Kertokaa vinkkejä/kokemuksia telttasaunan rakentamisesta vaelluksella. Rakennusmateriaalit, kivimäärät, lämmitysaika, telttasaunan malli jne.
Vastaukset 4
- kummakammi
Telttasaunan materiaalit löytyy yleensä luonnosta,mutta seinämuovit/pressut pitää jonkun tuoda paikalle.
Kasa kiviä,jossa jonkinmoinen pesä nuotiolle.Siinä poltetaan tulia niin kauan että kivet kuumenevat tarpeeksi jotta niihin voi löylyvettä heitellä löylyt saadakseen.
Kehikko pitää osata rakentaa,johon saunan seinät tulee. Pressu pitää osata pingottaa niin,että lämpö edes muutamille löylyille riittää.
Liian tiiviskään ei saa olla sillä häkäkuolema ei ole vitsin asia.
Helpointa lienee pieni sauna ja iso pressu...
Itse en ole tehnyt mutta osaisin jos viittisin. Katson vaan turhaksi tuhlata luonnosta puita niin paljoa moiseen.
Luonnolle edullisempaa jos voit tuoda edes osan puista mukanasi...
Eli saunominen on kivaa mettäkeikoilla,mutta luontoa säästää jos maltat odottaa sivistyksen pariin sen saunomisen kanssa. - Kunteus
Olen tehnyt vaelluksella saunoja monenmallisista teltoista. Jopa kolmen hengen harjateltasta syntyy sauna kahdelle. Kehikko rakennetaan sen ulkopuolelle, ei sisälle tilaa viemään. Tai yksinkertaisesti viritetään narut yläkulmista lähipuihin.
Parempia kuitenkin ovat tunnelit tai kupolit, mutta vain sellaiset, joissa kaaret kulkevat ulkoteltan kanavissa. Sisäteltta jätetään tietysti saunottaessa pois.
Oleellista kiukaassa on sen ladontatapa. Se pitää rakentaa kuin holvikellari. Nyrkkiä pienempiä kiviä on turha käyttää. Kivet on myös pestävä puhtaiksi ellei halua haistella käryjä ekakerralla. Kiuas on tehtävä niin iso kuin telttaan saunojien lisäksi kohtuudella mahtuu ettei löyly lopu kesken saunomisen.
Kiuas lämmitetään ilman päällä olevaa telttaa mutta se on viritettävä ja kokeiltava sen tarkka paikka huolellisesti ennen lämmitykseen ryhtymistä. Lämmitys kestää 2–3 tuntia. Sitten tulipesä tyhjennetään hiilloksesta ja teltta viritetään paikoilleen. Lauteiksi kelopölli, myös jalat on saatava ylös maasta. Jos saunateltan virittää rinteeseen, lauteille saa korkeutta 'ilmaiseksi'.
Alkuun olin huolissani telttakankaan kestävyydestä, mutta normaalien vaellustelttojen polyesteri- tai nailonkankaat eivät ole olleet saunakäytöstä moksiskaan. Tietysti on huolehdittava siitä, ettei kangas pääse tuulellakaan kiinni kuumaan kiukaaseen.- jopavain
Muuten sama mutta hiiliä ei tarvitse poistaa. Riittää kun hiilloksen sammuttaa vedellä huolellisesti alakautta. Kivet eivät siitä jäähdy.
On hyvä katsoa kiukaanpaikka niin että lauteet voi laittaa parista riu'usta vaikkapa sopivien maakivien päälle
- retkiveikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3251424Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3451326- 1061132
- 1111025
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔501008- 106940
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22807- 111802
- 102692
- 77673