keskustelua mehiläisistä?

ebzu

...Ilman kukkia. Kiinnostaisiko ketään?

Biologi,haastan sinut. Mitä tiedät mehiläisistä?

10

57

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin ne ovat suurissa yhdyskunnissa pesiviä mesipistiäisiä, jotka tekevät hunajaa ja varastoivat sitä kennostoihin. Niillä on peräpäässään piikki, jolla ne voivat pistää kipeästi - mutta vain kerran elämässään toisin kuin ampiaiset ja kimalaiset, koska pistin irtoaa ja mehiläinen kuolee sen irrottua. Voisin enemmänkin kirjoittaa mehiläisistä, mutta en nyt jaksa alkaa mitään esseetä niistä tähän värkkäämään. Kerronkin nistä omia kokemuksiani.

      Joskus mökin vessaan ja muuallekin mökissä ilmaantui loppukesällä mehiläisiä. Ilmeisesti niillä oli (ja on ehkä vieläkin) pesä mökin vintillä. Hyönteiset eiväät kovin kauan pysy yleensä sisätiloissa hengissä, ja mehiläisetkin olivat aivan voimattomia, kun huomasin ne vessan lattialla. Ne eivät päässeet enää lentoon - osa oli jo kuollutkin. Otin yhden kuolleen mehiläisen ja irrotin siltä pistimen. Arvaattekos, mitä sitten tein? Pistin sillä itseäni - ja sehän kirpaisi mukavasti. Minua ei ollut ennen mehiläinen eikä ampiainenkaan pistänyt, joten päätin kokeilla, ettenhän ole allerginen.

    • Teillä ilmeisesti on on mehiläisiä, joten sinä, Ebzu, tiedät niistä ennemmän kuin minä. Haluaisinkin kysyä, lähteekö yleensä loppukesällä pesästä mehiläisiä. Ilmeisesti joku vietti oli ne vessaan eksyneet mehiläiset liikkeelle saanut, kun olivat sinne tulleet.

      • ebzu

        saattavat kesäisin parveilla.


      • ebzu
        ebzu kirjoitti:

        saattavat kesäisin parveilla.

        Tiesitkö muuten,että kun kuningatar lähtee muutamien kanssa parveilemään,niin joku työläisistä saattaa alkaa munia?

        Ja joskus kuningatar munii muutaman kuningattaren ennen lähtöään. Sitten kuoriutuessaan niillä on rankka battle.


      • biologi_ei_kirj.
        ebzu kirjoitti:

        Tiesitkö muuten,että kun kuningatar lähtee muutamien kanssa parveilemään,niin joku työläisistä saattaa alkaa munia?

        Ja joskus kuningatar munii muutaman kuningattaren ennen lähtöään. Sitten kuoriutuessaan niillä on rankka battle.

        En ole kovin tarkasti perehtynyt mehiläisten elämään.


    • ebzu

      Mehiläiset eivät muuten pidä paljoa punaisista kukista. Niiden silmissä ne ovat mustia.

    • ebzu

      Unohdin,onhan täällä muitakin biologistisia ihmisiä. Herra X,sama haaste. Mitä tiedät mehiläisistä?

    • ebzu

      Biologi tedätkö muuten,MIKSI ne kuolevat pistettyään?

      • Suolet lähtevät pellolle piikin mukana. (saanko keksin?)


      • ebzu
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Suolet lähtevät pellolle piikin mukana. (saanko keksin?)

        Pyydä Kurpizzalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe