputken, niin A)150 mg (3 x 50 mg 3-4 päivän ajan riippuen juomaputken pituudesta) oksatsepaamia (kauppanimi Opamox, joka on bentsodiatsepiini, kuten diatsepaami, mutta vesiliukoinen, tehokkaampi eikä riippuvuusriskia sekä kumuloitumisvaaraa elimistössä ole samalla tavalla, kuin diatsepaamissa). B) Samanaikaisesti vahvin B-vitamiini Trineurin 150 mg päivässä. Siinä on B1, B6 ja B12 vitamiinit, joiden taso laskee elimistössä radikaalisti pitkän juomaputken aikana, koska alkoholin palamisprosessi kuluttaa juuri noita tärkeitä hermostoon vaikuttavia B-vitamiineja. C) Petiin ja otetaan rennosti. Lepäillään. Vierelle pari litraa vichy vettä ja niistä ei sitten tehdä kossu-vichyjä.
Lääketieteen tohtori Pekka Heinälä (entinen A-klinikkasäätiön johtava tutkija) on kirjoittanut useita lääketieteellisiä artikkeleja bentsodiatsebiinien käytöstä alkoholin vakavissa vieroitusoireissa. http://www.hs.fi/haku/?haku=Pekka Heinälä Pekka Heinälän kommentteja. - Arska.
Avaa ikkuna ja huuda että:"Minulla on kahvi lopussa!".Tai soita äitillesi.
- Arska.(Aloittaja)
Avaa ikkuna ja huuda että:"Minulla on kahvi lopussa!".
Tai soita äitillesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2613195Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741264- 661183
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180988Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47896- 61873
- 48824
- 47752
- 40731
- 39698