Telttasauna

Löylyä

Kertokaa vinkkejä/kokemuksia telttasaunan rakentamisesta vaelluksella. Rakennusmateriaalit, kivimäärät, lämmitysaika, telttasaunan malli jne.

4

6669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummakammi

      Telttasaunan materiaalit löytyy yleensä luonnosta,mutta seinämuovit/pressut pitää jonkun tuoda paikalle.

      Kasa kiviä,jossa jonkinmoinen pesä nuotiolle.Siinä poltetaan tulia niin kauan että kivet kuumenevat tarpeeksi jotta niihin voi löylyvettä heitellä löylyt saadakseen.

      Kehikko pitää osata rakentaa,johon saunan seinät tulee. Pressu pitää osata pingottaa niin,että lämpö edes muutamille löylyille riittää.
      Liian tiiviskään ei saa olla sillä häkäkuolema ei ole vitsin asia.

      Helpointa lienee pieni sauna ja iso pressu...

      Itse en ole tehnyt mutta osaisin jos viittisin. Katson vaan turhaksi tuhlata luonnosta puita niin paljoa moiseen.
      Luonnolle edullisempaa jos voit tuoda edes osan puista mukanasi...

      Eli saunominen on kivaa mettäkeikoilla,mutta luontoa säästää jos maltat odottaa sivistyksen pariin sen saunomisen kanssa.

    • Kunteus

      Olen tehnyt vaelluksella saunoja monenmallisista teltoista. Jopa kolmen hengen harjateltasta syntyy sauna kahdelle. Kehikko rakennetaan sen ulkopuolelle, ei sisälle tilaa viemään. Tai yksinkertaisesti viritetään narut yläkulmista lähipuihin.

      Parempia kuitenkin ovat tunnelit tai kupolit, mutta vain sellaiset, joissa kaaret kulkevat ulkoteltan kanavissa. Sisäteltta jätetään tietysti saunottaessa pois.

      Oleellista kiukaassa on sen ladontatapa. Se pitää rakentaa kuin holvikellari. Nyrkkiä pienempiä kiviä on turha käyttää. Kivet on myös pestävä puhtaiksi ellei halua haistella käryjä ekakerralla. Kiuas on tehtävä niin iso kuin telttaan saunojien lisäksi kohtuudella mahtuu ettei löyly lopu kesken saunomisen.

      Kiuas lämmitetään ilman päällä olevaa telttaa mutta se on viritettävä ja kokeiltava sen tarkka paikka huolellisesti ennen lämmitykseen ryhtymistä. Lämmitys kestää 2–3 tuntia. Sitten tulipesä tyhjennetään hiilloksesta ja teltta viritetään paikoilleen. Lauteiksi kelopölli, myös jalat on saatava ylös maasta. Jos saunateltan virittää rinteeseen, lauteille saa korkeutta 'ilmaiseksi'.

      Alkuun olin huolissani telttakankaan kestävyydestä, mutta normaalien vaellustelttojen polyesteri- tai nailonkankaat eivät ole olleet saunakäytöstä moksiskaan. Tietysti on huolehdittava siitä, ettei kangas pääse tuulellakaan kiinni kuumaan kiukaaseen.

      • jopavain

        Muuten sama mutta hiiliä ei tarvitse poistaa. Riittää kun hiilloksen sammuttaa vedellä huolellisesti alakautta. Kivet eivät siitä jäähdy.
        On hyvä katsoa kiukaanpaikka niin että lauteet voi laittaa parista riu'usta vaikkapa sopivien maakivien päälle


    • retkiveikko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      124
      1642
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      245
      1162
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      186
      996
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      833
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    Aihe