Parasta pottereissa?

Mikä teistä on parasta pottereissa? Jokin tietty tapahtuma tai jotain yleisempää.

Musta (mm.) kaikki erikoiset ja hauskat nimet, se että kirjoja lukiessa saa olla vähän niinkuin "salapoliisi" miettiessä et mitähän tuokin juttu tarkottaa ja yleisestikin se tunnelma, et vitsit mäkin haluisin olla tuolla :)

Parhaita kohtauksia on tietenkin monia (siis kaikki..heh) mut esim. se kun Harry sai kuulla et Sirius onkin sen kummisetä on musta yks huipuimmista.
5440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mä ainakin nostan hattua Arthur Weaslylle. Liekehtivän pikarin alussa alkaen sivulta 50 kun Weaslyt tuleuat hakee Harrya. Tässä muutamia kohtauksia:

"Heillä on sähköhiillos", Harry selitti. "Niinkö?" innostui Weaslyn isä. "Sähkökö? Missä on töpseli? Varjelkoon, minun täytyy nähdä se... mietitäänpä... aih, Ron"

Sit toinen parin sivun päästä:

Herra Weasly katseli ympärilleen. Hän piti kaikesta mikä liittyi jästeihin. Harry näki miten häntä kutkutti mennä tutkimaan televisiota ja videonauhuria. " Nuohan toimivat sähköllä?" hän sanoi tietäväisesti. " Ahaa, aivan, minä näen töpselit. Minä kerään töpseleitä", hän lisäsi Vernon sedälle. "Ja patterita. Omistan suuren patterikokoelman. Vaimoni mielestä olen hullu, mutta sellaista se on." Myös Vernon setä oli selvästi sitä mieltä, että herra Weasly oli hullu.

Ulvoin naurusta tossa kohtaa: " Nuohan toimivat sähköllä?" hän sanoi tietäväisesti. " Ahaa, aivan, minä näen töpselit."

Siinä on vain pari hyvää kohtaa. Niitä on niin niin paljon... Mutta Arthur on kyllä lyömätön!=]

Äänestä
  • Ai et mikä on parasta Pottereissa? KAIKKI! Se on niin uskomattoman loistavan ihana kirjasarja etten tie parempaa! Mut taikuus... ja se et kirjoissa korostetaan kuinka tärkeitä ystävät on.. ja lähimmäisten rakkautta!

    Se on just paras kohta ku Harry uskoo et Sirre on syytön

    Äänestä

no. mun mielestä ne occlumency (tai en oo ihan varma mikä se oli mut en ainakaan suomeksi muista...)jutut on parhaita. missä harry pääsee snapen muistoihin. Ne on mun mielestä kaikkein mielenkiintoisimpia kohtia ja luin niitä monta kertaa uudestaan silloin kun kirja oli hallussani. Snape on muutenkin tosi milenkiintoinen. se on hahmo, josta haluisin tietää pienimmätkin yksityiskohdat. sama pätee Luciukseen...

Äänestä

Hyvä kysymys... En todellakaan tiiä mitä tähän nyt vastata... Monia on nääs hyviä ja niitä huonompiakin juttuja... Mut jos nyt on pakko vastata, niin ehkä kaikki jännittävät kohdat, kuten esim. neloses Harryn ja Voldemortin kaksintaistelu, vitoses ne Harryn käärme unet ja se salaperäisyyksien osasto juttu siel ministeriössä tai mikä ja missä se nyt olikaan (pitää ehkä vähän muutenkin kerrata)ja niinedespäin. Toki mä tykkään koko Pottereista, mut sanoinpahan nyt tuon...

Äänestä

Ainakin se kun Harry, Dumbledore, Sirius ja Lupin on niin parhaita!! Ja Tylypahka on niin huippuihana paikka....:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hippogriffs kirjoitti:

Mikä teistä on parasta pottereissa? Jokin tietty tapahtuma tai jotain yleisempää.

Musta (mm.) kaikki erikoiset ja hauskat nimet, se että kirjoja lukiessa saa olla vähän niinkuin "salapoliisi" miettiessä et mitähän tuokin juttu tarkottaa ja yleisestikin se tunnelma, et vitsit mäkin haluisin olla tuolla :)

Parhaita kohtauksia on tietenkin monia (siis kaikki..heh) mut esim. se kun Harry sai kuulla et Sirius onkin sen kummisetä on musta yks huipuimmista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu