Eikö Saunalahden 4G -liittymillä voi lähettää (seedata) ollenkaan torrentteja? Kun avaa uTorrentin ja tsekkaa onko ohjelman käyttämä portti auki sivustolla http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ , tulee aina ilmoitus että portti on kiinni.
Windowsin palomuurissa määritetty portti auki:
- Local port (specific port): tähän uTorrent-ohjelman portti
- Remote port: ALL
B596S-modeemin asetuksissa Firewall-suodatuksen taso ALHAINEN (=pois päältä).
Modeemin Portinsiirto-asetuksissa
- Tyyppi: Mukautettu
- Protokolla: TCP/UDP
- Etäisäntä: (tyhjä)
- Etäporttiväli: 1 - 65535
- Paikallinen isäntä: (oma IP-osoite)
- Paikallinen portti: uTorrent-ohjelman portti
- Tila: käytössä
Ei toimi ei!
Torrentit ei lähetä
5
557
Vastaukset 5
- ei onnistu ei
Lyhyesti: Saunalahden liittymillä voi ainoastaan ladata torrentteja, ei seedata.
Teknisemmin: Saunalahden 4G-yhteydet ovat kaikki NAT:in (Network Area Translator) takana, toisin sanoen, koneesi jakaa saman IP osoitteen satojen muiden koneiden kanssa. Bittorrent-käytössä tämä tarkoittaa sitä, että sinä pystyt näkemään muiden tietokoneiden IP-osoitteet (ja täten lataamaan niiltä), mutta muut eivät näe sinun IP-osoitettasi (etkä näin voi seedata kenellekään), koska sama IP osoite on jaettu.
Yhteenveto: Pysy kaukana Saunalahden tuotteista. - wareeezzzzzz
eikös saunis kiellä p2p käyttöehdoissa?
- -.-.,
Mistäs lähtien "P2P" ja "warez" ovat olleet synonyymejä?
- palikka89
Elikkä Saunalahden liittymillä voi ladata torrenteilla laitonta sisältöä mielinmäärin pelkäämättä korvausvaatimuksia, koska ei tule jakaneeksi? HIENOA!
- pukki tuo tavaraa
Suurinpiirtein näin :) Julkisilla torrenteille ei tuota ongelmia, mutta jos käytät privaatteja, saat äkkiä bannit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101765
- 991311
- 721284
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois2821067- 481004
- 95939
- 83845
- 50812
- 51798
- 55773