ABC 24 ei tulekkaan Taavettiin...

s-market 7-21

Voe,voe näitä Venäjä pakotteita. Tänään oli juttua Lappeenrantalaisen rakentajan kanssa, oli kuullut Ossuuskauppa väeltä, että Taavetin liikennemyymälä on toistaiseksi laitettu jäihin. Luumäen kuntahan antoi rakennusluvalle jatko aikaa, mutta sitä lupaa ei tulla käyttämään. Nykyinen liikenneasema tiheys kuulema riittää, nykyiselle ja ennustetulle liikennemäärälle vuoksiksi eteen päin.

Huonoa: Ei tullut 24h auki olevaa kunnollista ruokakauppaa ja nuorisolle mopoilla rälläys paikkaa.

Hyvää: Vanhat huoltamot ja kylmäasema saa jatko aikaa elämälleen. Teboilin yrittäjät on varmasti mielissään. Tämmöistä tämä on asioilla on yleensä aina kaksi puolta.

11

674

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakote

      kaikki mikä on peruttavissa, myöskin perutaan. Somerharjun outlet, ABC, Ikea, Ikano, ainakin 3 lomakylä ja hotellihanketta. kaikki.
      Ei varmaan tule yllätyksenä jos uusi kuutostiekin perutaan.
      Nykyinen paikkka Tepoililla tulee olemaan jatkossakin hyvä kauppapaikka, riippumatta ABC:n tulosta.

    • pakoteqwerty

      Tiehankkeen elinkaari on kymmeniä vuosia, joten tuo tie kyllä levennetään. Outletit ja muut sitten näille syrjä/väli paikoille tulevat siinä tapauksessa jos tilan vuokra on kallis kaupungissa. Kyllä se Outletti kannattaa laittaa Myllymäkeen tai jonkun muun ison kaupan viereen. Vaikka Somerharjuun pääsisi sähköt maksamalla, niin silti tulijoita ei taitaisi olla.

      Maailma muuttuu, Venäläiselle ei enään riitä se että pääsee ulkomaille. Aikaisemmib oli elämys että sai yöpyä suomalaisessa motellissa keskellä metsää. Nyt se ei riitä. Tanjuska ja lapset vaatii, että ollaan tapahtumien ja kauppakeskusten keskellä.

      Aikamoinen hulina ja venäläisten molotus kävi kauppakeskus Jumbossa Vantaalla pari viikko sitten kun kävin. Saman katon alla Kauppakeskus, Kylpylä, elokuvateatteri, parkkihalli, autoliike, Stocman, Cittarit, Anttilat, Prismat jne.

      Saattaa se ABC-huoltamo tulla Lappeenrannan länsireunalla ennen kuin Luumäelle. Nythän jo Mikkelissäkin on kaksi ABC liikennekeskusta.

      Nykyisillä autoilla kyllä pystyy ajamaan sen 100km Lappee-Kouvola välin. Ei tuo Savitaipaleen ABC kovin vilkkaalta paikalta näytä. Kaksi peräkkäistä ABC muutaman km välein saattaa hyötyä toisistaan. Ensimmäisen kohdalla mietitään ja toiseen sitten mennään. Toimii hyvin molemmista suunnista.

    • realisaattori

      Raviradan ja lentokentän liittymän kohdalle on jossain vaiheessa suunniteltu ja ilmeisesti joku liikenneasema varaus siinä onkin. Ikea kun nytkähtää jossain vaiheessa taas eteen päin, niin samat miehet sitten siirtävät työmaakopit ABC liikenne asema työmaalle.

      Ekonomi tai businescontroller piirtää Taavetin kohdalla 5km ympyrän ja tilastokeskuksesta saa ostovoiman...3500 asukasta ja ostovoima heikko. Sitten tekee Sammonlahden kohdalla saman jutun. Asukkaita 10000, lapsiperheitä, molemmat vanhemmat töissä jne.. ostovoima hyvä. Samat ohikulkijat menevät molempien paikkojen ohi. Sitten vielä ABC-lounas maksaa n.10euroa. Taavetissa ihmiset syö eväitä tai käy kotona syömässä. Viipurinportissa välillä lounasaikaan ruuhkaakin, joten voisivat ohjat bussit silloin seuraavalle. Samoin Sammonlahdessa porukkaa jolle se 10e lounaasta ei ongelma. Joten Taavetissa lounastajia 5 ja Sammonlahden liittymässä 150.

      Arvatkaa kumpaan paikkaan se Liikennemyymälä tulee? :)

      • Tietoa hyötyä.

        Arvataan, ei kumpaankaan. vaan tulee Rantsilanmäen risteykseen.


      • ¿¿¿
        Tietoa hyötyä. kirjoitti:

        Arvataan, ei kumpaankaan. vaan tulee Rantsilanmäen risteykseen.

        Grynderikö rakentaa?


    • ABConPop

      Etelä-Savossa Osuuskauppa laittaa Mäntyharjun ABC-huoltoaseman kiinni. Mäntyharju melko saman kokoinen kuin Taavetti, joten tuskimpa uutta asemaa taantuvalle paikkakunnalle Ossuuskauppa alkaa rakentamaan.

    • joulupukki meni jo

      ABC kannattavuus ei näillä pienilla osan vuorokaudesta auki olevilla paikoilla ole kovin hyvä. Palvelutaso vaatii melko isot investoinnit, joten homma ei vaan kannata pienellä paikalla.

      Lappeenrantaan tosiaan tulee Viipurinportin lisäksi klo 06-24 auki oleva asema. Pystyvät käyttämään samaa työvoimaa jne. Remontit on helppo tehdä, toinen paikkaa toista. Harmihan tuo on, kun siinä lipsahtaa 10 työpaikkaa Lappeenrantaan. Toisaalta eihän niitä t.paikkoja ole vielä ollutkaan, pelkkiä epärealistisia toiveita, että liikenne vaan kasvaa ja tasaisesti 50km välein tulee ABC-asema. Jos Ikea tulisi Taavettiin, niin sitten Osuuskuppa rakentaisi sen huoltoasemankin.

      Nyt kun ABC on vetäytynyt Luumäeltä, niin mielenkiintoista on uskaltaako mikään Rantsilanmäen huoltamoista saneerata paikkojaan?

      • Kamraad

        Miten tuon nyt ottaa :(

        http://yle.fi/uutiset/abc-asemilla_on_kaynyt_asiakaskato__ketjuimagosta_pyristellaan_eroon/7725821

        http://www.talouselama.fi/uutiset/taantuma pysaytti ikean suomessa/a2280959

        "Rakentamispäätöstä Ikean Lappeenrantaan suunnittelemasta tavaratalosta on lykätty jo useamman kerran. Muutama viikko sitten yhtiö siirsi päätöksen ensi kevääseen. Lillkullin mukaan on mahdollista, että lopullinen päätös siirtyy vielä silloinkin eteenpäin. Yksi vaihtoehto on, että rakentamisesta luovutaan.

        ”Talouden heikko tilanne pakottaa meidät arvioimaan tilannetta uudestaan”, Lillkull selittää viivästymistä. Hänen mukaansa venäläisturistien väheneminen ei vaikuta päätöksiin"


    • Jurvala Lappeeseen!!

      Ruususen unta vai keisarin vaatteet...? Monesti pienen kunnan haaveet on aika utopistisia. Joku s-ryhmä on paljon suurempi bisnes kuin koko Luumäki, totta kai niillä on vaikka minkalaisia tulevaisuuden suunnitelmia. Vain osa niistä toteutetaan, monet vaan ajattelee että Taavetti olisi joku Jumalan lahja 6-tielle ja E-Karjalalle. Osuuskaupalle ihan yks sama tekevätkö huoltoaseman vai ei.

    • puhukädelle

      hohhoijaa,ketä kinnostaa ?

    • gralli

      Onneksi on meijerin grilli

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1799
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      115
      949
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      116
      857
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      694
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      631
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      54
      586
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe