Pari viikkoa raivanneena näillä märillä keleillä on tullut mieleen kahvalämmitys, jota nykyisessä Stihl 480:ssä ei ole. Ja mikään rouherukkanen ei pelitä etusormiliipasimen kanssa, jota Stihl käyttää. Vääntämällä sormikkaista veden ongelma poistuu viideksi minuutiksi, sitten taas sormia palelee.
Uuden sahan ostoa puoltaisi myös, että 480:lle olisi työmaata kesäisessä nurkkatrimmeröinnissä, josta viime kesänä sopivasti kuoli pois alta vanha partner 450:nen.
Elektronisahoista on kokemusta Sthil moottorisahasta MS 241 C-M VW, joka ensiharvennuskuusikon karsinnassa tuntui ihmeen miedolta, mutta kevään halkopinolla liiterillä taasen täydellä laipalla sahatessa 10 kuutiota suuremmalta.
Nykykokemuksen perusteella en tarvitse yli 50 kuutioista sahaa, vaihtoehdot olisivat Stihl FS 460 C-EM KW, tai Husgvarna 545FXT.
Onhan molemmat ihan työkäyttöön tehtyjä, mutta se lähemmä tonnin hinta laittaa harrastelijaa miettimään ja kyselemään kokemuksia!
Vaihtaisinko raivaussahamerkin Stihlistä Husqvarnaan?
12
491
Vastaukset
- Huskuja siis lämmöllä
Itellä Husku 345fx.Kaasukahva jäässä kun puista tippuu lunta ja sulaa kahvaan.Kahvalämmitin malli tulossa kun sahan vaihto.Ketjusahat 2kpl. 2,2kw ja 2,9kw molemmat otin lämpökahvoilla.
- husky4
kuka sahaa lumisessa metsässä ??
- turhastelija
Ja miksi ensiharvennuskuusikkoa KARSITAAN moottorisahalla?.
- Harrastelija54
Mulla nyt käytössä Stihl 480 lämpökahvoilla ja pelittää hyvin pienellä pakkasella, valjaat kyllä jouduin ostamaan uudet/Husku. Varasahaksi jätin entisen Husku 245RX muutoin hyvä omassa sarjassaan mutta pakkasella esiintyy kaasuvaijerin kohmettumista.
- turhastelija
Ja kohmettumisen estää tipalla voiteluainetta.
Mutta harrastelijallahan pitää olla varasahoja.- 245RX
Toi on rippikouluiässä joten ei sillä rahallista arvoa ole mutta täysin alkuperäisessä kuosissa joten meinaan sen joskus museorekisteröidä :)
- 244rx
Eikö sulla mitään vielä tyhmempää ollut esittää?.
- Riippuu kenelle
245RX oli aikansa lekenda. Nyky sahat hyviä mutta täynnä pikku nippeliä ja johtoja.Ensiharvennus tehdään omaan metsään moottorisahalla ja muille helevetin isolla motolla.
- 11+11
Noita molempia käyttäneenä voin kertoa joitain kokemuksia.
Sthil 460.
- Vaihdoin heti isomman terän, vääntökoneessa riittää voimaa. Jaksaa niittää sillä vesakkoa loistavasti.
-Raivaustekniikan ei tarvitse olla tyyliä, etukäteen kierrokset tappiin ja sitten puuhun.
hyvällä väännöllä menee osakaasulla nurin pienempi vesakko ja isompaan puuhun jaksaa nostaa kierrokset sahattaessa, ei tarvi ennakkoa.
- Varma tyhjäkäynti, teet mitä teet sillä ajalla, kun käsi ei ole kaasukahvalla.
-Raivurin perspää on kumman pitkällä takana, jos joutuu perkuulla ryteikön perille, niin huomaa, miten moottoriosa hairoo lumisiin puihin, tämä mielestäni suunnitteluvirhe.
- Kahvat eivät ole niin ergonomiset, korostuu nykyisillä mätästysalueilla, reidet osuvat kahvoihin, lisäksi oteleveys on liian suuri ryteiköihin.
- Käy ja kukkuu samallalailla päivästä toiseen, erittäin suuri plussa.
Husqvarna 545.
Husky vaatii heti kierrokset ennen puuhun laittamista, mikä onnistuukin hyvin, kone ottaa kierrokset salamannopeasti.
Peukalokaasu on pitemmän päälle ehkä se parempi ratkaisu.
Ergonomia on kohdallaan, mutta käynnissä on säätämisensä, - käytäntö
Eiköhän halvin ja yksinkertaisin ratkaisu olisi hankkia märkään keliin käyvät työ käsineet!
Joskus ratkaisu voi olla noinkin simppeli?- todellisuus
No kokeile raivata muutama tunti kumirukkaset kädessä. Joskus voi mieli muuttua kun ensin kokeilee käytännössä ja alkaa vasta sitten suoltamaan ...
- 2000-luku
todellisuus kirjoitti:
No kokeile raivata muutama tunti kumirukkaset kädessä. Joskus voi mieli muuttua kun ensin kokeilee käytännössä ja alkaa vasta sitten suoltamaan ...
Ei kai kukaan nykyisin enää kumirukkasia......kannattaisikohan peräkammaripojan perehtyä nykyaikaan eikä muistella 80-lukua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751430Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481342Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1541116Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551098- 51795
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30647