Toivotan jokaiselle tämän palstan keskustelijoille Oikein Hyvää Joulua! Tarinat ovat olleet vaihteikkaita, niin niiden takana olevat ihmisetkin. Jäi vielä vaivaamaan se, että millä kirjalla poroja saa ilmassa ohjastaa? Pärjäilkää.
Joulupukki
13
275
Vastaukset
- Jämin saunamajuri
Fuck You
- entisaikaan paremmin
Poroille riittää samanlainen systeemi kuin entiseen aikaan hevosillekin, eli jos hevonen osasi itse kotiin ja kulkea asiallisesti tiellä (eikä ollut päihtynyt esim. käyneestä ohrasta) niin isäntä sai olla jurrissa koska hevonen ajoi itseään ja isäntä oli vain matkustaja...
- 5+4
Poroja saa ilmassa ohjastaa vain Joulupukki ja ilman mitään kirjaa. Joulupukki ohjastaa poroja pääsääntöisesti valvomattomassa ilmatilassa. Tietenkin jos menee valvotuun pitää lentosuunnitelma olla tehtynä, radioyhteys ja transponderi päällä. Kyllä Joulupukki nämä lentohommat osaa ... vai oletteko koskaan lukenut läheltä piti tilanteesta jossa olisi ollut osallisena Joulupukki ja lentävät porot.
Hyvää Joulua! - 29v
EIkö nyt olisi syytä arvon virkamiehille FinAViassa vihjaista että miettisivät lakia jolla joulupukin lentäminen kielletään koska se luo vääriä mielikuvia kansalaiselle holtittomasta ja luvatta lentämisestä.
Tästä aisasta pitää perustaa komitea joka pohtii asiaa. Pohdinnan ajan kaikki harrasteilmailu säännöstellään viiteen yhtäaikaiseen ilmassa olevaan ilma-alukseen turvallisuuden takaamiseksi.- 10+20
Tuleeko Pukki tänäkin vuonna?
- Joulupukki3
10+20 kirjoitti:
Tuleeko Pukki tänäkin vuonna?
Tulee. Neliporokelpuutus ajettu.
- Trafin haulikkomies
Joulupukki3 kirjoitti:
Tulee. Neliporokelpuutus ajettu.
Moottorihäiriön testaus
- joulupukki3
Trafin haulikkomies kirjoitti:
Moottorihäiriön testaus
Asia meni läpi. Kolmonen ja nelonen ovat polttoaineensyötön takia ongelmallisimmat pakkasessa. Pakkosyötin tuplamäärän jäkälää.
- Trafin haulikkomies
joulupukki3 kirjoitti:
Asia meni läpi. Kolmonen ja nelonen ovat polttoaineensyötön takia ongelmallisimmat pakkasessa. Pakkosyötin tuplamäärän jäkälää.
Jarrutuskokeessa meni hyvin. Petterillä punainen kuono, muilla ei.
- joulupukki3
Trafin haulikkomies kirjoitti:
Jarrutuskokeessa meni hyvin. Petterillä punainen kuono, muilla ei.
Ei mennyt. Pitkäksi meni ja veti vinoon. Punainen kuono on minullakin jouluna. Ei se joulupukkia pahenna.
- ivl 22
Lupakirjan vaatii mutta medikaalia ei. Sopii siis sullekin!
- Viinalla medikaali
EiköPukilla ole medikaalia? no viinallahan siitä selviää.
- joulupukki3
Viinalla medikaali kirjoitti:
EiköPukilla ole medikaalia? no viinallahan siitä selviää.
On se medikaalikin. Joku tontuista sen järjesti, kun ei ajoilta joutanut jouluna kuin hätäisesti Malmille syyniin. Kysyivät ikää. Sanoin, että muistaakseni yli 500 vuotta ainakin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1323033- 71590
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2211345Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133977- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36887