Mielikuvitus liitämään :-)

Heippa,

Olen hankkimassa allasta (noin 400l, pit. 90, lev. 70, kork. 60cm) johon on tulossa hiekkapohja. Minkätehoisen suodattimen tarvitsen, entä valaistuksen? Ja ennenkaikkea: kalaston! Haaveissa olisi joko lehtikalojen, tiikeribarbien tai kirjoahventen ympärille kerätty lajisto. Nyt saa ehdotella mitä vaan! Ja ehdottakaa kasvistoakin.

Kiitos jo etukäteen! Itsestä tuntuu että hukun näiden vaihtoehtojen alle :-)
Niin ja vesi on meillä aika pehmeetä ja neutraalia.
2210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nuo akvaarion mitat ovat aika haaseelliset kyllä, kyllä.
Lehtikaloille se olisi oiva akvaario korkeutensa puolesta, mutta pituus ei riitä kahdelle pariskunnalle.
Tiikeribarbeja en suosittele lehtikalojen kanssa, koska ovat evännyppijä numero ykkösiä.
Jotain muita kirjoahvenia vois tietty laittaa, jotka sietää tiikeribarbit.

Akvaarion korkeus on vähän liikaa loisteputkivalaistukselle, jos meinaa kasvatella jotain krantumpia rehuja. Voisit vaikka 4*25 W valaisimen siihen hommata. Tai paremminkin kaksi kaksiputkista. En tiedä onko se sitten 30 vai 25 wattia, minkä pituus käy 90 senttiin.

Suodattimeksi tyrkyttäisin tuohon Eheimin 2028 ulkosuodatinta. Siinä on kivasti tilavuutta, mutta ei tee mitään hirveitä puhureita ja pyörteitä. Valmistaja antaa maksimikooksi akvaariolle 600 litraa mihin sopii, niin kyllä se 400-litraiseen menee mikä ei ole ihan täynnä kalaa.

Se vois olla aika hyvä kun laittais vaikka kalastoksi:
2 lehtikalaa
14 safiiritetraa
8 katinkultamonnia
12 monnista (voit ottaa myös kahta lajia, eli 6 6), keskikokoisia ja sellaisia että viihtyvät 24-26 asteen lämmössä
10 tapparakalaa
Lisäksi porukkaan käy vielä pari kolme alle 16 cm kokoista plekoa. En nyt sano mitään lajia, kun en paremmin tunne muuta kuin partamonnin.

Kasveiksi miekkakasveja, karttulehteä, viuhkalehteä, rusolehteä, etualalle kääpiökeiholehteä.

Äänestä

Minä (uppiniskaisena ihmisenä) laittaisin seeprakirjoahvenia ja tiikeribarbeja ja pari partamonnia. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiiukka kirjoitti:

Heippa,

Olen hankkimassa allasta (noin 400l, pit. 90, lev. 70, kork. 60cm) johon on tulossa hiekkapohja. Minkätehoisen suodattimen tarvitsen, entä valaistuksen? Ja ennenkaikkea: kalaston! Haaveissa olisi joko lehtikalojen, tiikeribarbien tai kirjoahventen ympärille kerätty lajisto. Nyt saa ehdotella mitä vaan! Ja ehdottakaa kasvistoakin.

Kiitos jo etukäteen! Itsestä tuntuu että hukun näiden vaihtoehtojen alle :-)
Niin ja vesi on meillä aika pehmeetä ja neutraalia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu