1.9 TDi PWD 96 kW talvella

Olisi harkinnassa hankkia diesel ja yhtenä vaihtoehtona on Passat tai A6, 1.9 TDi 96 KW koneella.

Pitääkö tähän konemalliin asennella Suomessa jotain polttoaineen tai huohottimen lisälämmittimiä?

Riittääkö lämmöt talvella, t.s. vaatiiko Webaston kuten pienempitehoiset 1.9 nuhapumppusuutindieselit?

2

1508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • golf3tdi

      Huohotinputken lämmitysvastus on hieman vapaaehtoinen talvivaruste, maksaa asennettuna merkkiliikkeessä n. 150 euroa, pelkkä vastus 75 euroa. Jos luotat siihen että pätkäajossa ei öljymoskaa jäädy huohotinputkeen tai olet kerran talvessa tai parissa valmis puhdistamaan sen, niin jätä asentamatta. Jos taas et ole yhtään tee-se-itse -henkinen ja 150 euroa ei ole kulu eikä mikään, niin asenna ihmeessä. Mielestäni ongelma on pahempi vanhoissa 1.3 ja 1.4 koneisissa.

      Lämmöt riittävät jopa 66 kW -versiossa, kunhan kierrokset on yli 2000 ja keula peitetty. Yli 20 asteen pakkasessa pysähtyminen liikennevaloihin voi olla vilpoisa hetki. Tehokkaammat tuottavat lämmintä paremmin. Webasto tai Eberspächer-lämmitin tuo mukavuutta autoiluun, joten suosittelen hankkimaan.
      Edullisempana vaihtoehtona keulapeite maksaa 20 euroa merkkiliikkeessä.

    • TDI

      Golfissa ajelin 70tkm ja 2v ja hyvin sillä tarkeni ajossa, jahka olin moottorin lämmittänyt Eberillä. Ja sen pari kertaa kun Eberi reistaili ja jouduin repimään auton -20C pakkasilla käyntiin ilman esilämmitystä niin lämpeni se ihan kohtuu nopeasti 'omalla voimallaankin'.

      Tuosta Golperosta meni äskettäin uusiksi moottori, kun työntekijät ajelivat öljypohjan kiveen ja jatkoivat matkaa 50km ilman öljyjä. Moottorin vaihdon yhteydessä tuli katsottua tarkemmin mitä siellä oli varusteina ja tosiaan tuo huohottimen lisäpalikka puuttuu tuosta 96kW mallista ainakin Golfissa - 74kW TDI:ssä asentaja sanoi sen olevan vakiona.

      Itsellä siis ainakin lämmöt riitti, mutta en kyllä mitään autoa enää ilman webastoa ostaisi - se on kuin ilmastointi, kun siihen tottuu niin ei siitä enää voi luopua ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe