Uskotko Jeesukseen?

Uskotko Jeesukseen ja että se on Jumalan poika?
Uskotko, että Jeesus tuli pelastaa vain piskuisen lauman?
Vai tuliko Jeesus pelastaa kaikki?
Vai oliko häntä?
27118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

En enkä usko joulupukkiinkaan!Mikä on jumala ja mikä hänen poika?Kuka on jumalan äiti ja kuka isä?Eihän kukaan ole tai on alkulimasta lähtenyt sikiämään että on ihmisen muodon noin vaan saanut?Lue biologiaa niin asiat on sitten paljon helpompi ymmärtää!

Äänestä
  • hahahaahhahhaahhha

    Äänestä

  • Tuo paikallinen työtön puuseppä äpärähän veti pillurallia aasilla ja näki viinipäissään palavia pensaita ja luuli kävelevänsä veden päällä. Muut pitivät aivan sekopäänä/kylähulluna. Lopuksi spurgu kavereineen aivan kännissä söi leipää ja kaloja ja luuli niistä ruokkivansa koko kylän.

    Äänestä

hehehehhehehehe

Äänestä

>>Uskotko Jeesukseen ja että se on Jumalan poika?
-uskon, mutta uskon myös sen, että Jeesus oli Vahan Testamentti lupaus, Messias.
>>Uskotko, että Jeesus tuli pelastaa vain piskuisen lauman?**
- Raamattu ei tue tuota näkemystä. Ko. lauma pelastuu, mutta se oli tuki vain silloisille kuulioille, jotka jäivät paikalle. Myös kaikki Uudestisyntyneet pelastuu.
(Joh 10;16) Minulla on myös muita lampaita, sellaisia, jotka eivät ole tästä tarhasta, ja niitäkin minun tulee paimentaa. Ne kuulevat minun ääneni, ja niin on oleva yksi lauma ja yksi paimen.
>>Vai tuliko Jeesus pelastaa kaikki?**
-Ei. Ainoastaan omansa, ei muiden omia.

>>Vai oliko häntä**
-Ei aukene?
Kes.

Äänestä

Jumalan ainoa poika -käsitettä ovat jotkut arvostelleet, sillä Jeesuksellahan oli Jaakob-veli.

Jumalan Poika on sama kuin Kristus ihmisessä. kuten Jeesuksessa ja Paavalissakin.

"Harvat kristityt tietänevät vieläkään, mikä ero on tehtävä "Jeesus" ja "Kristus" nimien välillä... Ja kuitenkin voi sanoa, että näiden kahden nimen oikeasta ymmärtämisestä riippuu, tiedämmekö mitään kristinuskosta vai emmekö.

Evankeliumit itse tekevät tämän eron. Enkeli, joka ilmestyy Marialle, sanoo: "ja nimeksi pojalle, jonka synnytät, olet antava Jeesus, sillä hänestä tulee kansansa pelastaja." Jeesus merkitsee näet "vapauttaja, pelastaja". Vasta myöhemmin evankeliumissa mainitaan Jeesuksesta, että häntä mainittiin Kristukseksi eli Messiaaksi. Kristus ei siis ollut hänen nimensä, vaan syystä tai toisesta hänelle suotu kunnianimitys.

Tämä on samalla kielitieteellinen tosiseikka, sillä "Jeesus" yksin on substantiivi, joka varsinaisesti kelpaa henkilönimeksi. "Kristus" sitä vastoin on verbaalimuoto, adjektiivi, laatusana, joka ei sinänsä yksin ole sopiva henkilölle nimeksi. "Kristus" on samassa asemassa kuin esim. "suuri"; voimme puhua Aleksanteri suuresta, Pietari suuresta jne., mutta ei yksin "suuresta". Kristus (khristos) on kreikankielinen käännös hebrealaisesta sanasta mashiah (messias) ja merkitsee — samoinkuin messias — "voideltu". Ja monen juutalaisen katkera pettymys oli siinä, ettei Jeesuksen valtakunta ollutkaan "tästä maailmasta".

Tärkeämpi tätä kielitieteellistä on kuitenkin oleellinen ero Jeesuksen ja Kristuksen välillä, sillä jos emme sitä tunne, emme tunne kristinuskon olemusta. Oleellinen ero on näet henkinen tosiseikka, joka selviää kristitylle vasta kokemuksen kautta. Siitä voidaan kyllä puhua, mutta sanat jäävät sanoiksi, kunnes saavat henkeä ja elämää kunkin yksilön omassa kokemuksessa.

Jeesus sai nimen Kristus vasta kasteensa jälkeen. Minkätähden? Mitä merkillistä tapahtui kasteessa?

Sen evankeliumi meille tarkasti selittää, kuvatessaan Jeesuksen oman kokemuksen kasteen ohella ja kertoessaan, kuinka Johannes Kastaja selvänäköisesti oli todistajana siitä osallinen. Korkein henkimaailma avautui Jeesuksen sisäiselle näkemykselle ja (Isän Jumalan) ääni taivaista kuului: "sinä olet minun rakas poikani, jonka tänään olen synnyttänyt."

Kasteessa siis syntyi jotakin. Jeesusko? Ei suinkaan, koska Jeesus jo kolmekymmentä vuotta aikaisemmin oli syntynyt. Vaan mikä se syntyi? Niinkuin evankeliumi kertoo: Jumalan poika. Jumalan poika siis syntyi, mutta missä ja millä tavalla? Henkisellä tavalla, fyysisille silmille näkymättömästi Jeesuksen omassa sielussa.

Tämä on kristinuskon kulmakivi: Jumalan poika, joka syntyi Jeesuksen, ihmisen, sielussa. Siitä se sai alkunsa, voimansa ja sisällyksensä. Vähän kristinuskoa vielä tunnetaan. Luullaan, että Jeesus Natsarealainen on historiassa ainoa, jota Jumala on pojakseen nimittänyt; otaksutaan kristinuskon olevan siinä, että Jeesusta palvotaan Jumalan poikana ja Jumalana, maailman ja ihmiskunnan vapahtajana. Ja kuitenkin asia on päinvastoin.

Kristinusko on uskoa ja luottamusta siihen, että Jeesus oli "esikoinen", edelläkävijä, että hän ikäänkuin näytti tien ja itse oli tie, toisin sanoen, että se, mitä Jeesus sai kokea, voi ja täytyy jokaisen todellisen kristityn kokea.

Ei ole vielä "kristitty" eikä varsinaisesti Jeesuksen seuraaja se, jota ei Isä Jumala ole pojakseen kutsunut. Vasta se totuuden etsijä, joka on kasteen sisäisen kokemuksen läpikäynyt, vasta hän on sanan varsinaisessa merkityksessä kristitty.

Kirkko on tehnyt kasteesta ulkonaisen toimituksen, jolla kyllä on maaginen, mutta ei henkinen merkitys. Mutta ainoastaan henkinen kaste on pätevä. Ja henkinen kaste on siinä, että ihmisessä syntyy uusi ihminen, jonka Jumala tunnustaa pojakseen.

Kasteen jälkeen Jeesus oli Kristus eli "voideltu". http://www.teosofia.net/pe/jvskr.htm

Äänestä
  • Jeesuksella oli neljä veljeä, sekä kaksi siskoa.
    Jaakob oli niistä yksi, vanhin Jeesuksen jälkeen.

    >>Jumalan Poika on sama kuin Kristus ihmisessä. kuten Jeesuksessa ja Paavalissakin.** Kristus ihmisessä?
    On vain yksi Messias, ja se on nasaretilainen Jeesus.

    >"Harvat kristityt tietänevät vieläkään, mikä ero on tehtävä "Jeesus" ja "Kristus" nimien välillä... ** Juuri sama, kun ihmisen etunimen ja Voidellun ero. Etunimiä on riittämiin, Kristuksia vain yksi.
    Kuitenkin Vanhan Liiton mukaan Hänelle tulee antaa nimi Immannuel, joka tarkoittaa; Meidän kanssamme on Jumala (Jes. 7:14), mutta nimeksi tuli Jeesus nasaretilainen.
    Kristus/ Messias on Herran Jumalan VOIDELTU.
    Heitä on maailman historiassa vain yksi, Nasaretilainen Jeesus.
    Turha on jauhaa selvää asiaa, Jeesus on Kaikkivaltias, Messias, Herra.

    >>Jeesus sai nimen Kristus vasta kasteensa jälkeen. Minkätähden? Mitä merkillistä tapahtui kasteessa? ***
    Onkohan se aivan niin?
    Opetuslasten ja Herran ollessa Vuorella, saddukeukset ja fariseukset tulivat kyselemään Häneltä, kuka Hän luulee olevansa.
    Se jäi auki, joku sanoi Eliaksi, joku Jeremiaksi, mutta kun Jeesus kysyi Pietarilta, mitä HÄN on mieltä. ( Matt 16)
    15 "Entä te?" kysyi Jeesus. "Kuka minä teidän mielestänne olen?"
    16 Simon Pietari vastasi: "Sinä olet Messias, elävän Jumalan poika."
    Kaste taas tapahtui Jordanissa, n. viikon päästä, jossa kaste tapahtui.
    Siellä Jumala VAHVIST Hänet Messiaaksi ja Jeesuksen toiminta varsinaisesti vasta alkoi.
    Tässä meillä on kasteen tärkeys parhaiden esillä.
    Samoin se, että kun Jeesus kysyi, - jos ihmiset ovat sitä mieltä, MITÄ MIELTÄ SINÄ OLET?
    Vain henkilökohtainen usko ainoastaan pelastaa.
    Tässä hyvää oppia lestadiolaisille, - me uskomme näin?
    He ovat fariseuksia.
    >>Kasteessa siis syntyi jotakin.** Niin syntyy, uudestisyntynyt kristitty, jolla on Kristus – ruumis, johon ei synti tartu.
    >>>. Vaan mikä se syntyi? Niinkuin evankeliumi kertoo: Jumalan poika. Jumalan poika siis syntyi, mutta missä ja millä tavalla? Henkisellä tavalla, fyysisille silmille näkymättömästi Jeesuksen omassa sielussa. ** Nyt karkasi. Jeesus on ollut koko elämänsä Jumalan poika, mutta Hän syntyi ihmiseksi ihmisten keskelle, Lain alle ja sovitti lopulta sen, teki Liiton Jumalan ja Ihmisten välillä.
    Jeesus on elänyt aina, on ainut aikainen. Kaikki, mitä on luotu, on luotu Hänen kauttansa.
    Älä sekoita asioita. Jeesus ei synny ihmisen sielussa, vaan Ihminen ottaa Hänet vastaan uskollaan ja Herrakseen.
    Olet varmaan joku teosofi tms.

    >>Vähän kristinuskoa vielä tunnetaan. Luullaan, että Jeesus Natsarealainen on historiassa ainoa, jota Jumala on pojakseen nimittänyt; otaksutaan kristinuskon olevan siinä, että Jeesusta palvotaan Jumalan poikana ja Jumalana, maailman ja ihmiskunnan vapahtajana. Ja kuitenkin asia on päinvastoin. ** Kristinuskoa kyllä tunnetaan, mutta pysy omalla palstallasi, siellä Häntä ei tunneta.
    Loppu onkin täyttä teosofista, pakanallista soopaa, johon ei juuri kannata vastata, mutta kai jotain.

    >>Kasteen jälkeen Jeesus oli Kristus eli "voideltu** Mistä johtuu sitten se, että Pietari vahvisti viikkoa ennen Hänet Messiaaksi, ja Jeesus vastasi Matt 16;17 -Jeesus sanoi hänelle: "Autuas olet sinä, Simon, Joonan poika. Tätä ei sinulle ole ilmoittanut liha eikä veri, vaan minun Isäni, joka on taivaissa
    Kes.

    Äänestä

  • Oma voiteluni ei tullut kasteesta, vaan rukouksen kautta tullut Pyhän Hengen lahja.
    En ole saanut ns. hurmoskohtauksia, mutta kylläkin johdatusta eri tilanteissa.

    En pelleile näillä asioilla, vaan otan tosissani Raamatun. Uskoon tultua luin sitä yötä päivää. Nyt seuraan Raamattu kannesta kanteen ohjelmia arkisin. Saa niitä netistäkin kuunnella, mutta tuolla systeemillä on säännöllisyyttä Sanan tutkimisessa.

    Äänestä

### Mutta ainoastaan henkinen kaste on pätevä. Ja henkinen kaste on siinä, että ihmisessä syntyy uusi ihminen, jonka Jumala tunnustaa pojakseen. ###

Teosofinen henkinen kaste ei riitä, sillä vain Pyhä Henki voi kirkastaa Kristuksen. Vain Pyhän Hengen valaisemana Kristus on Kristus siinä merkityksessä, minkä Jumalan Sana eli Raamattu antaa. Kristusta ja Kristuksen merkitystä ei määrittele tai edes pysty arvioimaan inhimillinen henkinen tiede, ei teosofia, eikä muutkaan, sillä Pyhä Henki on ihmisiltä salattu, voit kuulla sen huminan kuin tuulen ja voiman, mutta se on sinulta salattu, sillä sinulla on sinun voimasi, joka voi olla sinun, mutta Jumalalla oma voimansa, joka on vain Hänen.

Äänestä

Siinä tuli teosofille oikea oppitunti!

Äänestä

hahahaha

Äänestä

mELMERI1

Äänestä

En ole varma kenen poika oli Jeesus, ja heitäkin on tiettävästi ollut monta, totta on varmaan että sen nimisen miehen Roomalaiset sotilaat vangitsivat ja ajan tavan mukaa naulitsivat ristille, kiduttivat ja pilkkasivat kun pelkäsivät että Juutalaiset nousee kapinaan.

Äänestä
  • >>En ole varma kenen poika oli Jeesus, ja heitäkin on tiettävästi ollut monta, totta on varmaan että sen nimisen miehen Roomalaiset sotilaat vangitsivat ja ajan tavan mukaa naulitsivat ristille, kiduttivat ja pilkkasivat kun pelkäsivät että Juutalaiset nousee kapinaan.**
    Raamattu vastaa siihen selvästi, kuka oli nasaretilaisen Jeesuksen isä, tai paremminkin, kuka se ei ollut, eli Joosef.
    Matteus kirjoittaa siitä, kun lanseerasi Marian raskauden Joosefille, joka oli Marina kihlattu ylkä, ja alkutekstin mukaan raivoisi siitä, -92 mukaan ajatteli asiaa.
    Enkeli vahvisti kolmen kuukauden sisällä kaksi raskautta.
    Ensin Sakarjalle, jonka vaimo ei ollut tullut raskaaksi, ja Hän oli Marian sisar.
    Luuk 1;13; Mutta enkeli sanoi hänelle: "Älä pelkää, Sakarias; sillä sinun rukouksesi on kuultu, ja vaimosi Elisabet on synnyttävä sinulle pojan, ja sinun on annettava hänelle nimi Johannes.
    Ja kun katson yhtä aikaa Colomboa TV;stä, Hän varmaan myös on huomannut eron.
    Tässä enkeli sanoo; synnyttävä SINULLE POJAN.
    Täysin normaalia, eli Sakarias oli pojan Isä, ja Johanneksesta tulee Jeesuksen serkku.
    Mutta miten enkeli ilmoitti Joosefille morsiamensa raskaudesta.
    Matt 1;21; Ja hän on synnyttävä pojan, ja sinun on annettava hänelle nimi Jeesus, sillä hän on vapahtava kansansa heidän synneistänsä."
    Golombo huomaisi heti eron, huomaatko Sinä.
    Sakarjalle kerrotaan, että vaimo synnyttää Hänelle, mutta miten Joosefille?
    Joosefille ei kerrota, että Maria synnyttää Hänelle, eikä kenellekään muullekaan ihmiselle, ilmoitus on vain; synnyttävä pojan
    Joten näin selviää, että edellinen jae on se, joka on Isän nimeämä; sillä se, mikä hänessä on siinnyt, ON PYHÄSTÄ HENGESTÄ.
    Ja kenen Henki PH on, se on Jumalan Henki.
    Näin asiat selviää.
    Kun se ei ole Sinulle selvä, niin on se Raamatussa ainakin selvä.
    Kes.

    Äänestä

Jeesusta ei mitä ilmeisimmin ollut olemassakaan, ainakaan sellaisena, mitä hänestä Raamatussa puhutaan. Jeesuspuheet ovat aikansa urbaanilegendaa joilla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa. Jos niinkin merkittävä ja ihmeisiin kykenevä ihminen todella olisi ollut olemassa, olisi hänestä jäänyt merkintöjä myös historian kirjoihin. Uusi testamenttihan ei itsessään ole mikään historian kirja, koska aikaisimmatkin kirjoitukset Jeesuksesta on kirjoitettu vasta 70-vuoden jälkeen. Vanha testamentti taas sisältää tutkitusti erilaisia kansansatuja, tarustoja ja legendoja.
Maailman laajuista vedenpaisumusta ei koskaan ole ollutkaan, sillä minne ne vedet olisivat menneet? Ja että Nooakin olisi ollut lähi-idän alueelta.
Itse vanhoillislestadiolaisena en jaksa uskoa Jeesuksen todenperäisyyteen.

Äänestä

Tein kyselyn useammille kavereille: Uskovatko ne, että Raamatun kertoma Jeesus on totta. Lähes kaikki kiersi vastauksen. Muutamat, että empä oo miettinyt. Vain pieni osa vastas, että totta kai on, ei siitä ole eppäilystäkään. Esitin kysymyksen myös vähän vanhemmille. Osa säikähti: eihän noin suoraa voi keltää kysyä! Yksi vastasi, tavallaan uskon. Joiltain en saanu vastausta ollenkaan, vaan epämääräisen mölähdyksen korkeintaan. Yksi vastasi: Oletko joutunut epäuskoon, kun uskallat kritisoida tällaista! Hän tulkitsi kysymykseni sellaisenaan kritiikiksi ja siten torjuttavaksi asiaksi. Ei saisi siis kysyä toiselta vanhoillislestadiolaiselta, uskotko Raamatun kertomaan Jeesukseen. Hän vastasi: Uskovaisilta ei pitäisi edes kysyä, koska oletusarvoisesti joka ikinen vanhoillislestadiolainen uskoo!
Onko hän aivan varma? Enhän minäkään usko, vaikka olen vanhoillislestadiolainen! Jeesus on voinut olla olemassa, mutta hän on ollut korkeintaan meihin verrattava tavallinen ihminen. Ei hän mihinkään ihmeisiin ole kyennyt. Miksi luonnonlait tekisivät hänen kohdallaan poikkeuksia?

Äänestä
  • Älä viitsi tuollasta lapsellista jankata, vedä vaan sit'ä norttias ja pese sormias.

    Äänestä

  • Vl nuorelle;

    Mikä tekee sen, että panettelet Jeesusta jotenkin kaupunkilaisten juttuina?
    Mikä sen aiheuttaa?
    Näitä ihmeitä tekevät nytkin kristityt ihmiset Jeesuksen Sana mukaan ja Pyhässä Hengessä.
    Mutta teot eivät olleet Jeesuksen tärkein juttu, Hänhän usein sanoi; Älä puhu tästä kenellekään.
    Jeesus tuli pois ottamaan Israelin kansan synnit ja tekemään Uuden Liiton Jumalan kanssa.
    Matt. 1;21 Ja hän on synnyttävä pojan, ja sinun on annettava hänelle nimi Jeesus, sillä hän on vapahtava KANSANSA heidän synneistänsä."
    Hän myös iste sanoi sen yli kolmikymppisenä Jerusalmissa;
    Matt. 15:24
    Mutta Jeesus vastasi: "Ei minua ole lähetetty muita kuin Israelin kansan kadonneita lampaita varten."
    Eli diasporassa oleville kansalaisilleen.
    Myöhemmin Pietari tähän armoon myös pakanat.
    Se on myös historian kirja, kun siinä kerrotaan tapahtumista, jotka olivat lähi- historiassa.
    Et usko tulvaan, miten voit näyttää tietosi toteen?
    Noa eli juuri Lähi- Idässä.
    >>>Itse vanhoillislestadiolaisena en jaksa uskoa Jeesuksen todenperäisyyteen. ** Tämä ei ole mikään uutinen, vain Harva Teistä Jeesuksen suuruutta uskaltaa lähimmäisille juuri julistaa, saatikka oudoille.
    >>Tein kyselyn useammille kavereille: Uskovatko ne, että Raamatun kertoma Jeesus on totta. Lähes kaikki kiersi vastauksen. Muutamat, että empä oo miettinyt. ** Näin se vain on, joku on kristitty, pelastuva, joku ei, ja menee hel.vettiin.
    Se ei tarvitse mitään, ei yhtään tekoa, ei mitään uskoa, tiesi on selvä.
    >>Vain pieni osa vastas, että totta kai on, ei siitä ole eppäilystäkään. ** Hieno, että sielläkin on se ”piksuinen” joukko. Hallelujah.
    Tässä näkee kuinka hataralla pohjalla se SRK on.
    Säilytä linja, kadotukseen pääsee, tekemättä mitään.
    Kes.

    Äänestä

En tunne miestä,sanoi kes Jeesuksesta.

Äänestä
  • Missä sanoi ja milloin?

    Äänestä

oletko joku pahnan puolivälistä joka ei tiedä ollakko vaiko ei, pelkäätkö nukkua kolmannessa kerrospunkassa!?

Äänestä

harva vl saarnamies puhuu Jeesuksesta, vaikka Raamatun
sanoma on, että " On yksi välimies Jeesus jumalan poika, muita välimiehiä ei ole syntien sovittajana---"

Siis Jeesus on syntien sovittaja, ei VL eikä LLL

Tässä tämä vl uskoriehnaaminen...ja vain me

Äänestä
  • Mellulaisuuden epäkelpo hengellinen äpärä?

    Äänestä

  • oletettavasti olet kirjoitti:

    Mellulaisuuden epäkelpo hengellinen äpärä?

    olet siis kanin - et ihmisen- pentue,

    Äänestä

VL-nuori kirjoitti hyvin terveitä ja nykyaikaisia näkemyksiä Jeesus-myytistä. On upeaa, että osa VL-porukastakin osaa ajatella omilla aivoillaan.

Äänestä

hehehe

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyseleväinen. kirjoitti:

Uskotko Jeesukseen ja että se on Jumalan poika?
Uskotko, että Jeesus tuli pelastaa vain piskuisen lauman?
Vai tuliko Jeesus pelastaa kaikki?
Vai oliko häntä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu