Minulla on v.-98 ostettu Osborne-tietokone. Nettiä käytän modeemin kautta. Nyt talonyhtiössä ollaan hankkimassa laajakaistayhteyttä. Luuletteko että virusohjelmat jaksaa pyöriä koneessani, jossa on 64 MB muistia. Kannattako koneeseen lisätä muistia, vai pitäisikö ostaa uusi kone ?
emolevy: MSI MS-6116
suoritin pentium 2 400 MHz
Keskusmuisti:
65536kt muistimodulit DIMM SDRAM 32MB PC100 2 kpl
Itseasiassa minulla ei ole harmainta aavistustakaan siitä onko koneessa edes tilaa lisämuistille. Kokoonpanoraportissa lukee: I/O portit: M& I/O LPT 2COM 2PS2 2USB
Käsittääkseni koneestani puuttuu myös verkkokortti laajakaistaliittymää varten. Mitä mieltä olette, ostanko suosiolla uuden koneen vai saako tästä vielä toimivan. Koneella pääasiassa nettikäytössä .
emolevy: MSI MS-6116
suoritin pentium 2 400 MHz
Keskusmuisti:
65536kt muistimodulit DIMM SDRAM 32MB PC100 2 kpl
Itseasiassa minulla ei ole harmainta aavistustakaan siitä onko koneessa edes tilaa lisämuistille. Kokoonpanoraportissa lukee: I/O portit: M& I/O LPT 2COM 2PS2 2USB
Käsittääkseni koneestani puuttuu myös verkkokortti laajakaistaliittymää varten. Mitä mieltä olette, ostanko suosiolla uuden koneen vai saako tästä vielä toimivan. Koneella pääasiassa nettikäytössä .
Vastaukset 4
Vanhimmat
No riippuu tietysti mitä virusohjelmaa aiot käyttää ,mutta kyllä siinä varmasti joku toimii. Toki toi muistin määrä nyt on aika pieni. Kyllähän tolla vehkeellä silti vielä surffailee. Mutta joku budjettiluokan kone ei esim. Gigantissa hirveitä maksa, ja on sitten jo kokonaan toista tasoa...Kaikilta osiltaan.
Gigantissa nyt kone 499€ ja riittää sulle mainiosti, jos et paljoo muuta tee kun surffaat netissä ;)
Kyllähän siinä pelitkin pyörii....
Periaatteessa tuolla vielä nettiä selaa, mutta muistia on kyllä vähänlaisesti virustorjunnan ja palomuurin pyörittämiseksi. Virustorjunnan on ainakin oltava mahdollisimman kevyt l. jäljelle jää vain Antivir tai F-prot, joka ei kylläkään anna reaaliaikaista suojaa. Palomuurin voi järjestää hankkimalla laajakaistamodeemin, jossa on itsessään palomuuri tai NAT. Ilmeisesti taloyhtiölle tulee kuitenkin jaettu laajakaista, jolloin omaa modeemia ei tarvitse, mutta yhteisessä reitittimessä lienee kuitenkin jonkintasoinen palomuuri l. hyvässä lykyssä palomuuri omalla koneelle ei ole täysin välttämätön.
Vähäisessä muistissa (ja Win98:n vakaudessa) auttaa onneksi Cacheman: http://www.outertech.com/index.php?_charisma_page=product&id=2 -apuohjelma. Se kannattaa joka tapauksessa asentaa 98 koneeseen. Siitä wizardit ja memory recover päälle, niin se vähäinenkin muisti toimii paremmin.
Koneeseen sopivaa muistia ei enää järkevissä hinnoissa taida paljon löytää kaupoista. Käyttettynä sitä kuitenkin myydään ja jos tyhjiä muistipaikkoja ei emolevyllä enää ole, voi pienemmän muistikamman vaihtaa isompaan. Noissa määrissä pienikin lisäys tekee hyvää.
Verkkokortteja löytyy 6 eurosta lähtien, HomePNA kortit ovat kalliimpia.
Toisin sanoen sinun ei välttämättä kannata rynnätä ostamaan vielä uutta konetta. Muutaman euron panostuksella voit vielä tuollakin koneella selata nettiä.
Huomasin vasta, että et maininnutkaan käyttöjärjestelmää, oletin vaan sen win98:ksi. Win 2000 menee vielä, silloin ei kyllä Cachemanista saa samanlaista hyötyä. XP koneessa ei taida olla ja hyvä niin.
Mulla on Fujitsu Lifebook B110 nettikäyttöä varten (Windows 98 käyttis). Siinä on vaan 32 megaa keskusmuistia ja hyvin pelaa. Virustorjunnassa on ilmainen (netistä imuroitava) Antivir ja palomuurina Kerio personal firewall (myös ilmainen). Hyvin ovat pitäneet koneen puhtaana.